Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal, _13761a_lg.jpeg
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter, _13762a_8d996fa41ce589e_lg.jpeg
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar, _13763a_8d996fa92095cbc_lg.jpeg
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti, _13764a_8d996fb206cb722_lg.jpeg
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900, _13765a_8d996fc1e04db26_lg.jpeg
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, porslin, B&G, _13766a_8d996fc52923633_lg.jpeg
Bordslampa, porslin, B&G,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft, _13767a_lg.jpeg
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _13768a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal, _13769a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna, _13770a_lg.jpeg
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander, _13771a_lg.jpeg
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink, _13772a_8d997b3cd21a8fb_lg.jpeg
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _13773a_8d997a3c3de380b_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre, _13774a_8d997b3e200d879_lg.jpeg
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar, _13775a_8d997b3f6455309_lg.jpeg
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm, _13776a_8d997b415190d5b_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _13777a_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900, _13778a_lg.jpeg
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, _13779a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel, _13780a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lättmetallfälgar, 17", 4st,_13781a_lg.jpeg
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar, _13782a_8d997b44329ff29_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe, _13783a_8d997b47ee593c5_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända, _13784a_8d997b493a672ea_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man, _13785a_8d997b4b076a33b_lg.jpeg
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Alf, offset, Kattugglas, _13786a_8d997b52cc1fa17_lg.jpeg
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,_13787a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_13788a_lg.jpeg
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början, _13789a_lg.jpeg
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _13790a_lg.jpeg
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_13791a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft, _13792a_8d997cac08b4564_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna, _13793a_8d997cad0fd5a24_lg.jpeg
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal, _13794a_8d997cae0a7baf6_lg.jpeg
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _13795a_8d997caf4d19479_lg.jpeg
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing, _13796a_8d997cb065f2a5e_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti postfriska frimärken i häften, _13797a_8d997cb19cbcc39_lg.jpeg
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Parti postfriska frimärken i häften, _13798a_8d997cb2c388c6f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början, _13799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_13800a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _13801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_13802a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio", _13803a_lg.jpeg
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio", _13804a_lg.jpeg
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_13805a_lg.jpeg
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jansson, Rune, färglito, komposition, _13806a_lg.jpeg
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel", _13807a_8d997cb3e917d9f_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind", _13808a_8d997cb533d1381_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK