Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964, _5113a_8d89d2815cfe8fc_lg.jpeg
193
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964, _5114a_8d89d2825aa0fdb_lg.jpeg
194
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964, _5115a_8d89d283834329b_lg.jpeg
195
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup/Kastrup Glasværk, pendel, vitopak glasmassa, "Life" design 1964,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall, _5116a_lg.jpeg
196
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast, _5117a_lg.jpeg
197
Okänd designer för IKEA, picnicset, vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,_5118a_lg.jpeg
198
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _5119a_lg.jpeg
199
Bordsur med slag, mahogny, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,_5120a_lg.jpeg
200
Grötskål med lock, tenn, bukigt med ledade hänklar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal, _5121a_lg.jpeg
201
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare, _5122a_lg.jpeg
202
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",_5123a_lg.jpeg
203
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,_5124a_lg.jpeg
204
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,_5125a_lg.jpeg
205
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_5126a_8d89d2718c11340_lg.jpeg
206
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, vas, glas, 'Jasmin', _5127a_8d89d26e934d7c1_lg.jpeg
207
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, vas, glas, 'Jasmin',
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, bordslampa, glas, 'Jasmin', _5128a_8d89d26a28158a8_lg.jpeg
208
Inoue, Mitsuo för Holmegaard, bordslampa, glas, 'Jasmin',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flaska, fajans, Iznik, Osmanska Riket, 1800-tal, _5129a_8d89d26b1d32fe8_lg.jpeg
209
Flaska, fajans, Iznik, Osmanska Riket, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal, _5130a_8d89d27c6de1d79_lg.jpeg
210
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar, _5131a_8d89dbe9999a894_lg.jpeg
211
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5132a_8d89dc727488d0f_lg.jpeg
212
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5133a_8d89dc760066744_lg.jpeg
213
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _5134a_8d89dc78987c971_lg.jpeg
214
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,_5135a_8d89dc7a0736ebb_lg.jpeg
215
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,_5136a_8d89dc7b7d68296_lg.jpeg
216
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak, _5137a_lg.jpeg
217
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander, _5138a_lg.jpeg
218
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhylla, teak, _5139a_lg.jpeg
219
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek, _5140a_lg.jpeg
220
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits, _5141a_lg.jpeg
221
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits, _5142a_lg.jpeg
222
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, _5143a_lg.jpeg
223
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,_5144a_lg.jpeg
224
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),_5145a_8d89dc7ccda13c3_lg.jpeg
225
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram_5146a_8d89de325bb88fc_lg.jpeg
226
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,_5147a_8d89de35470f360_lg.jpeg
227
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 430 gram,_5148a_8d89de3805d49d5_lg.jpeg
228
Parti silver, total vikt 430 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
4 delar silver, total vikt 270 gram,_5149a_8d89de36cb55c61_lg.jpeg
229
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,_5150a_lg.jpeg
230
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _5151a_lg.jpeg
231
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel, _5152a_lg.jpeg
232
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods, _5153a_lg.jpeg
233
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm_5154a_lg.jpeg
234
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal, _5155a_lg.jpeg
235
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda, _5156a_lg.jpeg
236
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _5157a_lg.jpeg
237
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp, _5158a_lg.jpeg
238
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond, _5159a_lg.jpeg
239
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp, _5160a_lg.jpeg
240
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.