Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken, _2850a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,_2851a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Leolux, bord, betsat trä med mönstrad glasskiva, _2852a_8d85ef562c1a243_lg.jpeg
Okänd designer för Leolux, bord, betsat trä med mönstrad glasskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Leolux, soffbord, betsat trä med mönstrad glasskiva, _2853a_8d85ef5871690d8_lg.jpeg
Okänd designer för Leolux, soffbord, betsat trä med mönstrad glasskiva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, avlastnings/sideboard, plexiglas och förgylld metall, _2854a_8d85ef5b7b29105_lg.jpeg
Okänd designer, avlastnings/sideboard, plexiglas och förgylld metall,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongs/biblioteksbord med klaffar, mahogny med intarsia, antagligen Nordtyskland, empire, 1820-30-tal,_2855a_8d85ef8525c1d52_lg.jpeg
Salongs/biblioteksbord med klaffar, mahogny med intarsia, antagligen Nordtyskland, empire, 1820-30-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sekretär, pyramidmahogny, oscariansk, 1800-talets mitt eller 2 hälft, front med 5 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med små fack och rum,_2856a_8d85ef8dfdde4db_lg.jpeg
Sekretär, pyramidmahogny, oscariansk, 1800-talets mitt eller 2 hälft, front med 5 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med små fack och rum,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Stolar/fåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek med broderad klädsel, Louis XIV-stil, sekelskiftet 1900, _2857a_8d85ef95b214988_lg.jpeg
Stolar/fåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek med broderad klädsel, Louis XIV-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Skrivbord, grålaserat trä, nyrokoko, 1900-talets början, _2858a_8d85ef9940abea8_lg.jpeg
Skrivbord, grålaserat trä, nyrokoko, 1900-talets början,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer i Otto Schultz art, armstol, skuren och bonad ek med Bordeauxfärgad, mässingsstiftad klädsel, _2859a_8d85ef9cecef1a3_lg.jpeg
Okänd designer i Otto Schultz art, armstol, skuren och bonad ek med Bordeauxfärgad, mässingsstiftad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, matbord med 2  iläggskivor, vitlackerat trä, Talavid, _2860a_8d85f0c451ad022_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Waggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 iläggskivor, vitlackerat trä, Talavid,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,_2861a_8d85f0c68e9eaf1_lg.jpeg
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Lars, olja, Villakvarter, Halmstad,_2862a_8d85f0c86f6e878_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Villakvarter, Halmstad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",_2863a_8d85f0cab3f57c4_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, olja, blomsterstilleben, _2864a_8d85f0cd5f631b4_lg.jpeg
Svipdag, Elin, olja, blomsterstilleben,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Sommar", signerad och daterad 1953,_2865a_8d85f15bb4446c7_lg.jpeg
Svipdag, Elin, olja, "Sommar", signerad och daterad 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, kuvertsnapsflaska med propp, 2 + 2 st, grön respektive blå glasmassa,_2866a_8d85f0d57ac2f3b_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, kuvertsnapsflaska med propp, 2 + 2 st, grön respektive blå glasmassa,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa, _2867a_8d85f0d7442b21b_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ahlefeldt-Laurvid, Michael, egen verkstad, flaska, glas, _2868a_8d85f0d9679c84d_lg.jpeg
Ahlefeldt-Laurvid, Michael, egen verkstad, flaska, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skål, uranglas, 1920-30-tal, optikblåst,_2869a_8d85f0db23b5f9a_lg.jpeg
Okänd designer, skål, uranglas, 1920-30-tal, optikblåst,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Digman, Ingegärd, akvarell, äpplen på gren, signerad, _2870a_8d85f15902cce76_lg.jpeg
Digman, Ingegärd, akvarell, äpplen på gren, signerad,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skärbräda, flintgods, Gustavsberg, jugend, _2871a_8d85f157e658116_lg.jpeg
Skärbräda, flintgods, Gustavsberg, jugend,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti modern design; bricka Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, salt- och pepparkvarn, Erik Nissen, _2872a_8d85f15601c13eb_lg.jpeg
Parti modern design; bricka Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, salt- och pepparkvarn, Erik Nissen,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti modernt konstglas; gräddkanna och sockerskål, Monica Bratt-Wijkander, skål samt ljuslykta Orrefors,_2873a_8d85f154a4e7d30_lg.jpeg
Parti modernt konstglas; gräddkanna och sockerskål, Monica Bratt-Wijkander, skål samt ljuslykta Orrefors,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,_2874a_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, _2875a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sängvärmare, koppar med svärtat träskaft, 1800-tal. _2876a_lg.jpeg
Sängvärmare, koppar med svärtat träskaft, 1800-tal.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Schaefer, Karl, olja, stilleben med amaryllis och vindruvor, signerad, _2877a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gahn, Greta, tillskriven, färgserigrafier, 1 par, Harlekin och Columbine, signerade Gahn, daterade -60 och numrerade 6/20, _2878a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor, _2879a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, norrländskt landskap, signerad Hennings  (?)_2880a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, tallrikar, 6 st, stengods, Bågskytt, dekor i brunt, _2881a_lg.jpeg
Berglund, Bengt för Gustavsberg, tallrikar, 6 st, stengods, Bågskytt, dekor i brunt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,_2882a_8d85f1538cb1f82_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gästabudsfat, trä, 17-1800-tal, _2883a_8d85f1522b83139_lg.jpeg
Gästabudsfat, trä, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti äldre allmogeföremål, trä, smide och ben; skäktekniv, klappträ,_2884a_8d85f15086064fe_lg.jpeg
Parti äldre allmogeföremål, trä, smide och ben; skäktekniv, klappträ,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,_2885a_8d85f14f72b87f3_lg.jpeg
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund, _2886a_lg.jpeg
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, _2887a_lg.jpeg
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Skulptur, kolossalformat, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _2888a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen),_2889a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Högtryckstvätt, Kew Technology, Alto Force 3030 X-TRA, _2890a_8d85f14e849f817_lg.jpeg
Högtryckstvätt, Kew Technology, Alto Force 3030 X-TRA,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stegstöd, lackerat smide, Big Grip Ladder Stabiliser,_2891a_8d85f14d6b0ec85_lg.jpeg
Stegstöd, lackerat smide, Big Grip Ladder Stabiliser,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, soffbord, valnöt, _2892a_8d85f10b1eb946c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, soffbord, valnöt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sybord, mahogny med intarsia, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _2893a_8d85f10fc1817e6_lg.jpeg
Sybord, mahogny med intarsia, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggskåp, ek med smidesbeslag, allmogearbete, 1700-tal, _2894a_8d85f113d8b32a0_lg.jpeg
Väggskåp, ek med smidesbeslag, allmogearbete, 1700-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Klaffbord, svarvad och skuren ek, 1900-talets början, _2895a_8d85f118c38eb4c_lg.jpeg
Klaffbord, svarvad och skuren ek, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"_2896a_8d85f125d5b52be_lg.jpeg
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, _2897a_lg.jpeg
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK