Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_5941a_8d8c144d398671c_lg.jpeg
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång, _5942a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,_5943a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _5944a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _5945a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_5946a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar, _5947a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram_5948a_8d8c144c21f494d_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,_5949a_8d8c144b09fe1ec_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_5950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,_5951a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _5952a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_5953a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,_5954a_8d8c14e8517ff77_lg.jpeg
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram, _5955a_8d8c14e722b6b0f_lg.jpeg
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,_5956a_8d8c14e5d68f3c4_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft, _5957a_8d8c14e4eef203a_lg.jpeg
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,_5958a_8d8c14e3d4d5297_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tuttle, Paul & Citterio, Antonio för Flexform, loungefåtöljer, 1 par, krom med svart läderklädsel, Scissor Chair,_5959a_8d8c14e30d75ebb_lg.jpeg
Tuttle, Paul & Citterio, Antonio för Flexform, loungefåtöljer, 1 par, krom med svart läderklädsel, Scissor Chair,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,_5960a_8d8c153c64c3c15_lg.jpeg
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas, _5961a_8d8c153eb106ffd_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage, _5962a_8d8c1541127d292_lg.jpeg
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,_5963a_8d8c15424653ff8_lg.jpeg
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,_5964a_8d8c1543710bc27_lg.jpeg
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"_5965a_8d8c15447770171_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,_5966a_8d8c1640e73a525_lg.jpeg
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,_5967a_8d8c16424e26ba7_lg.jpeg
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal, _5968a_8d8c1643d177b22_lg.jpeg
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_5969a_8d8c1644f7f12a7_lg.jpeg
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;_5970a_8d8c1646c34754c_lg.jpeg
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti smycken och bijouterier, _5971a_8d8c16482c3b39d_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_5972a_8d8c1649d206e89_lg.jpeg
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _5977a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_5978a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _5979a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_5980a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_5981a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_5982a_8d8c15df3f31ff5_lg.jpeg
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,_5983a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,_5984a_8d8c15fb597b02a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _5985a_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _5986a_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5987a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5988a_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_5989a_lg.jpeg
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _5990a_lg.jpeg
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_5991a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _5992a_lg.jpeg
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK