Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Holmgren, Christer för Holmegaard, karaff, grön glasmassa, modellnummer 428,_5161a_8d89de21c9c147b_lg.jpeg
Holmgren, Christer för Holmegaard, karaff, grön glasmassa, modellnummer 428,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld, _5162a_8d89de20eb54dd2_lg.jpeg
Bang, Jacob för Holmegaard, parti glasservisdelar med förgylld kant, Gisselfeld,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _5163a_8d89de142cb29e0_lg.jpeg
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,_5164a_8d89de1324a6a15_lg.jpeg
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sköld, Erik, olja, landskap, _5165a_8d89de123078268_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild' _5166a_8d89de1161220f3_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, 'Nattbild'
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, _5167a_8d89ddda876e07d_lg.jpeg
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Erixson, Sven Xet, färglitografi,_5168a_8d89dddcef23520_lg.jpeg
Erixson, Sven Xet, färglitografi,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås, _5169a_8d89dddb7efcc9f_lg.jpeg
Väggspegel, vitmålat trä, dekor av blomknoppar, Hemslöjden Borås,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brusewitz, Björn, etsning, _5170a_8d89de313c54e74_lg.jpeg
Brusewitz, Björn, etsning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _5171a_8d8a01a0bd5457a_lg.jpeg
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _5172a_8d8a01bad540f6e_lg.jpeg
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, _5173a_8d8a01bc9754cb7_lg.jpeg
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina", _5174a_8d8a01bdaaf0a16_lg.jpeg
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,_5175a_8d8a01be9b3efaa_lg.jpeg
Krüger, Annlis, textiltavla med applikationer, Hotellobby,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, old Persisk, _5176a_8d8a01bf7d7a420_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Matta, old/semiantik Senneh (?),_5177a_8d8a01a6c45f7be_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Senneh (?),
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan Karachi, _5178a_8d8a01c07056aad_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Karachi,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, skål på fot,  glas, _5179a_8d8a01a1cd2cb8f_lg.jpeg
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, skål på fot, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _5180a_8d8a01a2db90354_lg.jpeg
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _5181a_8d8a01a48275db4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _5182a_8d8a01a58d13a6d_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _5183a_8d8a02d8bf27990_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft, _5184a_8d8a02d9dd094ca_lg.jpeg
Halvmodell, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _5185a_8d8a02db05f536d_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5186a_8d8a02dc201fe77_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _5187a_8d8a02dd0c0bc83_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skrivställ, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _5188a_8d8a02c7f0d271c_lg.jpeg
Skrivställ, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,_5189a_8d8a02c6d308aef_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,_5190a_8d8a02be4734ff3_lg.jpeg
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _5191a_8d8a02bcaad5273_lg.jpeg
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _5193a_8d8a02b328a06d6_lg.jpeg
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _5194a_8d8a02b1ccd5042_lg.jpeg
Okänd konstnär, miniatyrer, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_5195a_8d8a02ab8f95f3b_lg.jpeg
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver, _5196a_8d8a02ad521522d_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
Slutpris150 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5197a_8d8a02a51dd7138_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _5198a_8d8a02a6e3a28f0_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _5199a_8d8a03789a10e5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _5200a_8d8a03799280b11_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Flagga, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av Qing-dynastins Himmelsdrake med den heliga pärlan,_5201a_8d8a037a9a3b5ce_lg.jpeg
Flagga, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av Qing-dynastins Himmelsdrake med den heliga pärlan,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide._5202a_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, förgyllt smide.
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _5203a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,_5204a_lg.jpeg
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,_5205a_lg.jpeg
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter, _5206a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, gräsandspar i vinter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,_5207a_lg.jpeg
Lindén, Ragnhild, färglito, "Sveriges Bästa Bord", signerad EA med dedikation,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,  _5208a_lg.jpeg
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 82/175,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,_5209a_lg.jpeg
Månsson, Mats, färglito, "Chanterell", signerad och numrerad 81/175,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK