Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,_7312a_8d8e2fc8346c170_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7312-itemimages/7312a_8d8e2fc8346c170_med.jpeg)
101
Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,_7313a_8d8e2fcc3156f31_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7313-itemimages/7313a_8d8e2fcc3156f31_med.jpeg)
102
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar, _7314a_8d8e2fd199638f4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7314-itemimages/7314a_8d8e2fd199638f4_med.jpeg)
103
Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, _7315a_8d8e2fd32de847f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7315-itemimages/7315a_8d8e2fd32de847f_med.jpeg)
104
Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
![Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,_7316b_8d8e2fd5c9562f2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7316-itemimages/7316b_8d8e2fd5c9562f2_med.jpeg)
105
Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Agnell, Olle, olja, "Bondkök",_7317a_8d8e2fd7c714635_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7317-itemimages/7317a_8d8e2fd7c714635_med.jpeg)
106
Agnell, Olle, olja, "Bondkök",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,_7318a_8d8e2fd901a5c92_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7318-itemimages/7318a_8d8e2fd901a5c92_med.jpeg)
107
Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,_7319a_8d8e2fda420250b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7319-itemimages/7319a_8d8e2fda420250b_med.jpeg)
108
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _7320a_8d8e2fdb8051a2f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7320-itemimages/7320a_8d8e2fdb8051a2f_med.jpeg)
109
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,_7321a_8d8e2fddf13673f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7321-itemimages/7321a_8d8e2fddf13673f_med.jpeg)
110
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,_7322a_8d8e484ebc9d27a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7322-itemimages/7322a_8d8e484ebc9d27a_med.jpeg)
111
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
Slutpris11 000 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),_7323a_8d8e48504e8b867_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7323-itemimages/7323a_8d8e48504e8b867_med.jpeg)
112
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor, _7324a_8d8e4851bf0464a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7324-itemimages/7324a_8d8e4851bf0464a_med.jpeg)
113
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,_7325a_8d8e4852c4d5fcd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7325-itemimages/7325a_8d8e4852c4d5fcd_med.jpeg)
114
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),_7326a_8d8e4853f985132_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7326-itemimages/7326a_8d8e4853f985132_med.jpeg)
115
Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,_7327a_8d8e485502a1d4f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7327-itemimages/7327a_8d8e485502a1d4f_med.jpeg)
116
Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),_7328a_8d8e4856a3bf4d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7328-itemimages/7328a_8d8e4856a3bf4d6_med.jpeg)
117
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_7329a_8d8e485799bc892_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7329-itemimages/7329a_8d8e485799bc892_med.jpeg)
118
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal, _7330a_8d8e48589440d35_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7330-itemimages/7330a_8d8e48589440d35_med.jpeg)
119
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,_7331a_8d8e485983041e3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7331-itemimages/7331a_8d8e485983041e3_med.jpeg)
120
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Matta, old silke Kashmir,_7332a_8d8e48abdaad552_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7332-itemimages/7332a_8d8e48abdaad552_med.jpeg)
121
Matta, old silke Kashmir,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,_7333a_8d8e485ad28da08_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7333-itemimages/7333a_8d8e485ad28da08_med.jpeg)
122
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Jirlow, Lennart färglito, Promenad,_7334a_8d8e48ace4d2895_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7334-itemimages/7334a_8d8e48ace4d2895_med.jpeg)
123
Jirlow, Lennart färglito, Promenad,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"_7335a_8d8e48af6ee3cd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7335-itemimages/7335a_8d8e48af6ee3cd6_med.jpeg)
124
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot", _7336a_8d8e48b0e392d28_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7336-itemimages/7336a_8d8e48b0e392d28_med.jpeg)
125
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot",
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, _7337a_8d8e492f04834b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7337-itemimages/7337a_8d8e492f04834b6_med.jpeg)
126
Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm, _7338a_8d8e49314898a24_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7338-itemimages/7338a_8d8e49314898a24_med.jpeg)
127
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm, _7339a_8d8e4932844c8a4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7339-itemimages/7339a_8d8e4932844c8a4_med.jpeg)
128
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,_7340a_8d8e4933c743f0d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7340-itemimages/7340a_8d8e4933c743f0d_med.jpeg)
129
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon, _7341a_8d8e4934d229a16_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7341-itemimages/7341a_8d8e4934d229a16_med.jpeg)
130
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,_7342a_8d8e493638b6a73_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7342-itemimages/7342a_8d8e493638b6a73_med.jpeg)
131
Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),_7343a_8d8e49e6b4c8582_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7343-itemimages/7343a_8d8e49e6b4c8582_med.jpeg)
132
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _7344a_8d8e49e9fde449d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7344-itemimages/7344a_8d8e49e9fde449d_med.jpeg)
133
Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _7345a_8d8e49ec600da02_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7345-itemimages/7345a_8d8e49ec600da02_med.jpeg)
134
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,_7346a_8d8e4aab7d422f3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7346-itemimages/7346a_8d8e4aab7d422f3_med.jpeg)
135
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery_7347a_8d8e4aacba3abac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7347-itemimages/7347a_8d8e4aacba3abac_med.jpeg)
136
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,_7348a_8d8e4aae86cecef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7348-itemimages/7348a_8d8e4aae86cecef_med.jpeg)
137
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _7349b_8d8e4ab0862c080_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7349-itemimages/7349b_8d8e4ab0862c080_med.jpeg)
138
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,_7350b_8d8e4ab23273f79_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7350-itemimages/7350b_8d8e4ab23273f79_med.jpeg)
139
Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,_7351a_8d8e4ab3c775add_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7351-itemimages/7351a_8d8e4ab3c775add_med.jpeg)
140
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,_7352a_8d8e4ab54c21071_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7352-itemimages/7352a_8d8e4ab54c21071_med.jpeg)
141
Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,_7353a_8d8e4ab74e720a7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7353-itemimages/7353a_8d8e4ab74e720a7_med.jpeg)
142
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,_7354b_8d8e4aba22b2322_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7354-itemimages/7354b_8d8e4aba22b2322_med.jpeg)
143
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,_7355a_8d8e4abd9de4904_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7355-itemimages/7355a_8d8e4abd9de4904_med.jpeg)
144
Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft, _7356a_8d8e4abf26df37d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7356-itemimages/7356a_8d8e4abf26df37d_med.jpeg)
145
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900, _7357a_8d8e4ac1c7cd2d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7357-itemimages/7357a_8d8e4ac1c7cd2d6_med.jpeg)
146
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,_7358a_8d8e4ad1ba7b9a2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7358-itemimages/7358a_8d8e4ad1ba7b9a2_med.jpeg)
147
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983, _7359a_8d8e4ad4b615d42_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7359-itemimages/7359a_8d8e4ad4b615d42_med.jpeg)
148
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.