Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Barnstol/bänk, trä, 1900-talets början,_3817a_8d8750224423451_lg.jpeg
625
Barnstol/bänk, trä, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Barnvagn, trä, sekelskiftet 1900, sammanfällbar,_3818a_8d8750a978535b7_lg.jpeg
626
Barnvagn, trä, sekelskiftet 1900, sammanfällbar,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti böcker; konst mm, bl a ryska ikoner, fåglar och konstglas,_3819a_8d8750991b343ac_lg.jpeg
627
Parti böcker; konst mm, bl a ryska ikoner, fåglar och konstglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok; Cederström, Rudolf & Malmborg, Gösta red, Den äldre livrustkammaren 1654,_3820a_8d8750aace343bf_lg.jpeg
628
Bok; Cederström, Rudolf & Malmborg, Gösta red, Den äldre livrustkammaren 1654,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,_3821a_8d8750a412ee087_lg.jpeg
629
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vägg/bordslampa, brons med vit, frostad glaskupa, 1910-20-tal_3822a_8d8750a523f9289_lg.jpeg
630
Vägg/bordslampa, brons med vit, frostad glaskupa, 1910-20-tal
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvlampa, onyx med mässingsbeslag,_3823a_8d875096b5178ec_lg.jpeg
631
Golvlampa, onyx med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Finland, hänge silver,_3824a_8d8750980156bb9_lg.jpeg
632
Okänd designer, antagligen Finland, hänge silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, etsning, Spanskt drama, _3825a_8d875134da06c6b_lg.jpeg
633
Agnell, Olle, etsning, Spanskt drama,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,_3826a_lg.jpeg
634
Torsslow, Sten Harald, olja, landsväg med vallflicka,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,_3827a_lg.jpeg
635
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft, _3828a_lg.jpeg
636
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas, _3829a_lg.jpeg
637
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _3830a_lg.jpeg
638
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,_3831a_lg.jpeg
639
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, brunlackerad metall, raster i vit plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,_3832a_lg.jpeg
640
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,_3833a_lg.jpeg
641
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane, _3834a_lg.jpeg
642
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, vävd ylle, Aubussonstil, _3835a_lg.jpeg
643
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med läderklädd fot, 'Bumling', _3836a_8d875090819fa67_lg.jpeg
644
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med läderklädd fot, 'Bumling',
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Golvlampa, 1900-talets 2 hälft, bemålat trä och konstmassa, ljushållare i mässing,_3837a_8d87508ae48bb09_lg.jpeg
645
Golvlampa, 1900-talets 2 hälft, bemålat trä och konstmassa, ljushållare i mässing,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, krom med vit plastskärm,_3838a_8d875088cdfe275_lg.jpeg
646
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, krom med vit plastskärm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lampbord, 1 par, mässing med röktonade glasskivor, 1970-tal,_3839a_8d8750abee81cf3_lg.jpeg
647
Lampbord, 1 par, mässing med röktonade glasskivor, 1970-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för HS-design, golvlampa med glasskiva, mässing på marmorfot,_3840a_8d8750e8f7dc55a_lg.jpeg
648
Okänd designer för HS-design, golvlampa med glasskiva, mässing på marmorfot,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Smetana, Monica, olja, lekande barn, _3841a_8d8750e14d0dead_lg.jpeg
649
Smetana, Monica, olja, lekande barn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand, _3842a_8d8750e2586888f_lg.jpeg
650
Valentinusen, Christian, olja, fiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,_3843a_8d8750e3aa1fb1b_lg.jpeg
651
Engelfelt, Frederik, olja, motiv från espergärde mot Helsingör med Kronborg Slott i fonden,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar, _3844a_8d8750d6de8ec82_lg.jpeg
652
Nilson, Severin, olja, sommarlandskap med höns och höstackar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand, _3845a_8d8750d8af7c1e0_lg.jpeg
653
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, skogsparti, _3846a_8d8750ea0f51469_lg.jpeg
654
Norrgren, Maja, olja, skogsparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961_3847a_lg.jpeg
655
Bok; Lilliehöök, Christer, Berggren, Gustaf & Hägge, Eric, Kungl Hallands Regementes Historia 1624-1961
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo, _3848a_lg.jpeg
656
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott, _3849a_lg.jpeg
657
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kustparti vid Kronborg Slott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor, _3850a_lg.jpeg
658
Okänd konstnär, 1700-talets 1 hälft eller mitt, olja, porträtt av flicka med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, _3851a_lg.jpeg
659
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"_3852a_lg.jpeg
660
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,_3853a_lg.jpeg
661
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso, _3854a_8d875136581b03e_lg.jpeg
662
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, Torso,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa, _3855a_lg.jpeg
663
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",_3856a_lg.jpeg
664
Ring, Ragnar, olja, "Tång - Stormfynd",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,_3857a_lg.jpeg
665
Svipdag, Elin, oljemålningar, 5 st, oinramade,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",_3858a_8d875137ab3dc4c_lg.jpeg
666
Miró, Joan, litograferad poster, "1ª Mostra Internacional d´Art, Homenatge a Joan Miró, Granollers 1971",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,_3859a_8d87511fe51c027_lg.jpeg
667
Miró, Joan, litograferad poster, Miró, Fondation Maeght 1968,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, komposition med händer, _3860a_8d875138f6c0ef4_lg.jpeg
668
Olson, Axel, färglito, komposition med händer,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"_3861a_8d875139e54c35c_lg.jpeg
669
Almqvist, Ester, sepiateckning, "Motorbåtar på hemväg"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor, _3862a_8d87513afe971e5_lg.jpeg
670
Nilsson, Bert-Johnny, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinnor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bonad bok med grön, djuphäftad läderklädsel,_3863a_8d87513d42b168c_lg.jpeg
671
Öronlappsfåtölj, bonad bok med grön, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Otto Schultz art, armstol, skuren och bonad ek med Bordeauxfärgad, mässingsstiftad klädsel, _3864a_lg.jpeg
672
Okänd designer i Otto Schultz art, armstol, skuren och bonad ek med Bordeauxfärgad, mässingsstiftad klädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.