Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,_4081a_8d87f47246c02df_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_4085a_8d87f4738bd3ef9_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,_4086a_8d87f47a8fc3c44_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, _4087a_8d87f47c300fa55_lg.jpeg
Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja, _4088a_8d87f47d5fca26b_lg.jpeg
Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,_4089a_8d87f47e8c1b9f9_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,_4090a_8d87f480694682a_lg.jpeg
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_4091a_8d87f481a2bff25_lg.jpeg
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal, _4092a_8d87f48302cf1aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,_4093a_8d87f4840cab0b6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte, _4094a_8d8800ddf31c344_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte,
Slutpris18 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4095a_8d88010a6db6b03_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, _4096a_lg.jpeg
Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4097a_lg.jpeg
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4098a_lg.jpeg
Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell, _4099a_8d88010b9a885e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,_4100a_lg.jpeg
Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _4101a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _4102a_lg.jpeg
Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4103a_8d88010e0f132dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 15 000 SEK
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _4104a_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,_4105a_8d88010fcf923b6_lg.jpeg
Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _4106a_8d880110b6ccc32_lg.jpeg
Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver, _4107a_8d8801115e5cd43_lg.jpeg
Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram_4108a_8d8801121c9e63c_lg.jpeg
Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft, _4109a_8d880113076f47a_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,_4110a_8d880114155159b_lg.jpeg
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, _4111a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_4112a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,_4113a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _4114a_8d880114fb4baa9_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307, _4115a_8d880115e8eb455_lg.jpeg
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,_4116a_8d880116b22a363_lg.jpeg
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram_4117a_8d880117852d7c3_lg.jpeg
Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft, _4118a_8d88013c1fe6c1c_lg.jpeg
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta/vävnad, antik Armenisk, dekor av Johannes Döparen, Kristus, änglar, serafer mm,_4119a_8d880ae6a9292bc_lg.jpeg
Matta/vävnad, antik Armenisk, dekor av Johannes Döparen, Kristus, änglar, serafer mm,
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, _4120a_8d880aef292cd48_lg.jpeg
Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,_4121a_8d880b202387a32_lg.jpeg
Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_4122a_8d880b2129d45e4_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal, _4123a_8d880b5a5a3d07e_lg.jpeg
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, _4124a_8d880b5b43c7706_lg.jpeg
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal, _4125a_8d880b59a84fd6a_lg.jpeg
Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal, _4126a_8d880ba9ee6065c_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,_4127a_8d880bac6aaef61_lg.jpeg
Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,_4128a_8d880bab877bc08_lg.jpeg
Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,_4129a_8d880ba92a16adb_lg.jpeg
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,_4130a_8d880bff4796243_lg.jpeg
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,_4131a_8d880bfe4ff16ee_lg.jpeg
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK