Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,_5893a_lg.jpeg
241
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,_5894a_lg.jpeg
242
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm_5895a_lg.jpeg
243
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, _5896a_8d8be1d97577c30_lg.jpeg
244
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, Sofiero, _5897a_8d8be1dad4af1a4_lg.jpeg
245
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, Sofiero,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",_5898a_8d8be1dc203a01a_lg.jpeg
246
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,_5899a_8d8be1dddbb860e_lg.jpeg
247
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,_5900a_8d8be1e0e63d153_lg.jpeg
248
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,_5901a_8d8be1e2197b84d_lg.jpeg
249
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, _5902a_8d8be1e340d66c2_lg.jpeg
250
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, brun,_5903a_8d8be2873f1f6fa_lg.jpeg
251
Kohud, brun,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, svart.vit, _5904a_8d8be2866dee0b6_lg.jpeg
252
Kohud, svart.vit,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andrén, Bengt, oljemålningar, 2 st, _5905a_8d8be2858c3a14c_lg.jpeg
253
Andrén, Bengt, oljemålningar, 2 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,_5906a_8d8be2842a29730_lg.jpeg
254
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rönnblad, Pia för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Sundborn,_5907a_8d8be283501f3ad_lg.jpeg
255
Rönnblad, Pia för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Sundborn,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Mockaservisdelar, porslin, B&G fjärilsservisen (sommerfuglestelet), _5908a_8d8be2821ede8b5_lg.jpeg
256
Mockaservisdelar, porslin, B&G fjärilsservisen (sommerfuglestelet),
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,_5909a_8d8be280a901861_lg.jpeg
257
Claesson (Roempke), Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Axelremsväska, läder, Mulberry, _5910a_8d8be27f40e9690_lg.jpeg
258
Axelremsväska, läder, Mulberry,
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",_5911a_8d8be27d6214715_lg.jpeg
259
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning, _5912a_8d8be27bdee8428_lg.jpeg
260
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _5913a_8d8bfcc3b24eb23_lg.jpeg
261
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,_5914a_8d8bfad03637605_lg.jpeg
262
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong), _5915a_8d8bfacdee855b2_lg.jpeg
263
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Plunta, glas, Limmareds Glasbruk omkring 1780, kasad dekor av Nordstjärnor, kronhjort (!) och Gustavs III krönta monogram,_5916a_8d8bfbaf7b347ca_lg.jpeg
264
Plunta, glas, Limmareds Glasbruk omkring 1780, kasad dekor av Nordstjärnor, kronhjort (!) och Gustavs III krönta monogram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_5917a_8d8bfbb0911ee1c_lg.jpeg
265
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods, _5918a_8d8bfbb1b47bb40_lg.jpeg
266
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods, _5919a_8d8bfbb2474479c_lg.jpeg
267
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,_5920a_8d8bfbb37624153_lg.jpeg
268
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal, _5921a_8d8bfbb4543b2b4_lg.jpeg
269
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver, _5922a_8d8bfbf9bf17e09_lg.jpeg
270
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _5923a_8d8bfbfaa9ac912_lg.jpeg
271
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal, _5924a_8d8bfbfbd649cab_lg.jpeg
272
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,_5925a_8d8bfbfc561bb27_lg.jpeg
273
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar, _5926a_8d8bfbfcf342ed4_lg.jpeg
274
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 800 SEK
Avslutad
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_5927a_8d8bfbff8c6fef6_lg.jpeg
275
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,_5928a_8d8bfc40dc213bd_lg.jpeg
276
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _5929a_8d8bfc419553ae0_lg.jpeg
277
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal, _5930a_8d8bfc402c5e4ff_lg.jpeg
278
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger, _5931a_8d8bfc34dd7d33d_lg.jpeg
279
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger, _5932a_8d8bfc33a56cf7a_lg.jpeg
280
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900, _5933a_8d8c13d3e988e79_lg.jpeg
281
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut, _5934a_8d8c13d581f6304_lg.jpeg
282
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_5935a_8d8c13da17c5d98_lg.jpeg
283
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_5936a_8d8c13db0ed7002_lg.jpeg
284
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början, _5937a_8d8c13dc9058996_lg.jpeg
285
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,_5938a_8d8c13ddcc91b3b_lg.jpeg
286
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _5939a_8d8c13df7fc604e_lg.jpeg
287
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _5940a_8d8c144e3042682_lg.jpeg
288
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.