Laddar...
Oktoberauktion
Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal, _13761a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13761-itemimages/13761a_med.jpeg)
290
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Törner, Inge, olja, ekorre i vinter, _13762a_8d996fa41ce589e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13762-itemimages/13762a_8d996fa41ce589e_med.jpeg)
291
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar, _13763a_8d996fa92095cbc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13763-itemimages/13763a_8d996fa92095cbc_med.jpeg)
292
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti, _13764a_8d996fb206cb722_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13764-itemimages/13764a_8d996fb206cb722_med.jpeg)
293
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900, _13765a_8d996fc1e04db26_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13765-itemimages/13765a_8d996fc1e04db26_med.jpeg)
294
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bordslampa, porslin, B&G, _13766a_8d996fc52923633_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13766-itemimages/13766a_8d996fc52923633_med.jpeg)
295
Bordslampa, porslin, B&G,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft, _13767a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13767-itemimages/13767a_med.jpeg)
296
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _13768a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13768-itemimages/13768a_med.jpeg)
297
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal, _13769a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13769-itemimages/13769a_med.jpeg)
298
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna, _13770a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13770-itemimages/13770a_med.jpeg)
299
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander, _13771a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13771-itemimages/13771a_med.jpeg)
300
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink, _13772a_8d997b3cd21a8fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13772-itemimages/13772a_8d997b3cd21a8fb_med.jpeg)
301
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _13773a_8d997a3c3de380b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13773-itemimages/13773a_8d997a3c3de380b_med.jpeg)
302
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre, _13774a_8d997b3e200d879_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13774-itemimages/13774a_8d997b3e200d879_med.jpeg)
303
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar, _13775a_8d997b3f6455309_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13775-itemimages/13775a_8d997b3f6455309_med.jpeg)
304
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm, _13776a_8d997b415190d5b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13776-itemimages/13776a_8d997b415190d5b_med.jpeg)
305
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _13777a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13777-itemimages/13777a_med.jpeg)
306
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900, _13778a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13778-itemimages/13778a_med.jpeg)
307
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, _13779a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13779-itemimages/13779a_med.jpeg)
308
Okänd designer, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel, _13780a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13780-itemimages/13780a_med.jpeg)
309
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lättmetallfälgar, 17", 4st,_13781a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13781-itemimages/13781a_med.jpeg)
310
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Okänd konstnär, olja, lekande pojkar, _13782a_8d997b44329ff29_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13782-itemimages/13782a_8d997b44329ff29_med.jpeg)
311
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe, _13783a_8d997b47ee593c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13783-itemimages/13783a_8d997b47ee593c5_med.jpeg)
312
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända, _13784a_8d997b493a672ea_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13784-itemimages/13784a_8d997b493a672ea_med.jpeg)
313
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Hafström, Thomas, färglito, komposition med man, _13785a_8d997b4b076a33b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13785-itemimages/13785a_8d997b4b076a33b_med.jpeg)
314
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Johansson, Alf, offset, Kattugglas, _13786a_8d997b52cc1fa17_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13786-itemimages/13786a_8d997b52cc1fa17_med.jpeg)
315
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,_13787a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13787-itemimages/13787a_med.jpeg)
316
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,_13788a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13788-itemimages/13788a_med.jpeg)
317
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början, _13789a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13789-itemimages/13789a_med.jpeg)
318
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft, _13790a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13790-itemimages/13790a_med.jpeg)
319
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,_13791a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13791-itemimages/13791a_med.jpeg)
320
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft, _13792a_8d997cac08b4564_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13792-itemimages/13792a_8d997cac08b4564_med.jpeg)
321
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna, _13793a_8d997cad0fd5a24_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13793-itemimages/13793a_8d997cad0fd5a24_med.jpeg)
322
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal, _13794a_8d997cae0a7baf6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13794-itemimages/13794a_8d997cae0a7baf6_med.jpeg)
323
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _13795a_8d997caf4d19479_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13795-itemimages/13795a_8d997caf4d19479_med.jpeg)
324
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing, _13796a_8d997cb065f2a5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13796-itemimages/13796a_8d997cb065f2a5e_med.jpeg)
325
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Parti postfriska frimärken i häften, _13797a_8d997cb19cbcc39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13797-itemimages/13797a_8d997cb19cbcc39_med.jpeg)
326
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Parti postfriska frimärken i häften, _13798a_8d997cb2c388c6f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13798-itemimages/13798a_8d997cb2c388c6f_med.jpeg)
327
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början, _13799a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13799-itemimages/13799a_med.jpeg)
328
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_13800a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13800-itemimages/13800a_med.jpeg)
329
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _13801a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13801-itemimages/13801a_med.jpeg)
330
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_13802a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13802-itemimages/13802a_med.jpeg)
331
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio", _13803a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13803-itemimages/13803a_med.jpeg)
332
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio", _13804a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13804-itemimages/13804a_med.jpeg)
333
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_13805a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13805-itemimages/13805a_med.jpeg)
334
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Jansson, Rune, färglito, komposition, _13806a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13806-itemimages/13806a_med.jpeg)
335
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel", _13807a_8d997cb3e917d9f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13807-itemimages/13807a_8d997cb3e917d9f_med.jpeg)
336
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind", _13808a_8d997cb533d1381_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/13808-itemimages/13808a_8d997cb533d1381_med.jpeg)
337
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.