Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila, _7658a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_7659a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,_7660a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,_7648a_8d8ee0592d9bb8f_lg.jpeg
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar_7646a_8d8ee0227190328_lg.jpeg
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,_7645a_8d8ee017ffd8a3f_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,_7626a_8d8edeb7d3c0f32_lg.jpeg
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, _7627a_8d8edebd594496b_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak_7629a_8d8edee1b948643_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,_7631a_8d8edf320188898_lg.jpeg
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing_7625a_8d8edeb56e38eeb_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,_7624a_8d8ede974bfd165_lg.jpeg
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH, _7661a_8d8ee1c003c8c13_lg.jpeg
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,_7662a_8d8ee1c3cd048ad_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Villeroy & Boch, servisdelar, porslin, Acapulco,_7663a_8d8ee1c56c30e69_lg.jpeg
Okänd designer för Villeroy & Boch, servisdelar, porslin, Acapulco,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Moccakoppar med fat och assietter, 8 + 8 +8 st, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _7664a_8d8ee1c7155d2b1_lg.jpeg
Moccakoppar med fat och assietter, 8 + 8 +8 st, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _7666a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_7667a_lg.jpeg
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _7665a_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _7669a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _7668a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_7670a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel, _7671a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,_7672a_8d8ee1d15191635_lg.jpeg
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _7673a_8d8ee1ea7e4ccb4_lg.jpeg
Väggspegel, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,_7674a_8d8ee1ed26641a6_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",_7675a_8d8ee1d29b60ebb_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _7676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _7677a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Parti linne, servietter och dukar_7678a_8d8eebc60c6598b_lg.jpeg
Parti linne, servietter och dukar
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander,_7689a_8d8eec186fdc20c_lg.jpeg
Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,_7687a_8d8eebc090ac289_lg.jpeg
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord palisander med utdragbar, melaminklädd kortsida,_7690a_8d8eec1a51bba60_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord palisander med utdragbar, melaminklädd kortsida,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, körsbär (?)_7691a_8d8eec1bad3e8e7_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, matbord, körsbär (?)
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _7695a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _7697a_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _7696a_lg.jpeg
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _7701a_lg.jpeg
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _7698a_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering100 - 1 400 SEK
Bjerre, Niels, olja, parklandskap, _7700a_lg.jpeg
Bjerre, Niels, olja, parklandskap,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_7699a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Arbetspall, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,_7694a_8d8eebbbe749ae7_lg.jpeg
Arbetspall, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Aalto, Alvar för Artek, soffbord, böjträ med glasskiva, modell Y805,_7628a_8d8edee29e2e070_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Artek, soffbord, böjträ med glasskiva, modell Y805,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början, _7679a_8d8eebc702146fa_lg.jpeg
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft_7680a_8d8eebc9225a66e_lg.jpeg
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Björklund, Tord för IKEA, hylla, grålackerad metall, Kallax_7681a_8d8eebca5d8cf25_lg.jpeg
Björklund, Tord för IKEA, hylla, grålackerad metall, Kallax
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,_7703a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henriksen, William, olja, italiensk innergård, _7702a_lg.jpeg
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK