Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,_5210a_lg.jpeg
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,_5211a_lg.jpeg
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _5212a_8d8a036205c1e13_lg.jpeg
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto", _5213a_8d8a0360fd75dbd_lg.jpeg
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _5214a_8d8a035ebb578e4_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,_5215a_8d8a03d38529b8d_lg.jpeg
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kniv, smide och trä, så kallad "Grindekniv", Färöarna, _5216a_8d8a037bc959739_lg.jpeg
Kniv, smide och trä, så kallad "Grindekniv", Färöarna,
Slutpris1 800 SEK
Värdering100 - 1 200 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _5217a_8d8a035da3c6dfb_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, design 1931,_5218a_8d8a037ccd2527f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, _5219a_8d8a037dd156817_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_5192a_8d8a02bbb9a1cd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré, _5220a_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden, _5221a_8d8a03d284e1e3b_lg.jpeg
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Persson, Ove, olja, "Bönemöte",_5222a_8d8a03d4922ca8a_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, "Bönemöte",
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist, _5223a_8d8a03d58ea6f0a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur, _5224a_8d8a042dda27d46_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st, _5225a_8d8a042ec1ab6fe_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk kvinna, _5226a_8d8a042fc6f3d35_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, italiensk kvinna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broge, Alfred, olja, landskap, _5227a_8d8a04309c1aeaf_lg.jpeg
Broge, Alfred, olja, landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _5228a_8d8a041b14ecbda_lg.jpeg
Mekanisk trådrullesnurra, brännförgylld brons och mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft, _5229a_8d8a042cefbfe8c_lg.jpeg
Anatomisk modell, bemålad gips på träsockel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, porslin, Sitzendorf, sekelskiftet 1900, _5230a_8d8a043197d50d7_lg.jpeg
Bordslampa, porslin, Sitzendorf, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier, 3 st, 1900-talets 2 hälft, Helan och Halvan, _5231a_8d8a04327f11823_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_5232a_8d8a0433d6b9db4_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis, _5233a_8d8a048fe451eb7_lg.jpeg
Stave, Sylvia för C G Hallberg, tobaksburk, art-déco/funkis,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,_5234a_8d8a04911008c70_lg.jpeg
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, brons,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,_5235a_8d8a049252e260f_lg.jpeg
Skrin, bemålat trä, 1700-tal, marmorerad dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska, _5236a_8d8a04935ec22bf_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Söeborg, Axel, olja, "Vinter Småland", _5237a_8d8a049461a42cf_lg.jpeg
Söeborg, Axel, olja, "Vinter Småland",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska, _5238a_8d8a04a46144652_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, _5239a_8d8a04a5431fb8d_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft, _5240a_8d8a04d0b90128d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_5241a_8d8a056d811e183_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _5242a_8d8a04d1d26bc13_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_5243a_8d8a04d2f3d8ba9_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _5244a_8d8a04d3cca00ff_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim, _5245a_8d8a04d569db24c_lg.jpeg
Krater, försilvrad brons, 1800-tal, kopia efter den sedan 1945 försvunna Minervaskålen (Pallas Athenaskålen) från Hildesheim,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _5246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt, _5247a_8d8a0540513d53d_lg.jpeg
Konsol/sockel till kaminur, palisander med intarsia, Frankrike, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _5248a_8d8a0541425ecfc_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft, _5249a_8d8a0542151989b_lg.jpeg
Serveringsbricka, svartlackerad och förgylld plåt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5250a_8d8a0543144581d_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal, _5251a_8d8a05441e49e83_lg.jpeg
Pepparkaksform, skuret trä, så kallade Speculoos, Holland, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockhus, trä, 1800-tal, _5252a_8d8a0535880aa0e_lg.jpeg
Dockhus, trä, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,_5254a_8d8a0533bb659a4_lg.jpeg
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä, _5255a_8d8a0534bdc29d6_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal, _5256a_8d8a052f16a7933_lg.jpeg
Kyrkdosa, driven koppar, Köpenhamn, 17-1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fartygsmodell, bemålad plåt, _5257a_8d8a052e1076955_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK