Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_7600a_8d8ed5a8795d8a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7600-itemimages/7600a_8d8ed5a8795d8a0_med.jpeg)
389
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,_7601a_8d8ed5aa023a793_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7601-itemimages/7601a_8d8ed5aa023a793_med.jpeg)
390
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",_7602a_8d8ed5b14a3721e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7602-itemimages/7602a_8d8ed5b14a3721e_med.jpeg)
391
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,_7603a_8d8ed5d8e11157c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7603-itemimages/7603a_8d8ed5d8e11157c_med.jpeg)
392
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag, _7604a_8d8ed5da4758e9e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7604-itemimages/7604a_8d8ed5da4758e9e_med.jpeg)
393
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,_7605a_8d8ed5db857912f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7605-itemimages/7605a_8d8ed5db857912f_med.jpeg)
394
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall, _7606a_8d8ed5dc88bcd2a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7606-itemimages/7606a_8d8ed5dc88bcd2a_med.jpeg)
395
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft, _7607a_8d8ed5dd78229ef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7607-itemimages/7607a_8d8ed5dd78229ef_med.jpeg)
396
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_7608a_8d8ed5decbd847f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7608-itemimages/7608a_8d8ed5decbd847f_med.jpeg)
397
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st, _7609a_8d8ed5e05b8dc0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7609-itemimages/7609a_8d8ed5e05b8dc0a_med.jpeg)
398
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_7611a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7611-itemimages/7611a_med.jpeg)
399
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,_7610a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7610-itemimages/7610a_med.jpeg)
400
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,_7612a_8d8edde2e2b5dfc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7612-itemimages/7612a_8d8edde2e2b5dfc_med.jpeg)
401
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
Slutpris42 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
![Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807, _7613a_8d8edde4c14018c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7613-itemimages/7613a_8d8edde4c14018c_med.jpeg)
402
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _7614a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7614-itemimages/7614a_med.jpeg)
403
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_7615a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7615-itemimages/7615a_med.jpeg)
404
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _7616a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7616-itemimages/7616a_med.jpeg)
405
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision, _7632a_8d8ee010a6370b7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7632-itemimages/7632a_8d8ee010a6370b7_med.jpeg)
406
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962_7633a_8d8ee011d759a3a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7633-itemimages/7633a_8d8ee011d759a3a_med.jpeg)
407
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,_7634a_8d8ee01326ea254_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7634-itemimages/7634a_8d8ee01326ea254_med.jpeg)
408
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,_7618a_8d8ede8aa4fb34b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7618-itemimages/7618a_8d8ede8aa4fb34b_med.jpeg)
409
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak_7617a_8d8ede7f5f3d824_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7617-itemimages/7617a_8d8ede7f5f3d824_med.jpeg)
410
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",_7635a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7635-itemimages/7635a_med.jpeg)
411
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,_7637a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7637-itemimages/7637a_med.jpeg)
412
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt, _7636a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7636-itemimages/7636a_med.jpeg)
413
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_7640a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7640-itemimages/7640a_med.jpeg)
414
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _7638a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7638-itemimages/7638a_med.jpeg)
415
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Förvaringssäck till takbox, Lamborghini, _7639a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7639-itemimages/7639a_med.jpeg)
416
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, vas, glas, _7641a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7641-itemimages/7641a_med.jpeg)
417
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll, _7642a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7642-itemimages/7642a_med.jpeg)
418
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll, _7643a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7643-itemimages/7643a_med.jpeg)
419
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj_7619a_8d8ede8bcd9fca3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7619-itemimages/7619a_8d8ede8bcd9fca3_med.jpeg)
420
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak, _7644a_8d8ee00cfbeca7c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7644-itemimages/7644a_8d8ee00cfbeca7c_med.jpeg)
421
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st_7620a_8d8ede9af80ba04_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7620-itemimages/7620a_8d8ede9af80ba04_med.jpeg)
422
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt, _7621a_8d8edea7a2a384a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7621-itemimages/7621a_8d8edea7a2a384a_med.jpeg)
423
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,_7623a_8d8ede9823420e3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7623-itemimages/7623a_8d8ede9823420e3_med.jpeg)
424
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,_7622a_8d8edea8f778d50_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7622-itemimages/7622a_8d8edea8f778d50_med.jpeg)
425
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,_7647a_8d8ee0517bcfe6c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7647-itemimages/7647a_8d8ee0517bcfe6c_med.jpeg)
426
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176, _7630a_8d8edf33596586b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7630-itemimages/7630a_8d8edf33596586b_med.jpeg)
427
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _7649a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7649-itemimages/7649a_med.jpeg)
428
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _7652a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7652-itemimages/7652a_med.jpeg)
429
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,_7650a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7650-itemimages/7650a_med.jpeg)
430
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods, _7651a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7651-itemimages/7651a_med.jpeg)
431
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering1 500 - 200 SEK
![Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _7653a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7653-itemimages/7653a_med.jpeg)
432
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _7654a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7654-itemimages/7654a_med.jpeg)
433
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_7655a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7655-itemimages/7655a_med.jpeg)
434
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods, _7656a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7656-itemimages/7656a_med.jpeg)
435
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,_7657a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7657-itemimages/7657a_med.jpeg)
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.