Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blyertsteckning, dubbelsidig, kvinna på parkbänk, osignerad, _2557a_8d8565977641c6e_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blyertsteckning, dubbelsidig, kvinna på parkbänk, osignerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd mästare, 17-1800-tal, fat, 1 par, tenn, slät modell,_2558a_8d856598ff2aba6_lg.jpeg
Okänd mästare, 17-1800-tal, fat, 1 par, tenn, slät modell,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_2559a_8d8566034da7128_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor, _2560a_8d856604f610e8b_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor, _2561a_8d856606485ad41_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,_2562a_8d85660759a515d_lg.jpeg
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,_2563a_8d856608ae5024e_lg.jpeg
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _2564a_8d85660ca035097_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag, _2565a_8d85660dcd4bffc_lg.jpeg
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt, _2566a_8d85660f076dd68_lg.jpeg
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Monies, David, tillskriven, tuschlavering, flicka med dockhuvud, 1800-talets mitt, _2567a_8d85661068a029e_lg.jpeg
Monies, David, tillskriven, tuschlavering, flicka med dockhuvud, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _2568a_8d856611d8a98b1_lg.jpeg
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rugendas, Kristian efter Rugendas, Georg Phillipp, , mezzotinter 2 st, bataljscener från Venedig respektive Augsburg,_2569a_8d85664d5fd217f_lg.jpeg
Rugendas, Kristian efter Rugendas, Georg Phillipp, , mezzotinter 2 st, bataljscener från Venedig respektive Augsburg,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna vid hus, _2570a_8d8566593da0c0a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna vid hus,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Schou, Sigurd, olja, Faustinas tempel i Villa Borghese, _2571a_8d856651f2a39ae_lg.jpeg
Schou, Sigurd, olja, Faustinas tempel i Villa Borghese,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Schou, Sigurd, olja, "Sommerlandskab ved Skanderborgegnen", _2572a_8d8566534247b5e_lg.jpeg
Schou, Sigurd, olja, "Sommerlandskab ved Skanderborgegnen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Potter, Paulus, etsning, ko vid staket, ur serien Kor och tjurar från 1650, pappersstorlek 11 x 14 cm_2573a_8d856654478a3e7_lg.jpeg
Potter, Paulus, etsning, ko vid staket, ur serien Kor och tjurar från 1650, pappersstorlek 11 x 14 cm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW_2574a_8d85664f71e3507_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Lövat", _2578a_8d858b9520f9a75_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, "Lövat",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Johansson, Nils, olja, "Efter sommaren", _2579a_8d858b97472dc4e_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, "Efter sommaren",
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Andersson, Ragnar, olja, strandbild, signerad och daterad 1994, _2580a_8d858b9a1ca3884_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, strandbild, signerad och daterad 1994,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Öppet Landskap", signerad och daterad 2007 (?),_2581a_8d858b9c662cc55_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, "Öppet Landskap", signerad och daterad 2007 (?),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja,"Röd blomma", signerad och daterad 82,_2582a_8d858b9e425d6ca_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja,"Röd blomma", signerad och daterad 82,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,_2583a_8d858bb45cef237_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snedklaffssekretär, teak, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, _2584a_8d8589ee5101a50_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, snedklaffssekretär, teak, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry, _2585a_8d8589e746308d9_lg.jpeg
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _2586a_8d8589e5cb733ca_lg.jpeg
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, _2587a_8d858a40bead162_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Armbandsur, 3 + 1, design Lasse Åberg, 3 st Art-Watch med plastarmband, 1 förgylld mässing med brunt läderarmband,_2588a_8d858a4bbc1c07d_lg.jpeg
Armbandsur, 3 + 1, design Lasse Åberg, 3 st Art-Watch med plastarmband, 1 förgylld mässing med brunt läderarmband,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aalto, Alvar efter honom/Pentagon Design för iittala, skål, rostfritt stål, Aalto Bowl, _2589a_8d858a4e8e46af8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dockstol/bil, svarvad björk, Leko Gemla, 19560-70-tal, _2590a_8d858a49f9b0e26_lg.jpeg
Dockstol/bil, svarvad björk, Leko Gemla, 19560-70-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,_2591a_8d858a4825d7e4f_lg.jpeg
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Visitkortsalbum med visitkort, sekelskiftet 1900, fotograferade av Mathilda Ranch, Sofie Bökman, Lina Jonn med flera,_2592a_8d858bb6ad5b5b1_lg.jpeg
Visitkortsalbum med visitkort, sekelskiftet 1900, fotograferade av Mathilda Ranch, Sofie Bökman, Lina Jonn med flera,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Sällskapsspel, Varuhuset, Fritzes förlag, 1950-tal, _2593a_8d858a46b27b3ce_lg.jpeg
Sällskapsspel, Varuhuset, Fritzes förlag, 1950-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eriksson, Knut, egen verkstad, Eskilstuna, kaffeservis, 4 delar, koppar och mässing, jugend, omkring 1910,_2594a_8d858bb80643e6a_lg.jpeg
Eriksson, Knut, egen verkstad, Eskilstuna, kaffeservis, 4 delar, koppar och mässing, jugend, omkring 1910,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lundwall, Bo, färglito, vinterlandskap med räv vid gärdsgård, _2595a_8d858c0004a0cdb_lg.jpeg
Lundwall, Bo, färglito, vinterlandskap med räv vid gärdsgård,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson, _2596a_8d858bb99687284_lg.jpeg
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace, _2597a_8d858c016b55ca6_lg.jpeg
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Byrå, mahogny, gustaviansk stil, delvis 1800-tal, dekor av tandsnitt, 2 lådor, _2598a_8d858c10d9be3eb_lg.jpeg
Byrå, mahogny, gustaviansk stil, delvis 1800-tal, dekor av tandsnitt, 2 lådor,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Supkalkar, 1 par, silver, 1800-talets mitt, slät modell,_2599a_8d858c02bac35b5_lg.jpeg
Supkalkar, 1 par, silver, 1800-talets mitt, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Supsked, silver, barock, dubbel kerubknopp, blad med graverad dekor av fleur-de- lys, delvis förgylld, oidentifierade svenska stämplar; _2600a_8d858c03bef05d9_lg.jpeg
Supsked, silver, barock, dubbel kerubknopp, blad med graverad dekor av fleur-de- lys, delvis förgylld, oidentifierade svenska stämplar;
Slutpris7 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Gråsten, Viola för Tidstrands, pläd, ylle, dekor i blått, _2601a_8d858c0523d5f77_lg.jpeg
Gråsten, Viola för Tidstrands, pläd, ylle, dekor i blått,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gråsten, Viola för Tidstrands, pläd, ylle, dekor i blått,_2602a_8d858c0672cd3f4_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hatz, Felix, olja, "Vegetation i blåst" - motiv från Stenhuggeriet, Halmstad, _2603a_8d858c07dd45159_lg.jpeg
Hatz, Felix, olja, "Vegetation i blåst" - motiv från Stenhuggeriet, Halmstad,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Wikström, Örjan, färglito, figurkomposition, _2604a_8d858c08d29df19_lg.jpeg
Wikström, Örjan, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för ITM Ltd, projektionsskärm, Deltascreen, i originalväska från Saville, l 170 cm,_2575a_8d8589ea324f0b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Conran, Sir Terence för The Conran Shop, soffbord med undre tidskriftshylla, ljus ek, _2576a_8d8589ebab7e730_lg.jpeg
Conran, Sir Terence för The Conran Shop, soffbord med undre tidskriftshylla, ljus ek,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, CD-ställ, rostfritt stål på fot i brännlackerad metall, specialbeställd för att matcha Bang & Olufsens 8000-serie,_2577a_8d8589e8f8df59a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK