Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick", _14048a_lg.jpeg
578
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",_14049a_lg.jpeg
579
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _14050a_lg.jpeg
580
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,_14051a_lg.jpeg
581
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft, _14052a_lg.jpeg
582
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _14053a_8d99966fa523186_lg.jpeg
583
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnhängskåp, kurbitsbemålat trä, Rättvik, 1800-talets början, _14054a_8d999670f6592c4_lg.jpeg
584
Hörnhängskåp, kurbitsbemålat trä, Rättvik, 1800-talets början,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Robins, Thomas Sewell, olja, kustparti med segelfartyg, _14055a_8d9996728925e85_lg.jpeg
585
Robins, Thomas Sewell, olja, kustparti med segelfartyg,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),_14056a_lg.jpeg
586
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_14057a_lg.jpeg
587
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar", _14058a_lg.jpeg
588
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjur-Ohlsen, Billy, olja,  komposition,_14059a_lg.jpeg
589
Sjur-Ohlsen, Billy, olja, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,_14060a_lg.jpeg
590
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall, _14061a_8d99968da238b1f_lg.jpeg
591
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,  _14062a_8d99968e960414a_lg.jpeg
592
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Glasservis, 17 delar, grön glasmassa, _14063a_8d99968c088b157_lg.jpeg
593
Glasservis, 17 delar, grön glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Akvariet, utförd 1950, _14064a_8d999673ad14fa2_lg.jpeg
594
Erixson, Sven X:et, färglito, Akvariet, utförd 1950,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963, _14065a_8d9996745341cc7_lg.jpeg
595
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Natthamn, _14066a_8d999674fe9bbbf_lg.jpeg
596
Jonson, Sven, färglito, Natthamn,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Ankare, _14067a_8d99967652996f2_lg.jpeg
597
Olson, Axel, färglito, Ankare,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bägare, silver, vikt 250 gram, _14068a_8d99968fe3b81bd_lg.jpeg
598
Bägare, silver, vikt 250 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Bägare, silver, vikt 110 gram, _14069a_8d9996919f3ac78_lg.jpeg
599
Bägare, silver, vikt 110 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, _14070a_8d9996771f9da6c_lg.jpeg
600
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _14071a_8d999e9e587ea9a_lg.jpeg
601
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _14072a_8d999ea07962e29_lg.jpeg
602
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),_14073a_8d999e9a9f84923_lg.jpeg
603
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _14074a_8d999ea2cb54686_lg.jpeg
604
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),_14075a_8d999ea41e9a08e_lg.jpeg
605
Skål, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall, _14076a_lg.jpeg
606
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,_14077a_lg.jpeg
607
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet", _14078a_lg.jpeg
608
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal, _14079a_lg.jpeg
609
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett"._14080a_lg.jpeg
610
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silverbestick, total vikt 345 gram, _14081b_8d999ebf0cca971_lg.jpeg
611
Parti silverbestick, total vikt 345 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 45 gram,_14082a_8d999ebcd092ff0_lg.jpeg
612
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 45 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål med dubbla hänklar, så kallad porringer, sterlingsilver, antagligen England, 16-1700-tal, _14083a_8d999eebcde450d_lg.jpeg
613
Skål med dubbla hänklar, så kallad porringer, sterlingsilver, antagligen England, 16-1700-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908). _14084a_8d999eef896f37f_lg.jpeg
614
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _14085a_8d999ef0bfc80e9_lg.jpeg
615
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning_14086a_lg.jpeg
616
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _14087a_lg.jpeg
617
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _14088a_lg.jpeg
618
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _14089a_lg.jpeg
619
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting, _14090a_lg.jpeg
620
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, kristall, "Prisma", _14091a_8d999ef2e86dffb_lg.jpeg
621
Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, kristall, "Prisma",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, sydländskt landskap med hus, _14092a_8d999f14bbfb617_lg.jpeg
622
Ollers, Edvin, olja, sydländskt landskap med hus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, hus i trädgård, _14093a_8d999f16698e10f_lg.jpeg
623
Ollers, Edvin, olja, hus i trädgård,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör, _14094a_8d999f139ea1245_lg.jpeg
624
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,_14095a_8d999f12a198a1c_lg.jpeg
625
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.