Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne, _4921a_8d8985c2f638c9c_lg.jpeg
d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm, _4922a_8d8985c4cf1d614_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm, _4923a_8d8985ca5ce337d_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _4924a_8d8985c8d71b3e9_lg.jpeg
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4925a_8d8985d6e840c0c_lg.jpeg
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak, _4926a_8d8985c74ce93f5_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307, _4927a_lg.jpeg
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _4928a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_4929a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4930a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4931a_lg.jpeg
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4932a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _4933a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell, _4934a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft, _4935a_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt", _4936a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda, _4937a_lg.jpeg
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,_4938a_lg.jpeg
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,_4939a_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,_4940a_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,_4941a_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen, _4942a_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet", _4943a_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,_4944a_lg.jpeg
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,_4945a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",_4946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",_4947a_lg.jpeg
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början, _4948a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara', _4949a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram, _4950a_8d8985c62ea9f82_lg.jpeg
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets", _4951a_8d8985e48467917_lg.jpeg
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga", _4952a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft, _4953a_lg.jpeg
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_4954a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare, _4955a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4956a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4957a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt, _4958a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr, _4959a_lg.jpeg
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,_4960a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad, _4961a_lg.jpeg
Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora", _4962a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _4963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,_4964a_lg.jpeg
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,_4965a_lg.jpeg
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo, _4966a_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, Edo,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)_4967a_lg.jpeg
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",_4968a_8d898675b153cce_lg.jpeg
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK