Budgivning online startar Dec 4, 2020 4:00 PM
Budgivning online slutar Dec 20, 2020 7:41 PM
Liveauktionen börjar: Dec 20, 2020 3:00 PM

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Titel eller beskrivning
    d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne, _4921a_8d8985c2f638c9c_lg.jpeg
    d'Anty, Henry, olja, folkliv i Bretagne,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris1 000  - 1 500 SEK
    Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm, _4922a_8d8985c4cf1d614_lg.jpeg
    Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
    Slutpris2 000 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm, _4923a_8d8985ca5ce337d_lg.jpeg
    Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
    Slutpris2 600 SEK
    Utropspris1 600  - 2 000 SEK
    Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _4924a_8d8985c8d71b3e9_lg.jpeg
    Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
    Utropspris1 600  - 2 000 SEK
    Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4925a_8d8985d6e840c0c_lg.jpeg
    Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
    Slutpris1 300 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak, _4926a_8d8985c74ce93f5_lg.jpeg
    Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, sido/satsbord, 1 par, teak,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307, _4927a_lg.jpeg
    Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _4928a_lg.jpeg
    Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_4929a_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 200  - 1 400 SEK
    Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_4930a_lg.jpeg
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _4931a_lg.jpeg
    Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,_4932a_lg.jpeg
    Slutpris5 500 SEK
    Utropspris6 000  - 8 000 SEK
    Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal, _4933a_lg.jpeg
    Slutpris600 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell, _4934a_lg.jpeg
    Slutpris600 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft, _4935a_lg.jpeg
    Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt", _4936a_lg.jpeg
    Qvarsebo, Mikael, olja, "Visionärt porträtt",
    Slutpris700 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda, _4937a_lg.jpeg
    Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,_4938a_lg.jpeg
    Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,_4939a_lg.jpeg
    Jirlow, Lennart, färglito, kock med fasaner,
    Slutpris2 200 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,_4940a_lg.jpeg
    Jirlow, Lennart, färglito, Parisrestaurant,
    Slutpris4 000 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,_4941a_lg.jpeg
    Jirlow, Lennart, färglito, Bistro,
    Slutpris2 600 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen, _4942a_lg.jpeg
    Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
    Slutpris3 600 SEK
    Utropspris3 600  - 4 000 SEK
    Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet", _4943a_lg.jpeg
    Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
    Slutpris4 600 SEK
    Utropspris4 600  - 5 000 SEK
    Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,_4944a_lg.jpeg
    Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
    Slutpris6 500 SEK
    Utropspris6 000  - 8 000 SEK
    Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,_4945a_lg.jpeg
    Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Leda och svanen,
    Slutpris2 600 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",_4946a_lg.jpeg
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",_4947a_lg.jpeg
    Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "Timglasen",
    Slutpris600 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Kandelaber till 5 ljus, mässing, empirestil, 1900-talets början, _4948a_lg.jpeg
    Slutpris450 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara', _4949a_lg.jpeg
    Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram, _4950a_8d8985c62ea9f82_lg.jpeg
    Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
    Slutpris1 900 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets", _4951a_8d8985e48467917_lg.jpeg
    Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga", _4952a_lg.jpeg
    Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft, _4953a_lg.jpeg
    Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Ljusstakar, 1 par, mässing, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,_4954a_lg.jpeg
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare, _4955a_lg.jpeg
    Slutpris300 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4956a_lg.jpeg
    Slutpris600 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Modellbil, plåt, Schuco Examico 4001, 1900-talets mitt, 4-växlad fjädermotor med handbroms och rattstyrning, _4957a_lg.jpeg
    Slutpris700 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt, _4958a_lg.jpeg
    Utropspris1 200  - 1 400 SEK
    Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr, _4959a_lg.jpeg
    Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Byrå, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, rödbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början,_4960a_lg.jpeg
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad, _4961a_lg.jpeg
    Sekretär, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tvådelad,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris1 200  - 1 400 SEK
    Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora", _4962a_lg.jpeg
    Utropspris400  - 500 SEK
    Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _4963a_lg.jpeg
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,_4964a_lg.jpeg
    Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,_4965a_lg.jpeg
    Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
    Slutpris350 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Vas, porslin, Japan, Edo, _4966a_lg.jpeg
    Vas, porslin, Japan, Edo,
    Slutpris100 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)_4967a_lg.jpeg
    Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
    Slutpris300 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",_4968a_8d898675b153cce_lg.jpeg
    Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    48 antal per sida