Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
578
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
579
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
580
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
581
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
582
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
583
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnhängskåp, kurbitsbemålat trä, Rättvik, 1800-talets början,
584
Hörnhängskåp, kurbitsbemålat trä, Rättvik, 1800-talets början,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Robins, Thomas Sewell, olja, kustparti med segelfartyg,
585
Robins, Thomas Sewell, olja, kustparti med segelfartyg,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
586
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
587
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
588
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjur-Ohlsen, Billy, olja,  komposition,
589
Sjur-Ohlsen, Billy, olja, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
590
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
591
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
592
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Glasservis, 17 delar, grön glasmassa,
593
Glasservis, 17 delar, grön glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Akvariet, utförd 1950,
594
Erixson, Sven X:et, färglito, Akvariet, utförd 1950,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
595
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Natthamn,
596
Jonson, Sven, färglito, Natthamn,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Ankare,
597
Olson, Axel, färglito, Ankare,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bägare, silver, vikt 250 gram,
598
Bägare, silver, vikt 250 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Bägare, silver, vikt 110 gram,
599
Bägare, silver, vikt 110 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
600
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
601
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
602
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
603
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
604
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
605
Skål, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
606
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
607
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
608
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
609
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
610
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silverbestick, total vikt 345 gram,
611
Parti silverbestick, total vikt 345 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 45 gram,
612
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 45 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål med dubbla hänklar, så kallad porringer, sterlingsilver, antagligen England, 16-1700-tal,
613
Skål med dubbla hänklar, så kallad porringer, sterlingsilver, antagligen England, 16-1700-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
614
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
615
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
616
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
617
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
618
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
619
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
620
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, kristall, "Prisma",
621
Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, kristall, "Prisma",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, sydländskt landskap med hus,
622
Ollers, Edvin, olja, sydländskt landskap med hus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, hus i trädgård,
623
Ollers, Edvin, olja, hus i trädgård,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
624
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
625
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.