Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, skuren akantusdekor,_5497a_8d8a27bcebca832_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Armstolar, 1 par, bonad alm, _5498a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lundsfryd, Ole, olja, Christians Kirke, Christianshavn, Köpenhamn, sedd från vallen, _5499a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd engelsk designer, soffa, 3-sits, avtagbar akantusmönstrad klädsel, _5500a_lg.jpeg
Okänd engelsk designer, soffa, 3-sits, avtagbar akantusmönstrad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, mahogny, empirestil, Ryssland, 1800-talets slut,_5501a_8d8a28917ff2824_lg.jpeg
Stolar, 1 par, mahogny, empirestil, Ryssland, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vippbord, ljus björk med intarsia, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,_5502a_8d8a28909fe7616_lg.jpeg
Vippbord, ljus björk med intarsia, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, glas, Venetiansk stil, _5503a_8d8a28f83ccffbb_lg.jpeg
Takkrona, glas, Venetiansk stil,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brickhållare, så kallad Dumb Waiter, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,_5504a_8d8a29259723a25_lg.jpeg
Brickhållare, så kallad Dumb Waiter, bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Rörstrand, 1940-50-tal, _5505a_8d8a2926b4d57ea_lg.jpeg
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Rörstrand, 1940-50-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Pink,_5506a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Pink,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Yellow,_5507a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Yellow,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,_5508a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Cirka 125 guideböcker; Harden's London for Free respektiveBars & Pubs, 6 upplagan 2009, _5509a_lg.jpeg
Cirka 125 guideböcker; Harden's London for Free respektiveBars & Pubs, 6 upplagan 2009,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil, _5510a_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa, _5511a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"_5512a_lg.jpeg
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal, _5513a_lg.jpeg
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,_5514a_lg.jpeg
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Taburett, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt,_5515a_8d8a29101884e5b_lg.jpeg
Taburett, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstol, mahogny med ljusbrun läderklädsel, modell PJ 412,_5516a_8d8a29085512f79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tom-Petersen, Peter, etsning, bygata med barn_5517a_8d8a294d06c2fb1_lg.jpeg
Tom-Petersen, Peter, etsning, bygata med barn
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti mynt, sedlar mm,_5518a_8d8a29116b871a1_lg.jpeg
Parti mynt, sedlar mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mynt, 5 st, 18-1900-tal, _5519a_8d8a291a1c35e39_lg.jpeg
Mynt, 5 st, 18-1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum med äldre frimärken, 2 st,_5520a_8d8a292292f0717_lg.jpeg
Frimärksalbum med äldre frimärken, 2 st,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reservoirpenna Parker Frontier,_5521a_8d8a2927d62e72e_lg.jpeg
Reservoirpenna Parker Frontier,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Sven egen verkstad, brosch samt öronclips, silver med cabochonslipad granit,_5522a_8d8a29d034737e3_lg.jpeg
Persson, Sven egen verkstad, brosch samt öronclips, silver med cabochonslipad granit,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,_5523a_8d8a29df5230200_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3 delar nysilver, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_5524a_8d8a29d3be9934f_lg.jpeg
3 delar nysilver, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob med belysning, 1900-talets mitt, Räths, _5525a_8d8a29e5bf1d4d2_lg.jpeg
Jordglob med belysning, 1900-talets mitt, Räths,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berg, Rolf, egen verkstad Torshälla, tomtar 3 st, glaserat lergods, _5526a_8d8a29e69395749_lg.jpeg
Berg, Rolf, egen verkstad Torshälla, tomtar 3 st, glaserat lergods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurgrupp, porslin, Gräfenthal, 1900-talets 1 hälft,_5527a_8d8a29eb63920df_lg.jpeg
Figurgrupp, porslin, Gräfenthal, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Prydnadsurnor, 2 st, flintgods, Empire, England, 1900-talets 1 hälft, _5528a_8d8a29ec315c0ad_lg.jpeg
Prydnadsurnor, 2 st, flintgods, Empire, England, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bl a Uppsala Ekeby, _5529a_8d8a29d27915b2d_lg.jpeg
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bl a Uppsala Ekeby,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, miniatyrer, 4 st, olikfärgat glas,_5530a_8d8a29d15cd430a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, miniatyrer, 4 st, olikfärgat glas,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916 _5531a_8d8a29e0cc46e6d_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _5532a_8d8a2a62a6b317d_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sigillhandtag, skuren sten, 1800-tal, _5533a_8d8a2a63bbd596b_lg.jpeg
Sigillhandtag, skuren sten, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Militära sporrar, 1 par, stål, England, 1800-tal, _5534a_8d8a2a64a5d4991_lg.jpeg
Militära sporrar, 1 par, stål, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Indo-Kirman (?),_5535a_8d8a2a658e5801d_lg.jpeg
Matta, old Indo-Kirman (?),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vägghylla, blåmålat trä, så kallad Amagerhylla, _5536a_8d8a2a66a294661_lg.jpeg
Vägghylla, blåmålat trä, så kallad Amagerhylla,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand, _5537a_lg.jpeg
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norrgren, Maja, olja, skogsparti, _5538a_lg.jpeg
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, _5539a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _5540a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine, _5541a_lg.jpeg
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_5542a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993_5543a_lg.jpeg
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,_5544a_lg.jpeg
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK