Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock", _14096a_lg.jpeg
626
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, _14097a_lg.jpeg
627
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _14098a_lg.jpeg
628
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax, _14099a_lg.jpeg
629
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend  för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren, _14100a_lg.jpeg
630
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Månsson, Stig, olja, sittande modell, _14101a_8d999f18334adb3_lg.jpeg
631
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö", _14102a_8d999f66a7f6399_lg.jpeg
632
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),_14103a_8d999f828805e84_lg.jpeg
633
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av personer i palatsinteriörer, blommor mm i famille-rose-färger, _14104a_8d999f849cdbbf3_lg.jpeg
634
Golvvas, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av personer i palatsinteriörer, blommor mm i famille-rose-färger,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Thorn, J (Joseph?), olja, kvinna på landsväg, _14105a_8d999f6b392f861_lg.jpeg
635
Thorn, J (Joseph?), olja, kvinna på landsväg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek, _14106a_lg.jpeg
636
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Suzanne och Kersti,_14107a_lg.jpeg
637
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Suzanne och Kersti,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft, _14108a_lg.jpeg
638
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete, _14109a_lg.jpeg
639
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning_14110a_lg.jpeg
640
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?),_14111a_8d999f8c4881c34_lg.jpeg
641
Matta, old Ghom (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan, _14112a_8d999f91cb84178_lg.jpeg
642
Matta, old/semiantik Hamadan,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Senneh, _14113a_8d999f871e3541c_lg.jpeg
643
Matta, old/semiantik Senneh,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor, _14114a_8d99a2a23e41d65_lg.jpeg
644
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gitarr, Gibson Epiphone, _14115a_8d99a1d3029b843_lg.jpeg
645
Gitarr, Gibson Epiphone,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt, _14116a_lg.jpeg
646
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, _14117a_lg.jpeg
647
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt, _14118a_lg.jpeg
648
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock, _14119a_lg.jpeg
649
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14120a_lg.jpeg
650
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft, _14121a_8d99a1d869a4b68_lg.jpeg
651
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lampbord, mahogny med läderklädd skiva, _14122a_8d99a1e08c1f397_lg.jpeg
652
Lampbord, mahogny med läderklädd skiva,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä, _14123a_8d99a1d960d4c0e_lg.jpeg
653
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, barnkaffekoppar med underfat, 8 + 8 st, 1950-tal, _14124a_8d99a1da58241e9_lg.jpeg
654
Okänd designer för Rörstrand, barnkaffekoppar med underfat, 8 + 8 st, 1950-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti jultallrikar, porslin, 19 st_14125a_8d99a1dbb45a266_lg.jpeg
655
Parti jultallrikar, porslin, 19 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft, _14126a_lg.jpeg
656
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Högrock, svarvat trä, 1800-tal, _14127a_lg.jpeg
657
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för SKAR, Hjo, golvlampa, palisander med mässingsmontage,_14128a_lg.jpeg
658
Okänd designer för SKAR, Hjo, golvlampa, palisander med mässingsmontage,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tidskriftsställ, lackerad metall, _14129a_lg.jpeg
659
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _14130a_lg.jpeg
660
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal, _14131a_8d99a1dfa25cdf0_lg.jpeg
661
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn, _14132a_8d99a1dedeaa4d2_lg.jpeg
662
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Westerström, Allan, olja, skymningslandskap med hus, _14133a_8d99a1e142d768e_lg.jpeg
663
Westerström, Allan, olja, skymningslandskap med hus,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gredington, Arthur för Beswick, figurin, flintgods, kakadua, _14134a_8d99a1dd4a6f420_lg.jpeg
664
Gredington, Arthur för Beswick, figurin, flintgods, kakadua,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, handkanna, flintgods, "Iris", _14135a_8d99a2a3554fb8e_lg.jpeg
665
Okänd designer för Gustavsberg, handkanna, flintgods, "Iris",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel, _14136a_lg.jpeg
666
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, _14137a_lg.jpeg
667
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas, _14138a_lg.jpeg
668
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _14139a_lg.jpeg
669
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall, _14140a_lg.jpeg
670
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, _14141a_8d99a1cbc8ac53c_lg.jpeg
671
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, blandteknik på fibrer, _14142a_8d99a200c461cca_lg.jpeg
672
Glemme, Dagmar, blandteknik på fibrer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn, _14143a_8d99a20207e607e_lg.jpeg
673
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.