Budgivning online startar Mar 30, 2021 11:40 AM
Budgivning online slutar Apr 4, 2021 6:22 PM
Liveauktionen börjar: Apr 4, 2021 2:00 PM

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Titel eller beskrivning
    Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,_7312a_8d8e2fc8346c170_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,
    Slutpris3 400 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,_7313a_8d8e2fcc3156f31_lg.jpeg
    Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,
    Slutpris900 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar, _7314a_8d8e2fd199638f4_lg.jpeg
    Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _7315a_8d8e2fd32de847f_lg.jpeg
    Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
    Slutpris1 700 SEK
    Utropspris1 500  - 1 800 SEK
    Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,_7316b_8d8e2fd5c9562f2_lg.jpeg
    Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Agnell, Olle, olja, "Bondkök",_7317a_8d8e2fd7c714635_lg.jpeg
    Agnell, Olle, olja, "Bondkök",
    Slutpris1 200 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,_7318a_8d8e2fd901a5c92_lg.jpeg
    Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,_7319a_8d8e2fda420250b_lg.jpeg
    Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
    Utropspris200  - 300 SEK
    Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _7320a_8d8e2fdb8051a2f_lg.jpeg
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,_7321a_8d8e2fddf13673f_lg.jpeg
    Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
    Slutpris100 SEK
    Utropspris200  - 300 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,_7322a_8d8e484ebc9d27a_lg.jpeg
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
    Slutpris11 000 SEK
    Utropspris1 500  - 1 800 SEK
    Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),_7323a_8d8e48504e8b867_lg.jpeg
    Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
    Slutpris800 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor, _7324a_8d8e4851bf0464a_lg.jpeg
    Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
    Slutpris6 000 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,_7325a_8d8e4852c4d5fcd_lg.jpeg
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),_7326a_8d8e4853f985132_lg.jpeg
    Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),
    Slutpris300 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,_7327a_8d8e485502a1d4f_lg.jpeg
    Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),_7328a_8d8e4856a3bf4d6_lg.jpeg
    Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
    Slutpris9 000 SEK
    Utropspris7 000  - 8 000 SEK
    Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_7329a_8d8e485799bc892_lg.jpeg
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal, _7330a_8d8e48589440d35_lg.jpeg
    Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
    Slutpris1 600 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,_7331a_8d8e485983041e3_lg.jpeg
    Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
    Slutpris1 600 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Matta, old silke Kashmir,_7332a_8d8e48abdaad552_lg.jpeg
    Matta, old silke Kashmir,
    Slutpris1 600 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,_7333a_8d8e485ad28da08_lg.jpeg
    Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
    Slutpris700 SEK
    Utropspris600  - 800 SEK
    Jirlow, Lennart färglito, Promenad,_7334a_8d8e48ace4d2895_lg.jpeg
    Jirlow, Lennart färglito, Promenad,
    Slutpris4 200 SEK
    Utropspris3 200  - 3 400 SEK
    Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"_7335a_8d8e48af6ee3cd6_lg.jpeg
    Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"
    Slutpris2 800 SEK
    Utropspris2 200  - 2 400 SEK
    Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot", _7336a_8d8e48b0e392d28_lg.jpeg
    Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot",
    Slutpris4 400 SEK
    Utropspris4 200  - 4 400 SEK
    Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, _7337a_8d8e492f04834b6_lg.jpeg
    Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
    Slutpris800 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm, _7338a_8d8e49314898a24_lg.jpeg
    Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm,
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm, _7339a_8d8e4932844c8a4_lg.jpeg
    Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,_7340a_8d8e4933c743f0d_lg.jpeg
    Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,
    Slutpris450 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon, _7341a_8d8e4934d229a16_lg.jpeg
    Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon,
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,_7342a_8d8e493638b6a73_lg.jpeg
    Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,
    Slutpris250 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),_7343a_8d8e49e6b4c8582_lg.jpeg
    Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
    Slutpris1 000 SEK
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _7344a_8d8e49e9fde449d_lg.jpeg
    Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
    Slutpris900 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7345a_8d8e49ec600da02_lg.jpeg
    Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris700  - 800 SEK
    Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,_7346a_8d8e4aab7d422f3_lg.jpeg
    Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
    Utropspris1 000  - 1 200 SEK
    3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery_7347a_8d8e4aacba3abac_lg.jpeg
    Utropspris600  - 800 SEK
    Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,_7348a_8d8e4aae86cecef_lg.jpeg
    Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
    Utropspris600  - 800 SEK
    Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _7349b_8d8e4ab0862c080_lg.jpeg
    Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
    Slutpris4 200 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,_7350b_8d8e4ab23273f79_lg.jpeg
    Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,_7351a_8d8e4ab3c775add_lg.jpeg
    Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,
    Slutpris300 SEK
    Utropspris300  - 400 SEK
    Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,_7352a_8d8e4ab54c21071_lg.jpeg
    Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,
    Slutpris400 SEK
    Utropspris500  - 600 SEK
    Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,_7353a_8d8e4ab74e720a7_lg.jpeg
    Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
    Slutpris1 400 SEK
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,_7354b_8d8e4aba22b2322_lg.jpeg
    Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
    Slutpris4 200 SEK
    Utropspris1 800  - 2 000 SEK
    Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,_7355a_8d8e4abd9de4904_lg.jpeg
    Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
    Slutpris500 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft, _7356a_8d8e4abf26df37d_lg.jpeg
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900, _7357a_8d8e4ac1c7cd2d6_lg.jpeg
    Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
    Utropspris1 200  - 1 500 SEK
    Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,_7358a_8d8e4ad1ba7b9a2_lg.jpeg
    Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
    Slutpris600 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983, _7359a_8d8e4ad4b615d42_lg.jpeg
    Slutpris600 SEK
    Utropspris400  - 500 SEK
    48 antal per sida