Budgivning online startar Dec 4, 2020 4:00 PM
Liveauktionen börjar: Dec 20, 2020 3:00 PM
Budgivning online slutar Dec 20, 2020 7:41 PM

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Titel eller beskrivning
    d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne, _4921a_8d8985c2f638c9c_lg.jpeg

    #1 d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 500 SEK
    Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm, _4922a_8d8985c4cf1d614_lg.jpeg

    #2 Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    3 000  - 4 000 SEK
    Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm, _4923a_8d8985ca5ce337d_lg.jpeg

    #3 Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,

    Slutpris
    2 600 SEK
    Utropspris
    1 600  - 2 000 SEK
    Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _4924a_8d8985c8d71b3e9_lg.jpeg

    #4 Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,

    Utropspris
    1 600  - 2 000 SEK
    Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4925a_8d8985d6e840c0c_lg.jpeg

    #5 Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,

    Slutpris
    1 300 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak, _4926a_8d8985c74ce93f5_lg.jpeg

    #6 Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,

    Slutpris
    600 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307, _4927a_lg.jpeg

    #7 Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _4928a_lg.jpeg

    #8 Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,

    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_4929a_lg.jpeg

    #9 Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,

    Slutpris
    1 400 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 400 SEK
    Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4930a_lg.jpeg

    #10 Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,

    Utropspris
    4 000  - 5 000 SEK
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4931a_lg.jpeg

    #11 Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,

    Utropspris
    5 000  - 6 000 SEK
    Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4932a_lg.jpeg

    #12 Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,

    Slutpris
    5 500 SEK
    Utropspris
    6 000  - 8 000 SEK
    12 items per page

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.