Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Bajonett i balja, Belgisk M/FN FAL, _5305a_8d8a0f8f8f7327d_lg.jpeg
Bajonett i balja, Belgisk M/FN FAL,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks, _5306a_8d8a0f9076fc1cb_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra, _5307a_8d8a0f915112fbd_lg.jpeg
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,_5308a_8d8a0f923668fe2_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, utsikt från Skeppsholmsbron mot Söder med Katarina Kyrka i fonden,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,_5309a_8d8a101783b7c4c_lg.jpeg
Modellbil, Corgi Toys 486, Kennel Club, med 4 hundar,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _5310a_8d8a1016685cb22_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, vas, keramik, dekor av dovhjortar mm, _5311a_8d8a0ffe29f1e3a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, keramik, dekor av dovhjortar mm,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror, _5312a_8d8a0fdd0a36699_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggur, teak, konvex urtavla med romerska mässingssiffror,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal, _5313a_8d8a0ffaca07ff5_lg.jpeg
Kanna, majolika, antagligen Minton, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal, _5314a_8d8a100b48517b9_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, nysilver, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, salt- och pepparströare, flintgods, Blå Eld, _5315a_8d8a10db4d8586e_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, salt- och pepparströare, flintgods, Blå Eld,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980, _5316a_8d8a10dc8e01655_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _5317a_8d8a10ddc9c9b1d_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, tantalus/jaktbägarset, ek med läderremmar, "Napakymppi"omkring 1965,_5318a_8d8a10dfc64b900_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_5319a_8d8a10e1521d4e1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, vägghängt nattygsbord, teak, 1960-tal, _5320a_8d8a10cc810e643_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,_5321a_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti sparbössor; plast keramik mm, _5322a_lg.jpeg
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång, _5323a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _5324a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off", _5325a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe, _5326a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,_5327a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,_5328a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, _5329a_lg.jpeg
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, _5330a_lg.jpeg
Skrin, skuret och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast, _5331a_8d8a10ca2d6f71d_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Hallampa, brons med polykromt glas, jugend, 1900-talets början, _5332a_8d8a10e28415019_lg.jpeg
Hallampa, brons med polykromt glas, jugend, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini, _5333a_8d8a10c8cb44a93_lg.jpeg
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt, _5334a_8d8a10e3c223c76_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,_5335a_8d8a10f9b510e65_lg.jpeg
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,_5336a_8d8a11f697d399d_lg.jpeg
Blomsterpiedestal, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, tillskriven, svagt gråtonad glasmassa, _5337a_8d8a11f59ebc72f_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, tillskriven, svagt gråtonad glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods, _5338a_8d8a11f4b4e797b_lg.jpeg
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,_5339a_8d8a11f2be00c43_lg.jpeg
Fotpall, björk, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, _5340a_8d8a11dafd233dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _5341a_8d8a11d9fff8ecf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,_5342a_8d8a11cdc412c0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, _5343a_8d8a11cea1f0386_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods, _5344a_8d8a11cfc517992_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål, _5345a_8d8a121af6b8292_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas, _5346a_8d8a121c5da51fa_lg.jpeg
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,_5347a_8d8a121d786913f_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _5348a_8d8a12145f24068_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, spolformad, _5349a_8d8a121e9411b5b_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, spolformad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,_5350a_8d8a1215c44d9cf_lg.jpeg
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_5351a_8d8a121323971ae_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Reijmyre, skål, rubinglas, dekor av spiralvridna påklipp, _5352a_8d8a123953be7ed_lg.jpeg
Okänd designer för Reijmyre, skål, rubinglas, dekor av spiralvridna påklipp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK