Nissen, JM för Royal Copenhagen, figurin, porslin, smed, modellnr 4502, _2802a_8d85e44a9bd054c_lg.jpeg
Nissen, JM för Royal Copenhagen, figurin, porslin, smed, modellnr 4502,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne för AB Ellysett, Markaryd, tillskriven, vägglampetter, 1 par, fur, _2803a_8d85e44445d647f_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för AB Ellysett, Markaryd, tillskriven, vägglampetter, 1 par, fur,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, 1 par, teak och ek, _2804a_8d85e43fdcad60d_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, 1 par, teak och ek,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Parti skedar, silver, total vikt 380 gram,_2805a_8d85e440f9f3795_lg.jpeg
Parti skedar, silver, total vikt 380 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, äpple respektive päron,_2806a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, _2807a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor,_2808a_lg.jpeg
Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,_2809a_lg.jpeg
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
Slutpris100 SEK
Värdering100 - 150 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, nysilver, _2810a_8d85e449a397df3_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft, _2811a_8d85e431a24bdd4_lg.jpeg
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,_2812a_8d85e4303cfeb54_lg.jpeg
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Förvaringsmöbel, alm med metallbeslag, Korea, 1900-talets 2 hälft, front med lådor och skåpsdörr_2813a_8d85e43438d5929_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skänk/skåp, avlutad fur, oscarianskt, sekelskiftet 1900, _2814a_8d85e42ebb8c978_lg.jpeg
Skänk/skåp, avlutad fur, oscarianskt, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger, _2815a_lg.jpeg
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 377/750,_2816a_lg.jpeg
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 377/750,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fazakerley, Gordon, olja med applikation, signerad och daterad 1961 a tergo, _2817a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,_2818a_lg.jpeg
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas_2819a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Skibstrup, Ole, olja, skogsparti, signerad,_2820a_lg.jpeg
Skibstrup, Ole, olja, skogsparti, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord palisander med kakelplattor, _2821a_8d85e45ce675d5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, front med 2 lådor samt skåpsdörr, _2822a_8d85e45f2ec0ebd_lg.jpeg
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, front med 2 lådor samt skåpsdörr,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kepsar, 5 st, textil och läder, 1900-tal, _2823a_8d85e4c5e322b96_lg.jpeg
Kepsar, 5 st, textil och läder, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti julgransprydnader mm, förgylld metall, Georg Jensen,_2824a_8d85e4c6d2b2359_lg.jpeg
Parti julgransprydnader mm, förgylld metall, Georg Jensen,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
De Poli, Paolo (& Gio Ponti?), vas, emaljerad koppar, hamrad yta, dekor i violett, _2825a_8d85e4c80297fa2_lg.jpeg
De Poli, Paolo (& Gio Ponti?), vas, emaljerad koppar, hamrad yta, dekor i violett,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer för AB Lidköpings Porslinsfabrik, skulptur, porslin, stående Fo-hund, dekor i rött och guld,_2826a_8d85e4c8fc05bca_lg.jpeg
Okänd designer för AB Lidköpings Porslinsfabrik, skulptur, porslin, stående Fo-hund, dekor i rött och guld,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, damsekretär, palisander med intarsia, Swedish Grace, _2827a_8d85e4caaf0dcd7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets slut,_2828a_8d85e4cb9381315_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Soffa, skuren och bonad bok, så kallad badkarssoffa, _2829a_8d85e4cc7e6efb2_lg.jpeg
Soffa, skuren och bonad bok, så kallad badkarssoffa,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, relief, stengods i träram, dekor av kattdjur och fågel, _2830a_8d85e4cd70af140_lg.jpeg
Okänd konstnär, relief, stengods i träram, dekor av kattdjur och fågel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larsson, Lorens, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, stående gubbe och gumma, _2831a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok, _2832a_lg.jpeg
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, blandteknik, personer i landskap, signerad, _2833a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal, _2834a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vindflöjel med tornhuv, smide och plåtklätt trä, sekelskiftet 1900, dekor av tupp, _2835a_8d85f02f66515a2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Vällingklocka, gjutjärn med träbom, 1800-talets mitt, _2836a_8d85f030ce4e693_lg.jpeg
Vällingklocka, gjutjärn med träbom, 1800-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Gastuber till gassvets, 2 st, acetylen respektive syrgas, friköpta, i transportkärra,_2837a_8d85f032433d850_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original, _2838a_8d85f033a91a31f_lg.jpeg
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Parti tillbehör till gassvets; brännarmunstycken, klocka mm,_2839a_8d85f034b021db0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer för Zanotta, soffa, krom med grå textilklädsel,_2840a_8d85eebaa3c77a3_lg.jpeg
Okänd designer för Zanotta, soffa, krom med grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Skåp, allmogearbete, Värmland (?), 1700-talets 2 hälft, dekor av blommor mm, underdel med låda, överdel med skåpdörr samt skrivklaff, bakom vilken inredning, _2841a_8d85eeb942c6b0a_lg.jpeg
Skåp, allmogearbete, Värmland (?), 1700-talets 2 hälft, dekor av blommor mm, underdel med låda, överdel med skåpdörr samt skrivklaff, bakom vilken inredning,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd designer, bäddsoffa/futon, ljus, moccaimiterande klädsel,_2842a_8d85eed25c444ff_lg.jpeg
Okänd designer, bäddsoffa/futon, ljus, moccaimiterande klädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal, _2843a_8d85eed79fb6a1e_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansen, Adreas för Hadsten Træindustri, rullklaffsekretär, teak, 1970-talets mitt, front med 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum, skrivskiva med bordeauxfärgat läder,_2844a_8d85eef8269af8f_lg.jpeg
Hansen, Adreas för Hadsten Træindustri, rullklaffsekretär, teak, 1970-talets mitt, front med 3 lådor samt rullklaff, bakom vilken små lådor och rum, skrivskiva med bordeauxfärgat läder,
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Hansen, Adreas för Hadsten Træindustri, armstol teak, 1970-talets mitt, sits med bordeauxfärgat läder,_2845a_8d85effb1419719_lg.jpeg
Hansen, Adreas för Hadsten Træindustri, armstol teak, 1970-talets mitt, sits med bordeauxfärgat läder,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,_2846a_8d85ef377e10e64_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer, _2847a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, lackerad metall_2848a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft, _2849a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK