Hardaga, Tarik, olja med applikation, dekor av väckarur, signerad och a tergo daterad 03,_3865a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft, _3866a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Banjobarometer, pyramidmahogny med intarsia, England, 1800-talets 2 hälft,_3867a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal, _3868a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Zanotta, soffa, krom med grå textilklädsel,_3869a_lg.jpeg
Okänd designer för Zanotta, soffa, krom med grå textilklädsel,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Parti tillbehör till gassvets; brännarmunstycken, klocka mm,_3870a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Gastuber till gassvets, 2 st, acetylen respektive syrgas, friköpta, i transportkärra,_3871a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original, _3872a_lg.jpeg
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Vindflöjel med tornhuv, smide och plåtklätt trä, sekelskiftet 1900, dekor av tupp, _3873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Utnämningsdiplom. 2 st, utställda för Bror Carl Grotte 1857 respektive 1861, _3874a_8d8751c4e38cb98_lg.jpeg
Utnämningsdiplom. 2 st, utställda för Bror Carl Grotte 1857 respektive 1861,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; parti arkitektur, slott och herresäten_3875a_8d8751bd03a0b01_lg.jpeg
Böcker; parti arkitektur, slott och herresäten
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; parti geneaologi och heraldik, _3876a_8d8751bdf0b6303_lg.jpeg
Böcker; parti geneaologi och heraldik,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Uppsatsskål, flintgods, England, 1800-talets 1 hälft, ovoid med kinesicerande dekor, _3877a_8d8751c6118fb93_lg.jpeg
Uppsatsskål, flintgods, England, 1800-talets 1 hälft, ovoid med kinesicerande dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Faskinkniv M/1848,_3878a_8d8751b804d86c2_lg.jpeg
Faskinkniv M/1848,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett i balja, Tyskland M/K98, _3879a_8d8751b42fc6085_lg.jpeg
Bajonett i balja, Tyskland M/K98,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,_3880a_8d8751c71f75f84_lg.jpeg
Yatagan i balja, underhaltigt silver eller försilvrad metall och siden, Osmans, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hyls- och knivbajonetter, 5 st, bland annat M/1896 och M/1914, _3881a_8d8751f4dd38ceb_lg.jpeg
Hyls- och knivbajonetter, 5 st, bland annat M/1896 och M/1914,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rappir, smide, stål och mässing, 1900-tal, medföljer balja till sabel, 1800-tal,_3882a_8d8751f3b80b3d5_lg.jpeg
Rappir, smide, stål och mässing, 1900-tal, medföljer balja till sabel, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, bild från dansk-svensk militärövning, _3883a_8d8751f1c889d87_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, bild från dansk-svensk militärövning,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Damarbetsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets mitt, _3884a_8d8751e9f915e51_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 4, skuret fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900, _3885a_8d8751e62b89dfd_lg.jpeg
Stolar, 4, skuret fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,_3886a_8d8751e7a5caa8f_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrivbordsstol, bonad bok, jugend, 1900-talets början,_3887a_8d8751f6a19748f_lg.jpeg
Skrivbordsstol, bonad bok, jugend, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Monterbord, ek, 1900-talets mitt,_3888a_8d8751e88b259f2_lg.jpeg
Monterbord, ek, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet, _3889a_8d87520eb048841_lg.jpeg
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet, _3890a_8d87520fbc3f17a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik, _3891a_8d875210f2ea034_lg.jpeg
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré, _3892a_8d875209fb4e9f6_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, Sommartids entré,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,_3893a_8d875b399f54848_lg.jpeg
Palme, Carl, färgträsnitt, Härdningstornet i Bofors,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756, _3894a_8d875b3af81a495_lg.jpeg
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1766, _3895a_8d875b3c342fc5d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Såsslev, silver, King's Patern, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1848, _3896a_8d875b3dac3454d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,_3897a_8d875b426b61126_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Luta, fur och fruktträ, 1900-talets 1 hälft, _3898a_lg.jpeg
Luta, fur och fruktträ, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, damsekretär, palisander med intarsia, Swedish Grace, _3899a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,_3900a_lg.jpeg
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,_3901a_8d875b3869c536d_lg.jpeg
Gruva, Knut, olja, hamnbild, möjligen från Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, modellnr 1317, _3902a_lg.jpeg
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, modellnr 1317,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, sockel med två lådor, pendang till följande objekt, _3903a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, pendang till föregående objekt, _3904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, spröjsade vitrindörrar, nederdel med 2 lådor,_3905a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus, _3906a_8d875b817292359_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, I fotogenlampsljus,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jönsson, Barbro, olja, komposition, _3907a_8d875b6ba77c1d0_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, komposition,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,_3908a_8d875b6c9bb0648_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Bror Edin, olja, utsikt över Nissan med Halmstad Slott och gamla läroverket,_3909a_8d875b71d90628d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Agnell, Olle, olja, regnväder,_3910a_8d875b70cb7b19e_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, regnväder,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I, _3911a_8d875b6e3ec0edf_lg.jpeg
Kåks, Olle, färgserigrafi, Flora Erotica I,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,_3912a_8d875b6f3b13b25_lg.jpeg
Koitsu, Tsuchiya, träsnitt, Mt. Fuji from Lake Kawaguchi 1933,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK