Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,_5065a_lg.jpeg
145
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,_5066a_8d89c5c5a219ec0_lg.jpeg
146
Robinson, Martin, egen studio London, julgran i kruka, mossa, pärlor mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,_5067a_8d89c5c77460eb8_lg.jpeg
147
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Elektronisk luftfuktare,_5068a_8d89c5c89ec0500_lg.jpeg
148
Elektronisk luftfuktare,
Slutpris350 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram, _5069a_lg.jpeg
149
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_5070a_lg.jpeg
150
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,_5071a_8d89d19cfde0fe0_lg.jpeg
151
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,_5072a_8d89d1769ffde7c_lg.jpeg
152
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, 1900-talets början, olja, hus i trädgård,_5073a_8d89d2260a48ef5_lg.jpeg
153
Jerndorff, Poul, 1900-talets början, olja, hus i trädgård,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,_5074a_8d89d1a13eb88b1_lg.jpeg
154
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_5075a_8d89d1a32d88c64_lg.jpeg
155
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, skymningslandskap,_5076a_8d89d1a527ba0d0_lg.jpeg
156
Jerndorff, Poul, olja, skymningslandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _5077a_8d89d189ecbd109_lg.jpeg
157
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, blandteknik, stilleben med järnek,_5078a_8d89d187cbd9441_lg.jpeg
158
Okänd dansk konstnär, blandteknik, stilleben med järnek,
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, hus i landskap, _5079a_8d89d17d96a0a29_lg.jpeg
159
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, hus i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,_5080a_8d89d174eedb103_lg.jpeg
160
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,_5081a_lg.jpeg
161
Malmeström, Akke Hugh, olja, Midsommarafton i Gesunda,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,_5082a_lg.jpeg
162
Malmeström, Akke Hugh, olja, Kvinnor på åkern, Siljansnäs,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,_5083a_lg.jpeg
163
Altzar, Anders, olja, tvätterskor vid Siljan,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,_5084a_lg.jpeg
164
Pettersson, Gunnar, akvarell, tornfalk och bofink,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,_5085a_lg.jpeg
165
Pettersson, Gunnar, akvarell, Nidingens fyrplats,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal, _5086a_lg.jpeg
166
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bänklängd, krabbasnår, Skåne, sekelskiftet 1900,_5087a_lg.jpeg
167
Bänklängd, krabbasnår, Skåne, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods, _5088a_lg.jpeg
168
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut_5089a_lg.jpeg
169
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_5090a_lg.jpeg
170
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, blomstermarknad på Grand Place, Bruxelles, _5091a_8d89d16b1a5cf76_lg.jpeg
171
Okänd konstnär, olja, blomstermarknad på Grand Place, Bruxelles,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård, _5092a_8d89d222271e309_lg.jpeg
172
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_5093a_8d89d1a73236966_lg.jpeg
173
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _5094a_8d89d23c326a17d_lg.jpeg
174
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _5095a_8d89d23d31552eb_lg.jpeg
175
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740, ur Thomas Salmon /Isaak Tirion - Hedendaagsche historie of tegenwoordige staat van allen volkeren, synlig pappersstorlek 16,5 x 42,5 cm_5096a_lg.jpeg
176
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740, ur Thomas Salmon /Isaak Tirion - Hedendaagsche historie of tegenwoordige staat van allen volkeren, synlig pappersstorlek 16,5 x 42,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, _5097a_lg.jpeg
177
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_5098a_lg.jpeg
178
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _5099a_lg.jpeg
179
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _5100a_lg.jpeg
180
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,_5101a_8d89d23e2f76b34_lg.jpeg
181
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,_5102a_8d89d23fc386b0e_lg.jpeg
182
Rüdinger, Albert, olja, dansk fjordparti,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, landskap med bro,_5103a_8d89d24100ff90f_lg.jpeg
183
Okänd konstnär, 1800-tal, landskap med bro,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bo, Lars, etsning, "Kaellingedigte 10",_5104a_8d89d23b13ffd2c_lg.jpeg
184
Bo, Lars, etsning, "Kaellingedigte 10",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _5105a_lg.jpeg
185
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster, _5106a_lg.jpeg
186
Robson, Michael, etsningar, 6 st + 1, skulpturer från Beverly Minster,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _5107a_lg.jpeg
187
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinprovarset, 5 delar, kristall, Royal Scot Crystal Arts and Crafts, specialedition för Harrods,_5108a_lg.jpeg
188
Vinprovarset, 5 delar, kristall, Royal Scot Crystal Arts and Crafts, specialedition för Harrods,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC, _5109a_lg.jpeg
189
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,_5110a_8d89d27dcc25d03_lg.jpeg
190
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvvas, grönglaserad keramik, _5111a_8d89d27ec1d6428_lg.jpeg
191
Okänd designer, golvvas, grönglaserad keramik,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Seidelin, Peter för Seidelin Faaborg Keramik, golvvas, svartglaserad keramik,_5112a_8d89d27fe8e88f3_lg.jpeg
192
Seidelin, Peter för Seidelin Faaborg Keramik, golvvas, svartglaserad keramik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.