Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap, _13616a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna, _13617a_8d993083793bd54_lg.jpeg
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, stående akt, _13618a_8d9930847b34bd7_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons, stående akt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått", _13619a_8d993085e7a31b9_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur, _13620a_8d99308706ad283_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _13621a_8d99309e34e50ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _13622a_8d9949f927f48b2_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bergh, Elis för Kosta, champagnekupor samt rödvinsglas, 6 st vardera, "Junior"_13623a_8d9949fa32d9048_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, champagnekupor samt rödvinsglas, 6 st vardera, "Junior"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergh, Elis för Kosta, selters-, likör, samt snapsglas, 6 st vardera, "Junior", _13624a_8d9949fb889a1d4_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, selters-, likör, samt snapsglas, 6 st vardera, "Junior",
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skinkfat, saltglaserat lergods, _13625a_8d9949fc7c58fcc_lg.jpeg
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skinkfat, saltglaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, skinkfat, saltglaserat lergods, _13626a_8d9949fe789fa9b_lg.jpeg
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, skinkfat, saltglaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par, glaserat lergods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar, _13627a_8d9949ff88daeb0_lg.jpeg
Bokstöd/figuriner, 1 par, glaserat lergods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition, _13628a_lg.jpeg
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_13629a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Broberg, Iwan, olja, landskap, _13630a_lg.jpeg
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Borgström, Maria, etsning, "Att se", _13631a_lg.jpeg
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti silvermynt, Gustav V och Oskar II, total vikt 3130 gram_13632a_8d99554b3d453e2_lg.jpeg
Parti silvermynt, Gustav V och Oskar II, total vikt 3130 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti mynt, koppar mm, bland annat 2 st 5 öre 1927,_13633a_8d99554c72a77a9_lg.jpeg
Parti mynt, koppar mm, bland annat 2 st 5 öre 1927,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, brunglaserat bisquitporslin, _13634a_8d99554f9499faf_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, brunglaserat bisquitporslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur, _13635a_8d9955512c4cda0_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
6 delar silver, total vikt 335 gram, _13636a_8d99555246a397d_lg.jpeg
6 delar silver, total vikt 335 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,_13637a_lg.jpeg
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap, _13638a_lg.jpeg
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur, _13639a_lg.jpeg
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland, _13640a_lg.jpeg
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader, _13641a_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä, föreställande  Vera av Helsingborg. _13642a_8d995553b333555_lg.jpeg
Fartygsmodell, delvis bemålat trä, föreställande Vera av Helsingborg.
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,_13643a_8d995554b70a9e7_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt, _13644a_8d995555caf17be_lg.jpeg
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt, _13645a_8d995556d8af3a6_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _13646a_8d995557e4b5ff2_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier, _13647a_lg.jpeg
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva, _13648a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_13649a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt, _13650a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _13651a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_13652a_lg.jpeg
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg", _13653a_8d9955591af5d66_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg",
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord", _13654a_8d99555a2cdeacf_lg.jpeg
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, dekor av bladstav, _13655a_8d99563054d88d8_lg.jpeg
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, dekor av bladstav,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt, _13656a_8d9956315ff1089_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flyghjälm, svensk M/112B, 1963,7347-M111021, tillverkningsnummer 574,_13657a_8d995632db5712d_lg.jpeg
Flyghjälm, svensk M/112B, 1963,7347-M111021, tillverkningsnummer 574,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Signerad tävlingshjälm, Anja Pärson, Carrera Fireball G nr 006002, _13658a_8d995633fa007ed_lg.jpeg
Signerad tävlingshjälm, Anja Pärson, Carrera Fireball G nr 006002,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Flygararmbandsur, WWII, A Lange & Söhne, Glashütte, kaliber 48,1, originalurverk och visare, _13659a_8d9956949ac1196_lg.jpeg
Flygararmbandsur, WWII, A Lange & Söhne, Glashütte, kaliber 48,1, originalurverk och visare,
Slutpris26 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Pall, svartlackerat trä på svartlackerat stålunderrede, _13660a_lg.jpeg
Pall, svartlackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Pall, gullackerat trä på svartlackerat stålunderrede, _13661a_lg.jpeg
Pall, gullackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus", _13662a_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _13663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK