Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Tallrikar, 11 st, porslin, Arita, Japan, Meiji, 1800-tales slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elvgren, Gil, efter honom, offset, 1950-tal, "Fascination"
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Haas, Johan Jacob efter Lorentzen, Christian August, akvatinter och linjeetningar, 1 par, Paradis Bakken respektive Stubbe Lian,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sidentryck, 2 st, sekelskiftet 1900, romanticerande scener,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, 2 st, porslin, "Tistel"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett, dansk M/1889 Krag Jörgensen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett i balja, dansk M/1962 för US Rifle M1 Garand,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett i balja, Östtysk för AK47 Kalashnikov,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK