26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj samt fotpall, bok, 'Lamino', designad 1956,  klädsel i grått fårskinn, något slitage_37977a_8dc58937f246e3b_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj samt fotpall, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i grått fårskinn, något slitage
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Lagage, Pierre César, olja, "Jeune fille", signerad, 47 x 39 cm_37978a_8dc5567600c17f3_lg.jpeg
Lagage, Pierre César, olja, "Jeune fille", signerad, 47 x 39 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm_38113a_8dc5a1cf03d6331_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm_37950a_8dc55504d71ab5f_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm_37948a_8dc55506d0c9b08_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm
Slutpris19 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm_37947a_8dc55564b994c3e_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm_38106a_8dc5a17653b6c82_lg.jpeg
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm_38107a_8dc5a174e4dc0bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns) _38108a_8dc5a173154bf36_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen_38109a_8dc5a16f1ad29e9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen_38110a_8dc5a1694b2439c_lg.jpeg
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm_38111a_8dc5a166e9f05e1_lg.jpeg
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm_38082a_8dc5877f66aaa2c_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm_38097a_8dc5959596db297_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skogh, Svante, skänk med överskåp, "Vindö", teak, höjd 172 cm_38096a_8dc59594e85832a_lg.jpeg
Skogh, Svante, skänk med överskåp, "Vindö", teak, höjd 172 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad_38095a_8dc594d5586d345_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggskåp, skuren ek med intarsia, 1700-tal, höjd 58 cm_38086a_8dc58863534eab9_lg.jpeg
Väggskåp, skuren ek med intarsia, 1700-tal, höjd 58 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Braga, Enrico, väggrelief/plakett, gjuten marmorkross, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnor och keruber, plakettmärkt, 29 x 29 cm_38079a_8dc5877bf2889b5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad VI/XXV, synlig pappersstorlek 90 x 70 cm, i plexiglasmonter_38028a_8dc57b667a57998_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm_38026a_8dc57b642bb3865_lg.jpeg
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Andersen, Kjeld Riff, emaljerad plåt, konkret komposition, signerad, 95 x 65 cm_38045a_8dc57c4fe369a3e_lg.jpeg
Andersen, Kjeld Riff, emaljerad plåt, konkret komposition, signerad, 95 x 65 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_38119a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70), _38120a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram_38122a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm_38121a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm_38085a_8dc5876fba79c67_lg.jpeg
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm_38083a_8dc588679428e1f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 6 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-04, 69 x 85 cm_38032a_8dc57c51f77d293_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad, daterad -73 och numrerad 75/310, synlig pappersstorlek 49 x 73 cm_38036a_8dc57bed88a05de_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad, daterad -73 och numrerad 75/310, synlig pappersstorlek 49 x 73 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick_38126a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt_38127a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage_38128a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Grand Parade de Jazz", signerad och numrerad 54/100, pappersstorlek 77 x 57 cm _38129a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Thevenin, Sido & Francois, barstolar, 4 st, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, brännmärkta SFT, h 114 cm_38133a_lg.jpeg
Slutpris40 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Thevenin, Sido & Francois, tronstolar, 1 par, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, hög, trapetsformad rygg, brännmärkta SFT, h 131 cm_38134a_lg.jpeg
Slutpris36 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 43 åttkantslipade diamanter om totalt 0,60 carat enligt gravyr, utländska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 10,5 gram, framstår oanvänd_38135a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier & _38136a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg_38098a_8dc596310919e28_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm_37972a_8dc556c1cea2f1c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med 3:or, signerad och daterad 1989, 101 x 70 cm_37956a_8dc556c35dd5516_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med 3:or, signerad och daterad 1989, 101 x 70 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Målarens dröm", signerad och daterad -73, 73 x 85 cm_37951a_8dc5570046b2800_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Målarens dröm", signerad och daterad -73, 73 x 85 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam  1714-1773) omkring 1740, l 29 cm_38137a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952_38138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm_38139a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Zorn, Anders, etsning, "Svanen" état 3, 1915, signerad, synlig pappersstorlek 280 x 215 mm, bildyta 248 x 197 cm, litteratur: Hjert&Hjert 276, Asplund 269_38140a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador _38052a_8dc57d01d62b885_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm_38043a_8dc57c50ea47bba_lg.jpeg
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Natthamn", sign o numr 251/360, ed Zurlinden, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm_38037a_8dc57bf483368a5_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Natthamn", sign o numr 251/360, ed Zurlinden, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK