Laddar...
Novemberauktion
Visning:
Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock, _4612a_8d88fcfcdcfef55_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4612-itemimages/4612a_8d88fcfcdcfef55_med.jpeg)
529
Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,_4613a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4613-itemimages/4613a_med.jpeg)
530
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fotpall, trä med vinröd läderklädsel, _4614a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4614-itemimages/4614a_med.jpeg)
531
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fotpall, trä med vinröd läderklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,_4615a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4615-itemimages/4615a_med.jpeg)
532
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer, _4616a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4616-itemimages/4616a_med.jpeg)
533
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,_4617a_8d88fcf6bfdfe53_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4617-itemimages/4617a_8d88fcf6bfdfe53_med.jpeg)
534
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe, _4618a_8d88fcf86ac3f19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4618-itemimages/4618a_8d88fcf86ac3f19_med.jpeg)
535
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Jardinière, rinneglaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900,_4619a_8d88fcffe74314b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4619-itemimages/4619a_8d88fcffe74314b_med.jpeg)
536
Jardinière, rinneglaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Höglund, Erik för Boda, burk, gröntonad glasmassa, _4620a_8d88fcfbd3d58fc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4620-itemimages/4620a_8d88fcfbd3d58fc_med.jpeg)
537
Höglund, Erik för Boda, burk, gröntonad glasmassa,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, jugend, _4621a_8d88fcfe61f8223_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4621-itemimages/4621a_8d88fcfe61f8223_med.jpeg)
538
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, jugend,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne", _4622a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4622-itemimages/4622a_med.jpeg)
539
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Piccolovagn, textilklädd yta med gummilister, 1900-talets mitt, _4623a_8d89087f8971ea1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4623-itemimages/4623a_8d89087f8971ea1_med.jpeg)
540
Piccolovagn, textilklädd yta med gummilister, 1900-talets mitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
![Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden_4624a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4624-itemimages/4624a_med.jpeg)
541
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, _4625a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4625-itemimages/4625a_med.jpeg)
542
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _4626a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4626-itemimages/4626a_med.jpeg)
543
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _4627a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4627-itemimages/4627a_med.jpeg)
544
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång, _4628a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4628-itemimages/4628a_med.jpeg)
545
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', _4629a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4629-itemimages/4629a_med.jpeg)
546
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348_4630a_8d88fd2274250de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4630-itemimages/4630a_8d88fd2274250de_med.jpeg)
547
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)_4631a_8d88fd1790f221c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4631-itemimages/4631a_8d88fd1790f221c_med.jpeg)
548
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Stort parti sparbössor; plast keramik mm, _4632a_8d88fd16453802d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4632-itemimages/4632a_8d88fd16453802d_med.jpeg)
549
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds', _4633a_8d88fd150b1f0dc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4633-itemimages/4633a_8d88fd150b1f0dc_med.jpeg)
550
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd italiensk (?) designer, matbord, härdat glas,_4634a_8d8907cfd06fd7d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4634-itemimages/4634a_8d8907cfd06fd7d_med.jpeg)
551
Okänd italiensk (?) designer, matbord, härdat glas,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Vas, porslin, Japan, Edo, _4635a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4635-itemimages/4635a_med.jpeg)
552
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,_4636a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4636-itemimages/4636a_med.jpeg)
553
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane, _4637a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4637-itemimages/4637a_med.jpeg)
554
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,_4638a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4638-itemimages/4638a_med.jpeg)
555
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal, _4639a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4639-itemimages/4639a_med.jpeg)
556
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt, _4640a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4640-itemimages/4640a_med.jpeg)
557
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
![Okänd designer, vas, glas, _4641a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4641-itemimages/4641a_med.jpeg)
558
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,_4642a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4642-itemimages/4642a_med.jpeg)
559
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna, _4643a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4643-itemimages/4643a_med.jpeg)
560
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter, _4644a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4644-itemimages/4644a_med.jpeg)
561
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,_4645a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4645-itemimages/4645a_med.jpeg)
562
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,_4646a_8d8907a7875c664_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4646-itemimages/4646a_8d8907a7875c664_med.jpeg)
563
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, _4647a_8d8907a8bb52bdb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4647-itemimages/4647a_8d8907a8bb52bdb_med.jpeg)
564
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok, _4648a_8d89079129631d8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4648-itemimages/4648a_8d89079129631d8_med.jpeg)
565
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,_4649a_8d89078b2ca855e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4649-itemimages/4649a_8d89078b2ca855e_med.jpeg)
566
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Damarbetsbord, mahogny, 1910-20-tal, ovalt med uppfällbar skiva, varunder inredning med 6 fack,_4650a_8d89078c818ef28_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4650-itemimages/4650a_8d89078c818ef28_med.jpeg)
567
Damarbetsbord, mahogny, 1910-20-tal, ovalt med uppfällbar skiva, varunder inredning med 6 fack,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mejlstrøm, Sven för Mejlstrøm Belysning, tillskriven, golvlampa, mässing,_4651a_8d89078312aa774_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4651-itemimages/4651a_8d89078312aa774_med.jpeg)
568
Mejlstrøm, Sven för Mejlstrøm Belysning, tillskriven, golvlampa, mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,_4652a_8d89078686fa95f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4652-itemimages/4652a_8d89078686fa95f_med.jpeg)
569
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Snedklaffsekretär, björk och rot med intarsia, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med fack och lådor,_4653a_8d8907a12ba8cf0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4653-itemimages/4653a_8d8907a12ba8cf0_med.jpeg)
570
Snedklaffsekretär, björk och rot med intarsia, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med fack och lådor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Fåtöljer, 1 par samt bord, bambu och rotting, 1900-talets 2 hälft,_4654a_8d8907d13a8cba6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4654-itemimages/4654a_8d8907d13a8cba6_med.jpeg)
571
Fåtöljer, 1 par samt bord, bambu och rotting, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora", _4655a_8d890784bfe443f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4655-itemimages/4655a_8d890784bfe443f_med.jpeg)
572
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv, _4656a_8d89077a8cc282d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4656-itemimages/4656a_8d89077a8cc282d_med.jpeg)
573
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ytterbelysningar, 5 st, koppar och smide, 1900-talets 1 hälft,_4657a_8d8907d3ce2d6a7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4657-itemimages/4657a_8d8907d3ce2d6a7_med.jpeg)
574
Ytterbelysningar, 5 st, koppar och smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Ytterbelysningar, 1 par, koppar och smide, 1900-talets 2 hälft, _4658a_8d8907d57154cb7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4658-itemimages/4658a_8d8907d57154cb7_med.jpeg)
575
Ytterbelysningar, 1 par, koppar och smide, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Kaffeservis, 3 delar nysilver, Danmark, 1800-talets 2 hälft, _4659a_8d8909d4be4a1fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/4659-itemimages/4659a_8d8909d4be4a1fb_med.jpeg)
576
Kaffeservis, 3 delar nysilver, Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.