Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer, _5401a_lg.jpeg
481
Kabinväska för personal vid Union de Transports Aériens, canvas med plastdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal, _5402a_lg.jpeg
482
Durand, J G för Luminarc, vas, glas, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,_5403a_lg.jpeg
483
Munspel i etui, Hohner The Chromonica 64,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds', _5404a_lg.jpeg
484
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _5405a_lg.jpeg
485
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona, _5406a_lg.jpeg
486
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,_5407a_lg.jpeg
487
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, så kallad näsdukskål,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll, _5408a_8d8a1d3dda6fc57_lg.jpeg
488
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll, _5409a_8d8a1d42778e370_lg.jpeg
489
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,_5410a_8d8a1d3bc6af6ca_lg.jpeg
490
Okänd designer för Steninge Slott, fat, glas, Swan Lake,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, svart glasmassa, _5411a_8d8a1d43ca2d142_lg.jpeg
491
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, svart glasmassa,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall, _5412a_8d8a1d4efecad48_lg.jpeg
492
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik, _5413a_8d8a1dc161f144e_lg.jpeg
493
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",_5414a_8d8a1dc2f7cc8f6_lg.jpeg
494
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge, _5415a_8d8a1dbb2b96217_lg.jpeg
495
Fagerström, Hans, färglito, Fågelholmen Steninge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"_5416a_8d8a1dc4979c60e_lg.jpeg
496
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso, _5417a_8d8a1dc59dc97a3_lg.jpeg
497
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,_5418a_8d8a1dc685639ba_lg.jpeg
498
Qvarsebo, Mikael, färgetsning, komposition med siffror,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Buck, Erik för Nova Stolefabrik, stolar, 6 st, teak,_5419a_8d8a290684850be_lg.jpeg
499
Buck, Erik för Nova Stolefabrik, stolar, 6 st, teak,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, _5420a_8d8a1e2a55f5447_lg.jpeg
500
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, _5421a_8d8a1e2b41242b3_lg.jpeg
501
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård, _5422a_8d8a1e2441cd0da_lg.jpeg
502
Wennerwald, Emil, olja, hus i blommande fruktträdgård,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,_5423a_8d8a1e230f69129_lg.jpeg
503
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Signerad spegel, empire, Danmark, 1800-talets 1 hälft, _5424a_8d8a1e2c5d79767_lg.jpeg
504
Signerad spegel, empire, Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,_5425a_8d8a1e139e05e5f_lg.jpeg
505
Okänd konstnär, gouache, danskt ångfartyg,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm, _5426a_8d8a1e147fc4c44_lg.jpeg
506
Korlind, Einar Nielsen, olja, kustlandskap, Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, jalusiskåp, teak, _5427a_8d8a1e7e24b3043_lg.jpeg
507
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, jalusiskåp, teak,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, byrå med skrivskiva, valnöt, 1940-50-tal, _5428a_8d8a1e800881a90_lg.jpeg
508
Okänd dansk designer, byrå med skrivskiva, valnöt, 1940-50-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,_5429a_lg.jpeg
509
Tunebo, Lars, blandteknik, Hjärter Dam och Kung, signerad och daterad 2001,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _5430a_lg.jpeg
510
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,_5431a_lg.jpeg
511
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods, _5432a_lg.jpeg
512
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,_5433a_lg.jpeg
513
Lundsfryd, Ole, olja, hamnparti med personer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 6 st, _5434a_8d8a1e8209e352d_lg.jpeg
514
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 4 st, _5435a_8d8a1e8305fb810_lg.jpeg
515
Buck, Erik antagligen för Odense Maskinsnedkeri/Domus Danica, stolar, 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _5436a_8d8a1e810b13bdd_lg.jpeg
516
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vägglampor, 3 st, vitlackerad metall, Moonlight,_5437a_8d8a1e83f3460c1_lg.jpeg
517
Okänd designer för Royal Copenhagen, vägglampor, 3 st, vitlackerad metall, Moonlight,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900, _5438a_8d8a1eafe30d288_lg.jpeg
518
Velocipedställ, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, _5439a_8d8a1eb14e9bbc1_lg.jpeg
519
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, glasfiber (?), Tulip-modell,_5440a_8d8a1eb34dee3b3_lg.jpeg
520
Okänd designer, soffbord, glasfiber (?), Tulip-modell,
Slutpris250 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _5441a_8d8a1ee344be515_lg.jpeg
521
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento, _5442a_8d8a1f4f38999d7_lg.jpeg
522
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar_5443a_8d8a1f5057a7977_lg.jpeg
523
Parti allmogeföremål, tallriksställ samt tallrikar, trä medföljer diverse benskedar
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff, glas, "Carneval" (Phantasy), _5444a_8d8a1f56bce8ee8_lg.jpeg
524
Holmgren-Exner, Christel för Kastrup-Holmegaard Glasværker, karaff, glas, "Carneval" (Phantasy),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,_5445a_8d8a1f55b5cd38f_lg.jpeg
525
Okänd designer, vaxljusstakar, 1 par, mässing, art-déco, 1920-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons, _5446a_8d8a1f54975fed2_lg.jpeg
526
Just Andersen, Ib, egen verkstad, brevkniv, brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste", _5447a_8d8a1f5358b970a_lg.jpeg
527
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Teac A-6300,_5448a_8d8a1f5244cafea_lg.jpeg
528
Rullbandspelare, Teac A-6300,
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.