Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,_5449a_8d8a1f5128616cc_lg.jpeg
529
Vin/champagnekylare, koppar och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,_5450a_lg.jpeg
530
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane, _5451a_lg.jpeg
531
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt, _5452a_lg.jpeg
532
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas, _5453a_lg.jpeg
533
Okänd designer, vas, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,_5454a_lg.jpeg
534
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok, _5455a_lg.jpeg
535
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahlgren, Jacob, färgserigrafi, empreinte abstraite,_5456a_8d8a26cc4edbfd2_lg.jpeg
536
Dahlgren, Jacob, färgserigrafi, empreinte abstraite,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Karl Ens, figurgrupp, porslin, fjärilar,_5457a_8d8a26cd2b4d369_lg.jpeg
537
Okänd designer för Karl Ens, figurgrupp, porslin, fjärilar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Karl Ens, figurin, porslin, Kakadua,_5458a_8d8a26ce36da7e7_lg.jpeg
538
Okänd designer för Karl Ens, figurin, porslin, Kakadua,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Sächsiche Porzellanmanufaktur Dresden, _5459a_8d8a26c2ee1eafc_lg.jpeg
539
Lockurna, porslin, Sächsiche Porzellanmanufaktur Dresden,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
3 delar porslin; 1 par prydnadskannor Royal Dux samt urna Capo di Monte, _5460a_8d8a26c1e687fb6_lg.jpeg
540
3 delar porslin; 1 par prydnadskannor Royal Dux samt urna Capo di Monte,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, delvis bemålat porslin, Royal Dux, stående dansös,_5461a_8d8a26c013df11d_lg.jpeg
541
Figurin, delvis bemålat porslin, Royal Dux, stående dansös,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurgrupp, porslin, Ersnt Bohne & Söhne, Volkstedt, musicerande par,_5462a_8d8a26bee4ac8d2_lg.jpeg
542
Figurgrupp, porslin, Ersnt Bohne & Söhne, Volkstedt, musicerande par,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, glas, kakadua,_5463b_8d8a26cf32a2e78_lg.jpeg
543
Skulptur, glas, kakadua,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver, _5464a_8d8a271b32dcc2f_lg.jpeg
544
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,_5465a_8d8a271bfd4b44c_lg.jpeg
545
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti sedlar och silvermynt, total vikt cirka 330 gram_5466a_8d8a271ec368669_lg.jpeg
546
Parti sedlar och silvermynt, total vikt cirka 330 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti mynt och medaljer, total vikt cirka 300 gram,_5467a_8d8a27121ca7c90_lg.jpeg
547
Parti mynt och medaljer, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd kosntnär, skulptur, bronserad gips, "Vægter" 1860,_5468a_8d8a2710b59a036_lg.jpeg
548
Okänd kosntnär, skulptur, bronserad gips, "Vægter" 1860,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Champagnekylare, 2 st, aluminium,_5469a_8d8a270e0db7d92_lg.jpeg
549
Champagnekylare, 2 st, aluminium,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning, _5470a_8d8a270f47e7fde_lg.jpeg
550
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, sekelskiftet 1900,_5471a_8d8a27539c16728_lg.jpeg
551
Stolar, 1 par, skuren valnöt, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Avslutad
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,_5472a_8d8a2754a0a1d70_lg.jpeg
552
Skrivbord, mahogny med mässingsbeslag, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,_5473a_lg.jpeg
553
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv, _5474a_lg.jpeg
554
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _5475a_lg.jpeg
555
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,_5476a_lg.jpeg
556
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mattor, 2 st; old beludj, respektive old Pakistan, 95 x 60 cm,_5477a_lg.jpeg
557
Mattor, 2 st; old beludj, respektive old Pakistan, 95 x 60 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?) galleri, 190 x 65 cm_5478a_lg.jpeg
558
Matta, old Hamadan (?) galleri, 190 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Turkmen (?), 190 x 110 cm_5479a_lg.jpeg
559
Matta, old/semiantik Turkmen (?), 190 x 110 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ersari (?), _5480a_lg.jpeg
560
Matta, semiantik Ersari (?),
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Pakistan,_5481a_lg.jpeg
561
Matta, semiantik Pakistan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Beludj med bönenisch,_5482a_lg.jpeg
562
Matta, semiantik Beludj med bönenisch,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ersari (?), _5483a_lg.jpeg
563
Matta, semiantik Ersari (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?), _5484a_lg.jpeg
564
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?), _5485a_lg.jpeg
565
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan,_5486a_lg.jpeg
566
Matta, old Hamadan,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan, _5487a_lg.jpeg
567
Matta, old Hamadan,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Afshar (?),_5488a_lg.jpeg
568
Matta, semiantik Afshar (?),
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skåp, avlutad fur med smidesbeslag, 1700-tal, _5489a_8d8a27cfd9435db_lg.jpeg
569
Skåp, avlutad fur med smidesbeslag, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, _5490a_8d8a27ca073b413_lg.jpeg
570
Snedklaffsekretär, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,_5491a_8d8a27c26620f50_lg.jpeg
571
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _5492a_8d8a27c154d5328_lg.jpeg
572
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal, _5493a_8d8a27b8efa2eda_lg.jpeg
573
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Konsolbord, bonad ek, 1910-20-tal, _5494a_8d8a27cec1a2169_lg.jpeg
574
Konsolbord, bonad ek, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bokhylla, valnöt, 1930-40-tal, _5495a_8d8a27b7e4eda5f_lg.jpeg
575
Bokhylla, valnöt, 1930-40-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brickbord, valnöt med tenninläggningar, 1910-20-tal, _5496a_8d8a27bdce25361_lg.jpeg
576
Brickbord, valnöt med tenninläggningar, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.