Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Tallrikar, 11 st, porslin, Arita, Japan, Meiji, 1800-tales slut, _5258a_8d8a058df50585f_lg.jpeg
Tallrikar, 11 st, porslin, Arita, Japan, Meiji, 1800-tales slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka, _5259a_8d8a058efcaad37_lg.jpeg
Skrin, lackarbete, ryssland, 1900-talets början, dekor av personer i trojka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _5253a_8d8a058cca242ad_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _5260a_8d8a0578ffe0244_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka, _5261a_8d8a058fe915de4_lg.jpeg
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,_5262a_8d8a05781f34ffe_lg.jpeg
Väggspegel, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,_5263a_8d8a057a0ce90f8_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elvgren, Gil, efter honom, offset, 1950-tal, "Fascination"_5264a_8d8a057b95ceae2_lg.jpeg
Elvgren, Gil, efter honom, offset, 1950-tal, "Fascination"
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal, _5265a_8d8a0590d67cd72_lg.jpeg
Bords/toilettespegel, mässing, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,_5266a_8d8a0591beb11be_lg.jpeg
Skrivset, 3 delar, mässing och bakelit, Brillant,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900, _5267a_8d8a05a24192cde_lg.jpeg
Tavelram, mahogny och förgylld brons, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Darcis, Louis efter Vernet, Carle (egentligen Antoine Charles Horace), kopparstick, 2 st, handkolorerade, _5268a_8d8a05a7f21f081_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Haas, Johan Jacob efter Lorentzen, Christian August, akvatinter och linjeetningar, 1 par, Paradis Bakken respektive Stubbe Lian,_5269a_8d8a05a96205a8a_lg.jpeg
Haas, Johan Jacob efter Lorentzen, Christian August, akvatinter och linjeetningar, 1 par, Paradis Bakken respektive Stubbe Lian,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vivares, Francois efter Dughet Gaspard (Gaspard Poussin), kopparstick 1 par, landskap, _5270a_8d8a05a600e71eb_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5271a_8d8a0df7be20782_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5272a_8d8a0df8b26b805_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5273a_8d8a0df9bd9680f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5274a_8d8a0dfaf40379a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits, _5275a_8d8a0dfc24e6bdd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, delvis rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5276a_8d8a0e081f4f0d1_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5277a_8d8a0e094681d94_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _5278a_8d8a0e06c975fa6_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits, _5279a_8d8a0e04fff8ddd_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, rödmålad bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sidentryck, 2 st, sekelskiftet 1900, romanticerande scener, _5280a_8d8a0decc825647_lg.jpeg
Sidentryck, 2 st, sekelskiftet 1900, romanticerande scener,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,_5281a_8d8a0deb9b7bf73_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och lackerad metall, Grand Prix, modell 3130,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,_5282a_8d8a0ea0ef062ee_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter, _5283a_8d8a0de8ee4004e_lg.jpeg
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5284a_8d8a0ea243c02ad_lg.jpeg
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _5285a_8d8a0e963ee122a_lg.jpeg
Kandelabrar till 3 ljus/ljusstakar 1 par, nysilver, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, 2 st, porslin, "Tistel"_5286a_8d8a0e94dce655f_lg.jpeg
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, 2 st, porslin, "Tistel"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,_5287a_8d8a0e84396bded_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, skulptur. bemålat trä, stående häst,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum, _5288a_8d8a0e9389c2d54_lg.jpeg
Stenyxa, tunnackig flintyxa, neolitikum,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft, _5289a_8d8a0e8773642f9_lg.jpeg
Lockstop, glas med tennmontage, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _5290a_8d8a0e855488210_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900, _5291a_8d8a0ec420161bf_lg.jpeg
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt, _5292a_8d8a0ec31600401_lg.jpeg
Dryckeshorn (?), skuret horn, 1800-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,_5293a_8d8a0eb99649725_lg.jpeg
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, _5294a_8d8a0eba83cd8f1_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal, _5295a_8d8a0ebbbca4448_lg.jpeg
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Tipp & Co, Tyskland, 1940-50-tal,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början, _5296a_8d8a0ec51e92ef6_lg.jpeg
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk, _5297a_8d8a0f24486c5c7_lg.jpeg
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _5298a_8d8a0f256323c0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr, _5299a_8d8a0f26a91b6a4_lg.jpeg
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer, _5300a_8d8a0f279a4c563_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93, _5301a_8d8a0f28e4fb9c1_lg.jpeg
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett, dansk M/1889 Krag Jörgensen, _5302a_8d8a0f4e08ea4d6_lg.jpeg
Bajonett, dansk M/1889 Krag Jörgensen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett i balja, dansk M/1962 för US Rifle M1 Garand, _5303a_8d8a0f512864d85_lg.jpeg
Bajonett i balja, dansk M/1962 för US Rifle M1 Garand,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett i balja, Östtysk för AK47 Kalashnikov, _5304a_8d8a0f53e6ad7f7_lg.jpeg
Bajonett i balja, Östtysk för AK47 Kalashnikov,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK