Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_7600a_8d8ed5a8795d8a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,_7601a_8d8ed5aa023a793_lg.jpeg
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",_7602a_8d8ed5b14a3721e_lg.jpeg
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,_7603a_8d8ed5d8e11157c_lg.jpeg
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag, _7604a_8d8ed5da4758e9e_lg.jpeg
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,_7605a_8d8ed5db857912f_lg.jpeg
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall, _7606a_8d8ed5dc88bcd2a_lg.jpeg
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft, _7607a_8d8ed5dd78229ef_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_7608a_8d8ed5decbd847f_lg.jpeg
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st, _7609a_8d8ed5e05b8dc0a_lg.jpeg
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_7611a_lg.jpeg
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,_7610a_lg.jpeg
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,_7612a_8d8edde2e2b5dfc_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
Slutpris42 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,  _7613a_8d8edde4c14018c_lg.jpeg
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _7614a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_7615a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _7616a_lg.jpeg
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision, _7632a_8d8ee010a6370b7_lg.jpeg
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962_7633a_8d8ee011d759a3a_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,_7634a_8d8ee01326ea254_lg.jpeg
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,_7618a_8d8ede8aa4fb34b_lg.jpeg
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak_7617a_8d8ede7f5f3d824_lg.jpeg
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",_7635a_lg.jpeg
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,_7637a_lg.jpeg
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt, _7636a_lg.jpeg
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_7640a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _7638a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini, _7639a_lg.jpeg
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glas, _7641a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll, _7642a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll, _7643a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj_7619a_8d8ede8bcd9fca3_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak, _7644a_8d8ee00cfbeca7c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st_7620a_8d8ede9af80ba04_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt, _7621a_8d8edea7a2a384a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,_7623a_8d8ede9823420e3_lg.jpeg
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,_7622a_8d8edea8f778d50_lg.jpeg
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,_7647a_8d8ee0517bcfe6c_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176, _7630a_8d8edf33596586b_lg.jpeg
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _7649a_lg.jpeg
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _7652a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,_7650a_lg.jpeg
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods, _7651a_lg.jpeg
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering1 500 - 200 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _7653a_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _7654a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_7655a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods, _7656a_lg.jpeg
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,_7657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK