Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram._5017a_lg.jpeg
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Ekman, Birger för Mjölby Intarsia, väggplatta med intarsiadekor,_5018a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,_5019a_lg.jpeg
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, _5020a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram._5021a_8d89c5272610d61_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram. _5022a_8d89c528ff88db7_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram._5023a_8d89c52aef749ce_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld_5024a_8d89c52c1eb459a_lg.jpeg
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld, _5025a_8d89c52d3a34962_lg.jpeg
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver, _5026a_8d89dbdbda4addf_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap, _5027a_8d89c530cf0cf7f_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, Höstlandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Nils, olja, komposition,_5028a_8d89c53206222bc_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, _5029a_lg.jpeg
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt, _5030a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5031a_8d89c582d74e38a_lg.jpeg
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5032a_8d89c584533d202_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal, _5033a_8d89c585ea1b395_lg.jpeg
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,_5034a_lg.jpeg
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960._5035a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu_5036a_8d8a34c055102b0_lg.jpeg
Sommelieröppnare, 72 st, Le Cordon Bleu
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st, _5037a_8d8a34beba34635_lg.jpeg
Parti julpyssel, Craft Crazy, 60 st,
Slutpris200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _5038a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas, _5039a_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, olja, komposition med hänkelvas,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Et drömspil", signerad, daterad 1987 och numrerad 62/100, _5040a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _5041a_lg.jpeg
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Normann, Knut, olja, Visby ringmur, _5042a_lg.jpeg
Normann, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5043a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5044a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5045a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5046a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition, ur mappen Artistery - Dentistery, Galerie Bonnier, Geneve 1977, _5047a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal, _5048a_lg.jpeg
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _5049a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _5050a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _5051a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_5052a_lg.jpeg
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st, _5053a_8d8a34bd95f9455_lg.jpeg
Parti julpyssel, Craft Crazy, 55 st,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, _5054a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,_5055a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,_5056a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,_5057a_lg.jpeg
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _5058a_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900, _5059a_lg.jpeg
Vatten/vinbehållare, tenn med trädetaljer, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _5060a_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar, _5061a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,_5062a_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5063a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne, _5064a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK