Budgivning online startar Jan 17, 2021 1:00 PM
Budgivning online slutar Jan 31, 2021 7:29 PM
Liveauktionen börjar: Jan 31, 2021 3:00 PM

Titel eller beskrivning
    Kaminur, brännförgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft,_5715a_8d8bacfd1663b85_lg.jpeg
    Kaminur, brännförgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft,
    Slutpris1 500 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg utanför Gibraltar,_5712a_8d8b96dd71d5889_lg.jpeg
    Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg utanför Gibraltar,
    Slutpris3 000 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Petersen, Heinrich Andreas Sophus & Holm, Christian, olja, skeppsporträtt föreställande tremastade barken Excelsior med unionsflagg på väg till Chile utanför Dover,_5711a_8d8b96da209ff4c_lg.jpeg
    Petersen, Heinrich Andreas Sophus & Holm, Christian, olja, skeppsporträtt föreställande tremastade barken Excelsior med unionsflagg på väg till Chile utanför Dover,
    Slutpris9 500 SEK
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _5693a_8d8b8a1c2cf4f18_lg.jpeg
    Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Kostka, Josef, olja, hästporträtt,_5703a_8d8b96a9305a04f_lg.jpeg
    Kostka, Josef, olja, hästporträtt,
    Slutpris16 000 SEK
    Utropspris3 000  - 4 000 SEK
    Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,_5702a_8d8b895552c3555_lg.jpeg
    Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
    Utropspris3 600  - 4 000 SEK
    Okänd konstnär, olja, landskap med får,_5708a_8d8b96aee25d49c_lg.jpeg
    Okänd konstnär, olja, landskap med får,
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,_5716a_8d8bacfc872edfa_lg.jpeg
    Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal, _5692a_8d8b888747a0f03_lg.jpeg
    Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
    Utropspris500  - 600 SEK
    Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,_5717a_8d8bacfbbec371e_lg.jpeg
    Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,
    Slutpris1 600 SEK
    Utropspris1 500  - 1 800 SEK
    Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,_5718a_8d8bacfab0a3a85_lg.jpeg
    Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Espolin Johnson, Kaare, gouache, landskap, _5719a_8d8bbad9f826040_lg.jpeg
    Espolin Johnson, Kaare, gouache, landskap,
    Slutpris20 000 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Huvudmask, bemålad papier-maché, 1900-talets 1 hälft, _5701a_8d8b8953fc8271c_lg.jpeg
    Huvudmask, bemålad papier-maché, 1900-talets 1 hälft,
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 600  - 1 800 SEK
    Klint, Esben för Le Klint/Fyens Glasvaerk, bordslampor, 1 par, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell Le Klint 311,_5689a_8d8b894c3e93c13_lg.jpeg
    Klint, Esben för Le Klint/Fyens Glasvaerk, bordslampor, 1 par, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell Le Klint 311,
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris1 500  - 2 000 SEK
    Cygan, ZZ, olja, vinterlandskap med trojkor framför landsby,_5709a_8d8b96aff0a53ee_lg.jpeg
    Cygan, ZZ, olja, vinterlandskap med trojkor framför landsby,
    Slutpris1 300 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _5696a_8d8b894f781e85b_lg.jpeg
    Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
    Utropspris600  - 800 SEK
    Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,_5710a_8d8b96b131184ae_lg.jpeg
    Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt, _5688a_8d8b88fc826ed93_lg.jpeg
    Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Tazzor, 1 par, koboltglas, antagligen Ryssland, senempire, 1800-talets mitt, _5653a_8d8b62d725bdcc2_lg.jpeg
    Tazzor, 1 par, koboltglas, antagligen Ryssland, senempire, 1800-talets mitt,
    Slutpris2 200 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Figurgrupp/vas, bemålat lergod, Bernard Bloch, Eichwald, 1800-talets slut, dekor av Max & Moritz efter Wilhelm Buschs "serieteckningar",_5658a_8d8b6475a7deea3_lg.jpeg
    Figurgrupp/vas, bemålat lergod, Bernard Bloch, Eichwald, 1800-talets slut, dekor av Max & Moritz efter Wilhelm Buschs "serieteckningar",
    Slutpris3 000 SEK
    Utropspris4 000  - 5 000 SEK
    Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv, _5714a_8d8b96e0a612d8d_lg.jpeg
    Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
    Utropspris300  - 400 SEK
    Lukas-Larsen, Gérard, olja, bränningar vid strand, _5707a_8d8b96ada841029_lg.jpeg
    Lukas-Larsen, Gérard, olja, bränningar vid strand,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Salto, Axel för Royal Copenhagen, såsskålar, 1 par, porslin, modell "Salto", _5697a_8d8b89514c15811_lg.jpeg
    Salto, Axel för Royal Copenhagen, såsskålar, 1 par, porslin, modell "Salto",
    Slutpris600 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Okänd designer, flaska, glas, _5695a_8d8b8a25982ca9d_lg.jpeg
    Okänd designer, flaska, glas,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Lind, Hardan, olja, insjölandskap,_5704a_8d8b96aa876a5b1_lg.jpeg
    Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
    Utropspris400  - 500 SEK
    Skrin, lackarbete, Kina, 1800-tal, dekor av landskap mm i guld mot svart fond, mässingsbeslag,_5700a_8d8bacfdf17f99a_lg.jpeg
    Skrin, lackarbete, Kina, 1800-tal, dekor av landskap mm i guld mot svart fond, mässingsbeslag,
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga, _5713a_8d8b96f01193285_lg.jpeg
    Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
    Utropspris400  - 500 SEK
    Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _5675a_8d8b7bb76e5a416_lg.jpeg
    Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
    Utropspris3 600  - 4 000 SEK
    Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _5669a_8d8b70d4f3d23cf_lg.jpeg
    Utropspris1 400  - 1 600 SEK
    Okänd designer för Legras & Cie, vas, glas, art-nouveau, 1900-talets början,_5654a_8d8b62d8a516db4_lg.jpeg
    Okänd designer för Legras & Cie, vas, glas, art-nouveau, 1900-talets början,
    Slutpris2 000 SEK
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Gard, Frans, olja, tallar i solnedgång,_5706a_8d8b96ac8de0884_lg.jpeg
    Gard, Frans, olja, tallar i solnedgång,
    Slutpris200 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,_5705a_8d8b96ab858b948_lg.jpeg
    Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
    Utropspris300  - 400 SEK
    Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_5663a_8d8b7065bb40a17_lg.jpeg
    Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
    Utropspris2 600  - 3 000 SEK
    Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,_5660a_8d8b7061e79c0b6_lg.jpeg
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Väggaskkopp, mässing, sekelskiftet 1900, _5699a_8d8b8952624907d_lg.jpeg
    Väggaskkopp, mässing, sekelskiftet 1900,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods, _5698a_8d8b8a276abf2ed_lg.jpeg
    Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
    Utropspris300  - 400 SEK
    Glöersen, Jacob, olja, landskap med säter,_5720a_8d8bad6e5c8f48b_lg.jpeg
    Glöersen, Jacob, olja, landskap med säter,
    Slutpris4 000 SEK
    Utropspris5 000  - 6 000 SEK
    Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,_5721a_8d8bada02e19865_lg.jpeg
    Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_5673a_8d8b710495b4be7_lg.jpeg
    Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Hattnålsställ med hattnålar, metall, 1910-20-tal, _5662a_8d8b70645ee9fd4_lg.jpeg
    Hattnålsställ med hattnålar, metall, 1910-20-tal,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Kandelaber till 5 ljus samt 1 par ljusstakar, porslin, rokokostil, von Schierholz, 1900-talets mitt, _5722a_8d8bbb3b77e5194_lg.jpeg
    Kandelaber till 5 ljus samt 1 par ljusstakar, porslin, rokokostil, von Schierholz, 1900-talets mitt,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Kähler, Hermann A, egen verkstad, Nästved, vas, glaserat lergods, _5723a_8d8bbb3edeea09a_lg.jpeg
    Kähler, Hermann A, egen verkstad, Nästved, vas, glaserat lergods,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum nr 63, 1800-talets slut,_5724a_8d8bbb3ff69bbfd_lg.jpeg
    Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum nr 63, 1800-talets slut,
    Slutpris1 100 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Okänd konstnär, byst, patinerad gips, Kejsare Konrad (III?) av Hohenstaufen,_5725a_8d8bbb4176f81ee_lg.jpeg
    Okänd konstnär, byst, patinerad gips, Kejsare Konrad (III?) av Hohenstaufen,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris800  - 1 000 SEK
    Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, violett glasmassa,_5726a_8d8bbb426d084b7_lg.jpeg
    Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, violett glasmassa,
    Utropspris300  - 400 SEK
    Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl, _5727a_8d8bbb43829610d_lg.jpeg
    Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Bordslampa, porslin med mässingsmontage, möjligen Bernard Bloch & Co, Eichwald, 1910-20-tal, _5728a_8d8bbb44e5c071c_lg.jpeg
    Bordslampa, porslin med mässingsmontage, möjligen Bernard Bloch & Co, Eichwald, 1910-20-tal,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, _5729a_8d8bbb45d3593f3_lg.jpeg
    Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt,
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    48 antal per sida