Budgivning online startar Nov 3, 2020 5:00 PM
Budgivning online slutar Nov 29, 2020 7:19 PM
Liveauktionen börjar: Nov 29, 2020 3:00 PM

Titel eller beskrivning
    Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,_4081a_8d87f47246c02df_lg.jpeg
    Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_4085a_8d87f4738bd3ef9_lg.jpeg
    Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,_4086a_8d87f47a8fc3c44_lg.jpeg
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, _4087a_8d87f47c300fa55_lg.jpeg
    Applicquer til 2 ljus, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt,
    Slutpris3 000 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja, _4088a_8d87f47d5fca26b_lg.jpeg
    Tenier, David, hans efterföljd, 1800-tal, olja,
    Slutpris1 600 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,_4089a_8d87f47e8c1b9f9_lg.jpeg
    Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,_4090a_8d87f480694682a_lg.jpeg
    Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_4091a_8d87f481a2bff25_lg.jpeg
    Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal, _4092a_8d87f48302cf1aa_lg.jpeg
    Utropspris600  - 800 SEK
    Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,_4093a_8d87f4840cab0b6_lg.jpeg
    Utropspris600  - 800 SEK
    Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte, _4094a_8d8800ddf31c344_lg.jpeg
    Nilsson, Wiwen, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, slät, hexagonal med profilerat brätte,
    Slutpris18 000 SEK
    Utropspris8 000  - 10 000 SEK
    Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4095a_8d88010a6db6b03_lg.jpeg
    Utropspris6 000  - 7 000 SEK
    Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, _4096a_lg.jpeg
    Soppslev silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4097a_lg.jpeg
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
    Utropspris8 000  - 10 000 SEK
    Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4098a_lg.jpeg
    Sockertång, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell, _4099a_8d88010b9a885e6_lg.jpeg
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,_4100a_lg.jpeg
    Ost/pastejbestick, 3 delar, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad dekor av växter,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _4101a_lg.jpeg
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor, _4102a_lg.jpeg
    Saltkar med sked, silver, Ryssland, 1800-tal, graverad växtdekor,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4103a_8d88010e0f132dd_lg.jpeg
    Utropspris10 000  - 15 000 SEK
    Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal, _4104a_lg.jpeg
    Cigarettetui, silver, Osmanska Riket, 18-1900-tal,
    Slutpris2 200 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,_4105a_8d88010fcf923b6_lg.jpeg
    Skål, silver, Osmanska Riket, sekelskiftet 1900,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _4106a_8d880110b6ccc32_lg.jpeg
    Bricka, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
    Slutpris4 200 SEK
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver, _4107a_8d8801115e5cd43_lg.jpeg
    Flemming, Erik för Borgila, cocktailglas, sterlingsilver,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram_4108a_8d8801121c9e63c_lg.jpeg
    Parti silverbestick, 1800-tal, total vikt 825 gram
    Slutpris2 400 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft, _4109a_8d880113076f47a_lg.jpeg
    Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,_4110a_8d880114155159b_lg.jpeg
    Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, _4111a_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
    Slutpris3 000 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_4112a_lg.jpeg
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,_4113a_lg.jpeg
    Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _4114a_8d880114fb4baa9_lg.jpeg
    Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307, _4115a_8d880115e8eb455_lg.jpeg
    Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,_4116a_8d880116b22a363_lg.jpeg
    Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram_4117a_8d880117852d7c3_lg.jpeg
    Parti guld, 14 karat, total vikt 13,6 gram
    Slutpris3 000 SEK
    Utropspris3 200  - 3 400 SEK
    Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft, _4118a_8d88013c1fe6c1c_lg.jpeg
    Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Matta/vävnad, antik Armenisk, dekor av Johannes Döparen, Kristus, änglar, serafer mm,_4119a_8d880ae6a9292bc_lg.jpeg
    Matta/vävnad, antik Armenisk, dekor av Johannes Döparen, Kristus, änglar, serafer mm,
    Slutpris11 000 SEK
    Utropspris10 000  - 12 000 SEK
    Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, _4120a_8d880aef292cd48_lg.jpeg
    Altar/vaxljusstakar, 1 par, tenn, möjligen Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,_4121a_8d880b202387a32_lg.jpeg
    Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,
    Slutpris4 400 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_4122a_8d880b2129d45e4_lg.jpeg
    Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal, _4123a_8d880b5a5a3d07e_lg.jpeg
    Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
    Slutpris1 500 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, _4124a_8d880b5b43c7706_lg.jpeg
    Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 500  - 1 800 SEK
    Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal, _4125a_8d880b59a84fd6a_lg.jpeg
    Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal, _4126a_8d880ba9ee6065c_lg.jpeg
    Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
    Utropspris3 800  - 4 000 SEK
    Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,_4127a_8d880bac6aaef61_lg.jpeg
    Malmeström, Acke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,_4128a_8d880bab877bc08_lg.jpeg
    Malmeström, Acke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,_4129a_8d880ba92a16adb_lg.jpeg
    Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,_4130a_8d880bff4796243_lg.jpeg
    Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,_4131a_8d880bfe4ff16ee_lg.jpeg
    Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    48 antal per sida