Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel, _4324a_8d887da02a9ba45_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik, _4325a_8d887dae378b80d_lg.jpeg
Skål, porslin, Yongzheng-stil, Kina, Qing eller republik,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall, _4326a_8d887daf99b80d0_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel, _4327a_8d887e0adc07aca_lg.jpeg
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,_4328a_8d887e0c1ee6571_lg.jpeg
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,_4329a_8d887e0cfd58ed6_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen,_4330a_8d887e0dd912853_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",_4331a_8d887e0f216bdf4_lg.jpeg
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, röd glasmassa på fotklack i klarglas, nätmönstrad underfångsdekor,_4332a_8d887e2bdf98be3_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, röd glasmassa på fotklack i klarglas, nätmönstrad underfångsdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gefle, blomsteruppsats med galler, celadonglaserat lergods, _4333a_8d887e2d15b19f7_lg.jpeg
Okänd designer för Gefle, blomsteruppsats med galler, celadonglaserat lergods,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare, _4334a_8d887e348a48d84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Potpourrieurna, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, _4335a_8d887e368ad2fef_lg.jpeg
Potpourrieurna, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal, _4336a_8d887e32f00a48f_lg.jpeg
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,_4337a_8d887e2fd4b3522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Scheurich, 1960-tal, golvvaser 1 par, grönglaserat flintgods, Inka, _4338a_8d887e314114883_lg.jpeg
Okänd designer för Scheurich, 1960-tal, golvvaser 1 par, grönglaserat flintgods, Inka,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _4339a_8d887e86d82fb70_lg.jpeg
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, skålfat, svart serpentinsten, art-déco, 1920-tal, _4340a_8d887e82f97b4fe_lg.jpeg
Okänd designer, skålfat, svart serpentinsten, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,_4341a_8d887e821f607b1_lg.jpeg
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast, _4342a_8d887e7e71d2e49_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal, _4343a_8d887e7b035fdf4_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _4344a_8d887e783dd7894_lg.jpeg
Väggspegel, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft, _4345a_8d887e735068f7e_lg.jpeg
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff med propp, glas, "Carneval" (Phantasy), _4346a_8d887ebba38effe_lg.jpeg
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff med propp, glas, "Carneval" (Phantasy),
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut, _4347a_8d887e8b5858fd9_lg.jpeg
Likörservis, 6 delar, optikblåst, opaliscerande glas med tennmontage, antagligen Tyskland, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer i Lauritz Hjorts stil, urnor, 1 par, svartbränd terrakotta, _4348a_8d887eb8c76b5ad_lg.jpeg
Okänd designer i Lauritz Hjorts stil, urnor, 1 par, svartbränd terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel, _4349a_8d887eb603ca81f_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,_4350a_8d887eb35eb9eaf_lg.jpeg
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Leksak, litograferad plåt, Josef Neuhierl, 1900-talets mitt, JNF Condor, medföljer taxi Ichimura, 1960-tal, _4351a_8d887eaf729db2c_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, Josef Neuhierl, 1900-talets mitt, JNF Condor, medföljer taxi Ichimura, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Champagne/vinkylare, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _4352a_8d887ebc6f5c3e2_lg.jpeg
Champagne/vinkylare, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,_4353a_8d887ee34bb570d_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus, _4354a_8d887edcbf979d8_lg.jpeg
Krus, lergods, Kina, neolitikum, cirka 2000 f Kristus,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, ljusblått, präglat läder, Valentino Les Sacs, _4355a_8d887ed9bc92ef4_lg.jpeg
Axelremsväska, ljusblått, präglat läder, Valentino Les Sacs,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _4356a_8d887ee579a249c_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _4357a_8d887eec50342e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952, _4358a_8d887eedb2230d9_lg.jpeg
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Herrsavonett, förgylld metall, Columbus Watch Co, Columbus Ohio  serienummer 281844, 1890-tal, boett från Joseph Fahys & Co, serienummer795272._4359a_8d88a2085ba156c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,_4360a_8d88a20a0213e3a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad, _4361a_8d88a20b4ac6875_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, "Loppet", signerad,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad, _4362a_8d88a20cda06338_lg.jpeg
Köks, Endel, gouache, interiör, signerad,
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Lego, Black Falcon's Knight's Castle, modellnummer 6073, ursprungsår 1984,_4363a_8d88a20f4d74b76_lg.jpeg
Lego, Black Falcon's Knight's Castle, modellnummer 6073, ursprungsår 1984,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Olson, Erik, färglito, TV-familjen, signerad, daterad 1967 samt numrerad 199/310, _4364a_8d88a2c6fb5379b_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, TV-familjen, signerad, daterad 1967 samt numrerad 199/310,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,_4365a_8d88a2c80cf94d0_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, Mytologiskt par, _4366a_8d88a2c8ffe8c09_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, Mytologiskt par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, 3 st, "Ärtblom", "Blåögon" samt "Krokus", samtliga signerade, _4367a_8d88a2bb27f8161_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, 3 st, "Ärtblom", "Blåögon" samt "Krokus", samtliga signerade,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Februariblommor", signerat,_4368a_8d88a2ba1f82586_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Februariblommor", signerat,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Glas Mäster i Markaryd, väggspegel, ek, 1960-tal,_4369a_8d88a2bc7b1c96a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas Mäster i Markaryd, väggspegel, ek, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_4370a_8d88a2bd90ac9e9_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,_4371a_8d88a2e1b012682_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK