Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_5545a_lg.jpeg
625
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _5546a_lg.jpeg
626
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,_5547a_lg.jpeg
627
Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,_5548a_lg.jpeg
628
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,_5549a_lg.jpeg
629
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,_5550a_lg.jpeg
630
Goya y Fuentes, Francisco de, efter honom, etsning och akvatint, "El mismo vuelca un toro en la plaza de Madrid", ur sviten La Tauromaquia från 1816,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, vävd ylle, Aubussonstil, _5551a_lg.jpeg
631
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,_5552a_lg.jpeg
632
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Miniatyrer, 10 st, konstglas; Bertil Valien, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist mm,_5553a_lg.jpeg
633
Miniatyrer, 10 st, konstglas; Bertil Valien, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist mm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm_5554a_lg.jpeg
634
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
kedja med hänge, 18 k vitguld, hängen med 1 briljantslipad diamant om 0,25 carat enligt gravyr, total vikt 5,2 gram,_5555a_8d8a2b2c2c97ad1_lg.jpeg
635
kedja med hänge, 18 k vitguld, hängen med 1 briljantslipad diamant om 0,25 carat enligt gravyr, total vikt 5,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 4,5 gram,_5556a_8d8a2b54a13ea9c_lg.jpeg
636
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 4,5 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,38 carat enligt gravyr, vikt 2,9 gram,_5557a_8d8a2b564830d46_lg.jpeg
637
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,38 carat enligt gravyr, vikt 2,9 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr_5558a_8d8a2b578974cba_lg.jpeg
638
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Armband, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter och 6 facettslipade safirer, vikt 7,5 gram_5559a_8d8a2b58bd76e78_lg.jpeg
639
Armband, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter och 6 facettslipade safirer, vikt 7,5 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr samt 2 facettslipade safirer, vikt 4,2 gram_5560a_8d8a2b4abad565a_lg.jpeg
640
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr samt 2 facettslipade safirer, vikt 4,2 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 400 SEK
Avslutad
Sjalnål, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 4,3 gram,_5561a_8d8a2b49c3ab2b8_lg.jpeg
641
Sjalnål, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 4,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med 11 sötvattenspärlor, vikt 2,5 gram, _5562a_8d8a2b48667e797_lg.jpeg
642
Brosch, 18 karat rödguld med 11 sötvattenspärlor, vikt 2,5 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med carréslipad citrin och 4 pärlor, vikt 3,5 gram_5563a_8d8a2b41bfa136f_lg.jpeg
643
Brosch, 18 karat rödguld med carréslipad citrin och 4 pärlor, vikt 3,5 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten, vikt 2,4 gram,_5564a_8d8a2b404046e31_lg.jpeg
644
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten, vikt 2,4 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för W A Bolin, brosch/hänge, silver, vikingastil, _5565a_8d8a2b33ee08744_lg.jpeg
645
Okänd designer för W A Bolin, brosch/hänge, silver, vikingastil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armband samt brosch, silver med slipade mossagater, _5566a_8d8a2b325d9de2c_lg.jpeg
646
Armband samt brosch, silver med slipade mossagater,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, Berber Kelim, Marocko, _5567a_lg.jpeg
647
Matta, Berber Kelim, Marocko,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Berber Kelim, Marocko, _5568a_lg.jpeg
648
Matta, Berber Kelim, Marocko,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",_5569a_lg.jpeg
649
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom, _5570a_lg.jpeg
650
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1, _5571a_lg.jpeg
651
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _5572a_lg.jpeg
652
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_5573a_lg.jpeg
653
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa, _5574a_lg.jpeg
654
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_5575a_lg.jpeg
655
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,_5576a_lg.jpeg
656
Okänd holländsk konstnär, 1800-tal, olja, kanalparti i vinter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _5577a_lg.jpeg
657
Länsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk signerade Guen à Paris, _5578a_8d8a2b5d381feda_lg.jpeg
658
Damfickur, 18 k rödguld och förgylld metall, urtavla och -verk signerade Guen à Paris,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _5579a_8d8a2b26e58e6ac_lg.jpeg
659
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram_5580a_lg.jpeg
660
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge, _5581a_lg.jpeg
661
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshuset In de Vogelmark vid Huidenvettersplein, Brügge,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, vit glasmassa med metallmontage, så kallad skomakarlampa, _5582a_8d8a2beceb60e28_lg.jpeg
662
Taklampa, vit glasmassa med metallmontage, så kallad skomakarlampa,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, vit glasmassa med grönt överfång och metallmontage, så kallad skomakarlampa,_5583a_8d8a2bede1ac81a_lg.jpeg
663
Taklampa, vit glasmassa med grönt överfång och metallmontage, så kallad skomakarlampa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, 1900-talets mitt, _5584a_8d8a33c38331982_lg.jpeg
664
Golvlampa, mässing, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram_5585a_8d8a2b5205c3a19_lg.jpeg
665
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Slutpris250 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor, _5586a_8d8a2bde3cc4c50_lg.jpeg
666
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers, _5587a_8d8a2bdd478b59c_lg.jpeg
667
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Gamblers,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fritz, Max för Rosenthal, figurin porslin, Wire-haired terrier, _5588a_8d8a2bcd704fd51_lg.jpeg
668
Fritz, Max för Rosenthal, figurin porslin, Wire-haired terrier,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris, _5589a_8d8a2bcc5cd34c7_lg.jpeg
669
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas, _5590a_8d8a2bce4cad434_lg.jpeg
670
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti tekniskt guld, 18 karat, total vikt cirka 51,9 gram,_5591a_8d8a2bdc5e9e607_lg.jpeg
671
Parti tekniskt guld, 18 karat, total vikt cirka 51,9 gram,
Slutpris15 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,_5592a_lg.jpeg
672
Larsson, Carl, etsning, "Kersti i svart" utförd 1909,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.