Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bordsduk, jaquardvävt linne,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Matta, semiantik Pakistan galleri,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Värmeglashållare, 6 st, glas, Ormonde Jayne, sekelskiftet 2000,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas med hänklar, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nord, Per Olof, olja, "Barn med docka", signerad,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, skål, glas, möjligen Böhmen, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Assietter, 7 st, fajans, Rörstrand Rörstrandia,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 24 delar, Diamant, 6 vardera av vin-, snaps-, selters- och likörglas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Sorø Stolefabrik, 1950-tal, stolar, 4 st, teak med beige textilklädsel
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Karl Ens, Volkstedt-Rudolstadt, figurin, flintgods, diamantfasan,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK