Laddar...
Januariauktion
Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_5941a_8d8c144d398671c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5941-itemimages/5941a_8d8c144d398671c_med.jpeg)
289
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång, _5942a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5942-itemimages/5942a_med.jpeg)
290
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,_5943a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5943-itemimages/5943a_med.jpeg)
291
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _5944a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5944-itemimages/5944a_med.jpeg)
292
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _5945a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5945-itemimages/5945a_med.jpeg)
293
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_5946a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5946-itemimages/5946a_med.jpeg)
294
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar, _5947a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5947-itemimages/5947a_med.jpeg)
295
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram_5948a_8d8c144c21f494d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5948-itemimages/5948a_8d8c144c21f494d_med.jpeg)
296
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,_5949a_8d8c144b09fe1ec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5949-itemimages/5949a_8d8c144b09fe1ec_med.jpeg)
297
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_5950a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5950-itemimages/5950a_med.jpeg)
298
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,_5951a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5951-itemimages/5951a_med.jpeg)
299
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _5952a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5952-itemimages/5952a_med.jpeg)
300
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_5953a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5953-itemimages/5953a_med.jpeg)
301
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,_5954a_8d8c14e8517ff77_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5954-itemimages/5954a_8d8c14e8517ff77_med.jpeg)
302
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram, _5955a_8d8c14e722b6b0f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5955-itemimages/5955a_8d8c14e722b6b0f_med.jpeg)
303
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,_5956a_8d8c14e5d68f3c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5956-itemimages/5956a_8d8c14e5d68f3c4_med.jpeg)
304
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft, _5957a_8d8c14e4eef203a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5957-itemimages/5957a_8d8c14e4eef203a_med.jpeg)
305
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,_5958a_8d8c14e3d4d5297_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5958-itemimages/5958a_8d8c14e3d4d5297_med.jpeg)
306
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Tuttle, Paul & Citterio, Antonio för Flexform, loungefåtöljer, 1 par, krom med svart läderklädsel, Scissor Chair,_5959a_8d8c14e30d75ebb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5959-itemimages/5959a_8d8c14e30d75ebb_med.jpeg)
307
Tuttle, Paul & Citterio, Antonio för Flexform, loungefåtöljer, 1 par, krom med svart läderklädsel, Scissor Chair,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
![Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,_5960a_8d8c153c64c3c15_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5960-itemimages/5960a_8d8c153c64c3c15_med.jpeg)
308
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas, _5961a_8d8c153eb106ffd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5961-itemimages/5961a_8d8c153eb106ffd_med.jpeg)
309
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage, _5962a_8d8c1541127d292_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5962-itemimages/5962a_8d8c1541127d292_med.jpeg)
310
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,_5963a_8d8c15424653ff8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5963-itemimages/5963a_8d8c15424653ff8_med.jpeg)
311
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,_5964a_8d8c1543710bc27_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5964-itemimages/5964a_8d8c1543710bc27_med.jpeg)
312
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"_5965a_8d8c15447770171_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5965-itemimages/5965a_8d8c15447770171_med.jpeg)
313
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,_5966a_8d8c1640e73a525_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5966-itemimages/5966a_8d8c1640e73a525_med.jpeg)
314
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,_5967a_8d8c16424e26ba7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5967-itemimages/5967a_8d8c16424e26ba7_med.jpeg)
315
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal, _5968a_8d8c1643d177b22_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5968-itemimages/5968a_8d8c1643d177b22_med.jpeg)
316
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_5969a_8d8c1644f7f12a7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5969-itemimages/5969a_8d8c1644f7f12a7_med.jpeg)
317
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;_5970a_8d8c1646c34754c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5970-itemimages/5970a_8d8c1646c34754c_med.jpeg)
318
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Parti smycken och bijouterier, _5971a_8d8c16482c3b39d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5971-itemimages/5971a_8d8c16482c3b39d_med.jpeg)
319
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_5972a_8d8c1649d206e89_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5972-itemimages/5972a_8d8c1649d206e89_med.jpeg)
320
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _5977a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5977-itemimages/5977a_med.jpeg)
321
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,_5978a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5978-itemimages/5978a_med.jpeg)
322
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _5979a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5979-itemimages/5979a_med.jpeg)
323
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_5980a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5980-itemimages/5980a_med.jpeg)
324
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_5981a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5981-itemimages/5981a_med.jpeg)
325
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_5982a_8d8c15df3f31ff5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5982-itemimages/5982a_8d8c15df3f31ff5_med.jpeg)
326
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,_5983a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5983-itemimages/5983a_med.jpeg)
327
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,_5984a_8d8c15fb597b02a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5984-itemimages/5984a_8d8c15fb597b02a_med.jpeg)
328
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
![Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _5985a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5985-itemimages/5985a_med.jpeg)
329
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _5986a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5986-itemimages/5986a_med.jpeg)
330
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _5987a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5987-itemimages/5987a_med.jpeg)
331
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5988a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5988-itemimages/5988a_med.jpeg)
332
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_5989a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5989-itemimages/5989a_med.jpeg)
333
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _5990a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5990-itemimages/5990a_med.jpeg)
334
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_5991a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5991-itemimages/5991a_med.jpeg)
335
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _5992a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/5992-itemimages/5992a_med.jpeg)
336
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.