Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _2898a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, _2899a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond, _2900a_8d85f9b28e9d19d_lg.jpeg
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kexburk, bemålat glas med metallmontage, 1800-talets slut, _2901a_8d85f9b3f57650a_lg.jpeg
Kexburk, bemålat glas med metallmontage, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen, _2902a_8d85f9b4fa2f251_lg.jpeg
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _2903a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _2904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor, _2905a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _2906a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott, _2907a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slagbord, bemålat trä, allmoge, 18-1900-tal, _2908a_8d85f94409fb4aa_lg.jpeg
Slagbord, bemålat trä, allmoge, 18-1900-tal,
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer, brickbord, 2 st, metall, modern tillverkning,_2909a_8d85f948920a844_lg.jpeg
Okänd designer, brickbord, 2 st, metall, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, brickbord, patinerad metall, modern tillverkning,_2910a_8d85f9d5941680a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Paraplyställ, gjutjärn, antagligen Husqvarna, sekelskiftet 1900,_2911a_8d85f9d3d7afe65_lg.jpeg
Paraplyställ, gjutjärn, antagligen Husqvarna, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,_2912a_lg.jpeg
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,_2913a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods, _2914a_lg.jpeg
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft, _2915a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Zieler, Mogens, färglito, Majs, _2916a_lg.jpeg
Zieler, Mogens, färglito, Majs,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas, _2917a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,_2918a_8d85f9b6331ce2c_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Fåtölj, sk Emmafåtölj, svarvad valnöt med heltäckande, djuphäftad klädsel,_2919a_8d85f9b7b18c64c_lg.jpeg
Fåtölj, sk Emmafåtölj, svarvad valnöt med heltäckande, djuphäftad klädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer för Isakssons, Habo, hatthylla, trä och metall, 1960-70-tal,_2920a_8d85fa69e41ec30_lg.jpeg
Okänd designer för Isakssons, Habo, hatthylla, trä och metall, 1960-70-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Väderstation, 1900-talets 1 hälft, termo- respektive hygrometer med skrivarrulle, _2921a_8d85fa6ae98e7e9_lg.jpeg
Väderstation, 1900-talets 1 hälft, termo- respektive hygrometer med skrivarrulle,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker, Sonessons Huvud-Katalog, 3 delar, 1920_2922a_8d85fa6d93d8ccc_lg.jpeg
Böcker, Sonessons Huvud-Katalog, 3 delar, 1920
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matsalsstolar, 6 st, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos Helsingborg_2923a_8d85fd57db0645a_lg.jpeg
Matsalsstolar, 6 st, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos Helsingborg
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Matbord med klaffar, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos, Helsingborg,_2924a_8d85fd5abce55e1_lg.jpeg
Matbord med klaffar, lackerat trä, senbarockstil, K A Roos, Helsingborg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Dricksflaska, Sverige M/1906, grön glasmassa,_2925a_8d85fd59189d2c7_lg.jpeg
Dricksflaska, Sverige M/1906, grön glasmassa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961_2926a_8d85fd5cc403d9a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing,_2927a_8d85fd5e9513c9b_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, thekoppar, 1 par, porslin, Sauna,_2928a_8d85fd601294891_lg.jpeg
Olin-Grönqvist, Gunvor för Arabia, thekoppar, 1 par, porslin, Sauna,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Militaria, 2 delar; medalj samt mugg, Swedish Medical Company, Unifil, Libanon 1983-84, _2929a_8d85fd621aacea2_lg.jpeg
Militaria, 2 delar; medalj samt mugg, Swedish Medical Company, Unifil, Libanon 1983-84,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, vävd ylle, Aubussonstil, _2930a_lg.jpeg
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods, _2931a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal, _2932a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,_2933a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, _2934a_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _2935a_8d85fd6421060c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna, _2936a_lg.jpeg
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Peleckas,  Ricardas för Ogetti, Murano, skål, _2937a_lg.jpeg
Peleckas, Ricardas för Ogetti, Murano, skål,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ulmer, Axel, olja, kustparti med segelfartyg,_2938a_lg.jpeg
Ulmer, Axel, olja, kustparti med segelfartyg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji, _2939a_lg.jpeg
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt _2940a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Lawes, Harold, akvareller, 2 st, _2941a_lg.jpeg
Lawes, Harold, akvareller, 2 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva,_2942a_8d85fd56718cf32_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane, _2943a_8d85fcc03eb06c7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Pall, svarvat och bonat trä med mässingsstiftat tyg, _2944a_8d85fd6b5e1f2ea_lg.jpeg
Pall, svarvat och bonat trä med mässingsstiftat tyg,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,_2945a_8d85fc959aba433_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK