Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,_4969a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_4970a_lg.jpeg
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram_4971a_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,_4972a_lg.jpeg
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr, _4973a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr, _4974a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
Slutpris24 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,_4975a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
LeBlanc Stewart, Julius, efter honom, giclée(?)tryck, "On the yacht Namouna, Venice" _4976a_8d89ac135c0ce22_lg.jpeg
LeBlanc Stewart, Julius, efter honom, giclée(?)tryck, "On the yacht Namouna, Venice"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800, _4977a_8d89ac0f83d5b00_lg.jpeg
Vippbord, alrotsfanerad skiva på tredelad fot, Mälardalen, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, taklampa, driven koppar och polykromt blyglas, jugend, 1900-talets början, _4978a_8d89ac0c4eb5fc7_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, driven koppar och polykromt blyglas, jugend, 1900-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960, _4979a_lg.jpeg
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Samovar, koppar, så kallad themaskine, Danmark, senempire, 1800-talets mitt, _4980a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,_4981a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,_4982a_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _4983a_8d89ac54577d02c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,_4984a_8d89ac55d0d3db1_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, empiretyp, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,_4985a_8d89ac57f003b4c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister, _4986a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _4987a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _4988a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,_4989a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _4990a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,_4991a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bridgewater, Henry Scott efter Phelps, William, mezzotint, porträtt av Miss Eliza H Phelps,_4992a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_4993a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,_4994a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,_4995a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Polaroidkamera, modell 800 "The (800",  tillverkad 1957–1962,_4996a_lg.jpeg
Polaroidkamera, modell 800 "The (800", tillverkad 1957–1962,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor, _4997a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _4998a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,_4999a_lg.jpeg
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon, _5000a_lg.jpeg
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält, _5001a_lg.jpeg
Olsson, Axel, olja, Vångaberget - Åskmoln över rapsfält,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd japansk konstnär, olja, "Kamikochi, looking Mount Hodaka through Taisho Lake, Japan",_5002a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _5003a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_5004a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_5005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983, _5006a_lg.jpeg
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Dalí, Salvador, färglito, Le Cheval de la Mort (Horse of Death) 1983, tryckt signatur,_5007a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,_5008a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,_5009a_lg.jpeg
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,_5010a_lg.jpeg
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,_5011a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,_5012a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_5013a_lg.jpeg
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal, _5014a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,_5015a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld, _5016a_lg.jpeg
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK