Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,_5806a_8d8bc7859d8cf79_lg.jpeg
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kor i landskap,_5807a_8d8bc788aae932e_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kor i landskap,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, fiskare vid kust,_5808a_8d8bc78a02dfcaf_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, fiskare vid kust,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne, _5809a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,_5810a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_5811a_lg.jpeg
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,_5812a_lg.jpeg
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,_5813a_lg.jpeg
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,_5814a_lg.jpeg
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara, _5680a_8d8b88e8d36006e_lg.jpeg
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft, _5679a_8d8b88e361b82b1_lg.jpeg
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gouacher på papper, 4 st, Kina, 18-1900-tal, heliga män, _5678a_8d8b88e1bc209b3_lg.jpeg
Gouacher på papper, 4 st, Kina, 18-1900-tal, heliga män,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, möjligen  Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,_5677a_8d8b7cec54fae47_lg.jpeg
Figurin, porslin, möjligen Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal, _5676a_8d8b7bb8d1f3a2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, _5815a_8d8bc8bf95bd087_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,_5816a_8d8bc8c44633400_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrivpulpet, pyramidmahogny, senempire, Gustav Friedrich Hetschs art, 1800-talets 1 hälft,_5817a_8d8bc8c5f2be35e_lg.jpeg
Skrivpulpet, pyramidmahogny, senempire, Gustav Friedrich Hetschs art, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas, _5818a_8d8bc8c784a80c1_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtöljer, 1 par, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,_5819a_8d8bc8c8cd3e238_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtöljer, 1 par, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Malmsten, Carl för Vaggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, vitlackerat trä, Talavid,_5820a_8d8bc8ccb05972e_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Vaggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, vitlackerat trä, Talavid,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, körsbär (?),_5821a_8d8bc8ced1db6d1_lg.jpeg
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, körsbär (?),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,_5822a_8d8bc9456c5e504_lg.jpeg
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp, _5823a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
4 delar silver, total vikt 270 gram,_5824a_lg.jpeg
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits, _5825a_lg.jpeg
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits, _5826a_lg.jpeg
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,_5827a_lg.jpeg
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek, _5828a_lg.jpeg
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, Strandlandskap,_5829a_8d8bc9b99d2ae40_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, Strandlandskap,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, olja, Byn mot havet, Lanzarote,_5830a_8d8bc9b8d05241c_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, Byn mot havet, Lanzarote,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Agnell, Olle, olja, Eftermiddag,_5831a_8d8bc9b7f567fbb_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, Eftermiddag,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander, _5832a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal, _5833a_lg.jpeg
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",_5834a_lg.jpeg
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal, _5835a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_5836a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC, _5837a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,_5674a_8d8b7bb357b4741_lg.jpeg
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,_5672a_8d8b7103c3bb7eb_lg.jpeg
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _5838a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _5839a_lg.jpeg
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _5840a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _5841a_lg.jpeg
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _5842a_lg.jpeg
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, _5843a_lg.jpeg
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,_5671a_8d8b71019614ad3_lg.jpeg
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, bärnstensfärgad glasmassa,_5670a_8d8b710035e3f06_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, bärnstensfärgad glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, Stenbrottet,_5844a_8d8bc9b71593905_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, Stenbrottet,
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK