Budgivning online startar Mar 30, 2021 11:40 AM
Liveauktionen börjar: Apr 4, 2021 2:00 PM
Budgivning online slutar Apr 4, 2021 6:22 PM

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Titel eller beskrivning
    Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,_7312a_8d8e2fc8346c170_lg.jpeg

    #101 Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,

    Slutpris
    3 400 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,_7313a_8d8e2fcc3156f31_lg.jpeg

    #102 Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar, _7314a_8d8e2fd199638f4_lg.jpeg

    #103 Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _7315a_8d8e2fd32de847f_lg.jpeg

    #104 Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,

    Slutpris
    1 700 SEK
    Utropspris
    1 500  - 1 800 SEK
    Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,_7316b_8d8e2fd5c9562f2_lg.jpeg

    #105 Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Agnell, Olle, olja, "Bondkök",_7317a_8d8e2fd7c714635_lg.jpeg

    #106 Agnell, Olle, olja, "Bondkök",

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,_7318a_8d8e2fd901a5c92_lg.jpeg

    #107 Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,_7319a_8d8e2fda420250b_lg.jpeg

    #108 Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,

    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _7320a_8d8e2fdb8051a2f_lg.jpeg

    #109 Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,

    Slutpris
    250 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,_7321a_8d8e2fddf13673f_lg.jpeg

    #110 Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,

    Slutpris
    100 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,_7322a_8d8e484ebc9d27a_lg.jpeg

    #111 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,

    Slutpris
    11 000 SEK
    Utropspris
    1 500  - 1 800 SEK
    Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),_7323a_8d8e48504e8b867_lg.jpeg

    #112 Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    12 items per page

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.