Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte,
Slutpris18 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 15 000 SEK
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta/vävnad, antik Armenisk, dekor av Johannes Döparen, Kristus, änglar, serafer mm,
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK