Medicinsked, silver, 1800-tal, _5665a_8d8b70ce9c303bf_lg.jpeg
Medicinsked, silver, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Smörknivställ, 4 st, sterlingsilver och pärlemor, England, 1900-talets början,_5666a_8d8b70cff2b29d5_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stekspett, 3 st, nysilver,  Frankrike, sekelskiftet 1900,_5667a_8d8b70d19687712_lg.jpeg
Stekspett, 3 st, nysilver, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila, _5668a_8d8b70d2ca88041_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,_5772a_8d8bc6d705e4bdf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,_5773a_8d8bc6d8b562e24_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons, 1920-30-tal, knästående kvinna,_5694a_8d8b8a21517eaf7_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, brons, 1920-30-tal, knästående kvinna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krut(?)flaska, brons, Indo-persisk, 18-1900-tal, _5691a_8d8b88818484eee_lg.jpeg
Krut(?)flaska, brons, Indo-persisk, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora", _5774a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _5775a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt, _5776a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny och rot, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, _5777a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _5778a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _5779a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _5780a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skulptur, patinerad brons, sekelskiftet 1900, padda, _5690a_8d8b88ffefaae7a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrskålar, 1 par, grönglaserat stengods, Argenta,_5687a_8d8b88fb34dff2b_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrskålar, 1 par, grönglaserat stengods, Argenta,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brasskärm, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, broderad skärm,_5781a_8d8bc6dae44ca9a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mixer, Braun 4184,_5782a_8d8bc6dc0d35176_lg.jpeg
Mixer, Braun 4184,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike, _5783a_8d8bc6dda9a0304_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Soffbänk, skuret och grönmålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, rygg med kopplade spöknippen,_5784a_8d8bc6ded1e343c_lg.jpeg
Soffbänk, skuret och grönmålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, rygg med kopplade spöknippen,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hyllmöbel, grönmålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, _5785a_8d8bc77b2c50ddd_lg.jpeg
Hyllmöbel, grönmålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,_5786a_8d8bc77ca147a44_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _5787a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _5788a_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar, _5789a_lg.jpeg
Kallskålskål, tenn, bukig med 2 uppsvängda hänklar,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_5790a_lg.jpeg
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,_5791a_lg.jpeg
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _5792a_lg.jpeg
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _5793a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900, _5686a_8d8b894d4648508_lg.jpeg
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,_5685a_8d8b88f9c53cbdf_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, mahogny, ebenholz (?) och elfenben, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,_5684a_8d8b8888f438873_lg.jpeg
Fickursställ, mahogny, ebenholz (?) och elfenben, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Reklampussel i etui, Gütermann's Sysilke, _5683a_8d8b88f87bce955_lg.jpeg
Reklampussel i etui, Gütermann's Sysilke,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier, _5682a_8d8b88f67e005ee_lg.jpeg
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kortlek för Bridge, Congress #606, The United States Playing Card Company, sekelskiftet 1900,_5681a_8d8b88f4009e874_lg.jpeg
Kortlek för Bridge, Congress #606, The United States Playing Card Company, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut_5794a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bänklängd, krabbasnår, Skåne, sekelskiftet 1900,_5795a_lg.jpeg
Bänklängd, krabbasnår, Skåne, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_5796a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård, _5797a_lg.jpeg
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_5798a_lg.jpeg
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,_5799a_lg.jpeg
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _5800a_lg.jpeg
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avdelningsskärm, skuret och förgyllt trä, 1900-talets början, vävd textilklädsel,_5801a_8d8bc77df7d71e0_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bertetti, Clelia för Le Bertetti, skulptur, glaserat lergods, sittande kvinna med mandloin, "Honolulu", _5802a_8d8bc77f8f4f2b3_lg.jpeg
Bertetti, Clelia för Le Bertetti, skulptur, glaserat lergods, sittande kvinna med mandloin, "Honolulu",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Seltenhammer, Paul, akvarell med paljettapplikationer, kvinnlig dansare - kostymskiss till Follies Bergères, _5803a_8d8bc7821f25efd_lg.jpeg
Seltenhammer, Paul, akvarell med paljettapplikationer, kvinnlig dansare - kostymskiss till Follies Bergères,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, skulpturbyster, 1 par, förgylld terrakotta, romerskt par,_5804a_8d8bc8c2e53395d_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturbyster, 1 par, förgylld terrakotta, romerskt par,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Le Lorrain, Claude (Gellée), fritt efter honom, olja, 1800-talets 1 hälft, _5805a_8d8bc78462facab_lg.jpeg
Le Lorrain, Claude (Gellée), fritt efter honom, olja, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK