Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal, _4372a_8d88a2dc459820c_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900, _4373a_8d88a2daa4b8e61_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, _4374a_8d88a2d679a04ed_lg.jpeg
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),_4375a_8d88a2d57434b6f_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor, _4376a_8d88a2cf65efba0_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,_4377a_8d88a2ce5c005bd_lg.jpeg
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram, _4378a_8d88a3332b9ca9f_lg.jpeg
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden, _4379a_8d88a341874e711_lg.jpeg
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36, _4380a_8d88a342ed24c90_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S, _4381a_8d88a2f8ac8aed2_lg.jpeg
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,_4382a_8d88a2f4fad991f_lg.jpeg
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing, _4383a_8d88a3442dd0882_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt, _4385a_8d88a3b93376904_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bordsduk, jaquardvävt linne, _4386a_8d88a3b838c9ee9_lg.jpeg
Bordsduk, jaquardvävt linne,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477, _4387a_8d88a3ae57dbd5c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _4388a_8d88a3ab998008d_lg.jpeg
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,_4384a_8d88a3afe21edc6_lg.jpeg
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Matta, semiantik Pakistan galleri, _4389a_8d88a3acaa8bf16_lg.jpeg
Matta, semiantik Pakistan galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok, _4390a_8d88a40defe473a_lg.jpeg
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor, _4391a_8d88a40f2642f7b_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok, _4392a_8d88a410209c017_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_4393a_8d88a412c2c9478_lg.jpeg
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Värmeglashållare, 6 st, glas, Ormonde Jayne, sekelskiftet 2000,_4394a_8d88a4140f94ce9_lg.jpeg
Värmeglashållare, 6 st, glas, Ormonde Jayne, sekelskiftet 2000,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),_4395a_8d88a48bee3dcc2_lg.jpeg
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan _4396a_8d88a48a9d6e922_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968, _4397a_8d88a489846653b_lg.jpeg
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968, _4398a_8d88a4888a481b0_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968, _4399a_8d88a487946da22_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas med hänklar, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, _4400a_8d88a4c7b9face9_lg.jpeg
Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas med hänklar, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,_4401a_8d88a4c98128e97_lg.jpeg
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nord, Per Olof, olja, "Barn med docka", signerad,_4402a_8d88a4ca6762d63_lg.jpeg
Nord, Per Olof, olja, "Barn med docka", signerad,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, skål, glas, möjligen Böhmen, art-déco, 1920-tal, _4403a_8d88a4cb7a166d2_lg.jpeg
Okänd designer, skål, glas, möjligen Böhmen, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål, _4404a_8d88a4cc7654305_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern, _4405a_8d88a4cd58f6564_lg.jpeg
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka, _4406a_8d88a4ce27b5bc6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820), _4407a_8d88a4ceff79258_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, _4408a_8d88a4cfea535df_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,_4409a_8d88b0c42e47df0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,_4410a_8d88b11ad610077_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, _4411a_8d88b11c1d439aa_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,_4412a_8d88af976b9b2b6_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Assietter, 7 st, fajans, Rörstrand Rörstrandia, _4413a_8d88af99617158f_lg.jpeg
Assietter, 7 st, fajans, Rörstrand Rörstrandia,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 24 delar, Diamant, 6 vardera av vin-, snaps-, selters- och likörglas,_4414a_8d88af9b68fdb73_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 24 delar, Diamant, 6 vardera av vin-, snaps-, selters- och likörglas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,_4415a_8d88fac261e8941_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Sorø Stolefabrik, 1950-tal, stolar, 4 st, teak med beige textilklädsel_4416a_8d88b11f0d2ade4_lg.jpeg
Okänd designer för Sorø Stolefabrik, 1950-tal, stolar, 4 st, teak med beige textilklädsel
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Karl Ens, Volkstedt-Rudolstadt, figurin, flintgods, diamantfasan, _4417a_8d88af9cf95ec1c_lg.jpeg
Okänd designer för Karl Ens, Volkstedt-Rudolstadt, figurin, flintgods, diamantfasan,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, sekelskiftet 1900, hänkelvaser, 1 par, flintgods, jugend, dekor av blommor,_4418a_8d88af9e1f0b1c6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt, _4419a_8d88afa0b63448e_lg.jpeg
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK