Lindstrand, Vicke för Kosta (tillskriven), skål, glas, _5730a_8d8bbb47b407636_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta (tillskriven), skål, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder/blomkruka, glaserat lergods, _5731a_8d8bbb49d6926c6_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder/blomkruka, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti frisörmemorabilia; österrikiska medaljer i etui 5 st samt diplom och fotografier,_5732a_8d8bbb4b6d4a4bf_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, bonat trä, 1800-talets 2 hälft, infattade tryck med flickporträtt,_5733a_8d8bbbb3e6f2a92_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,_5734a_8d8bbbb56761b10_lg.jpeg
Väggur, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kanonkula, gjutgods, härrör från svenskarnas bombardemang av Köpenhamn  1658-59, _5735a_8d8bbbb6efde01b_lg.jpeg
Kanonkula, gjutgods, härrör från svenskarnas bombardemang av Köpenhamn 1658-59,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordstelefon, valnöt, krom och bakelit, L M Ericsson, sekelskiftet 1900, _5736a_8d8bbbb816cc688_lg.jpeg
Bordstelefon, valnöt, krom och bakelit, L M Ericsson, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Resebroschyr, "På långfärd med "Gripsholm"", Svenska Amerika Linien,_5737a_8d8bbc8de65be67_lg.jpeg
Resebroschyr, "På långfärd med "Gripsholm"", Svenska Amerika Linien,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal, _5738a_8d8bbc8fa53d19c_lg.jpeg
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _5739a_8d8bbc913402b20_lg.jpeg
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början, _5740a_8d8bbc927241065_lg.jpeg
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven, _5741a_8d8bbc936f5da76_lg.jpeg
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline, _5742a_8d8bbc9578836ba_lg.jpeg
Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, bläckhorn, patinerad brons, jugend, möjligen Österrike omkring 1910,_5743a_8d8bbc96dd4f720_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Serveringsbricka, bonad ek med intarsia och mässingsskoningar,_5744a_8d8bbc984f0124c_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbil, Matchbox K-7 Racing Car Transporter,_5745a_8d8bbc999977271_lg.jpeg
Modellbil, Matchbox K-7 Racing Car Transporter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gnistskydd, bronserad metall, oscariansk, sekelskiftet 1900,_5746a_8d8bbc9ad41a748_lg.jpeg
Gnistskydd, bronserad metall, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvfotogenlampa, mässing, oscariansk, sekelskiftet 1900_5747a_8d8bbc9c2fbffdb_lg.jpeg
Golvfotogenlampa, mässing, oscariansk, sekelskiftet 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Processionslampa, mässing och frostat glas, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _5748a_8d8bbc9dbafb70f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Processionslampa, mässing och färgat glas, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _5749a_8d8bbc9ecc987bf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,_5750a_8d8bbca0612626e_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mattpiskor, 2 st, rotting, sekelskiftet 1900, _5751a_8d8bbca128787a7_lg.jpeg
Mattpiskor, 2 st, rotting, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kuliss till dockteater, litograferad och handkolorerad papp, "Udenfor vagten" 1888,_5752a_8d8bbcb80e55fd3_lg.jpeg
Kuliss till dockteater, litograferad och handkolorerad papp, "Udenfor vagten" 1888,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _5753a_8d8bbcb93b39c2f_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom, industridesign, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_5754a_8d8bbcba55540cd_lg.jpeg
Arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom, industridesign, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad i björk, skuren dekor, _5755a_lg.jpeg
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad i björk, skuren dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,_5756a_lg.jpeg
Matservisdelar, porslin, Pillivuyt Maeva,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av  romanticerande par, _5757a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _5758a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor, _5759a_lg.jpeg
Lempicka, Tamara de, kopia efter, olja, kvinna med kallor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _5760a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _5761a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,_5762a_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,_5763a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Vas, slipat glas, slipad dekor av frimureriska föremål,_5655a_8d8b62d5f9c4d48_lg.jpeg
Vas, slipat glas, slipad dekor av frimureriska föremål,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods, _5656a_8d8b62d46bf92b1_lg.jpeg
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Tynell, Helena för Riihimäen Lasi OY, flaska, gjutet glas, "Aurinkopullo/Solflaskan",_5657a_8d8b62d2d74185d_lg.jpeg
Tynell, Helena för Riihimäen Lasi OY, flaska, gjutet glas, "Aurinkopullo/Solflaskan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),_5659a_8d8b70600c67853_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt, _5764a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",_5765a_lg.jpeg
Richarde, Ludvig, olja, "Efter regnbyn",
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _5766a_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matknivar, 12 + 4 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,_5767a_lg.jpeg
Matknivar, 12 + 4 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",_5768a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, _5769a_lg.jpeg
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 800 SEK
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara', _5770a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Slutpris400 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _5771a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Uppsatsskål, rubinglas med silverfot, antgaligen Tyskland, 1800-talets mitt,_5661a_8d8b70636b8826c_lg.jpeg
Uppsatsskål, rubinglas med silverfot, antgaligen Tyskland, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla, _5664a_8d8b70675ec18d9_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK