Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _7842a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor, _7844a_lg.jpeg
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _7843a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,_7845a_lg.jpeg
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas", _7846a_lg.jpeg
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper, _7847a_lg.jpeg
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud, _7848a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,_7849a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_7850a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vägglampett, förgylld brons, 1800-talets slut, dekor av fabeldjur, akantus mm,_7851a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, matservis, brunglaserat stengods, Rustik, design 1956,_7852a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Edsberg, Knud, olja, kor och hästar på bete,_7840a_8d8ef84f2b4feca_lg.jpeg
Edsberg, Knud, olja, kor och hästar på bete,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästdragen vagn i snö,_7839b_8d8ef8554208b36_lg.jpeg
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästdragen vagn i snö,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, the- och matservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal, _7853a_8d8ef8758a7d21d_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, the- och matservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, teak, _7854a_8d8ef8d4d375bff_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, förvaringsmöbel, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak och ek,_7855b_8d8ef8cedec4272_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak och ek,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, ek,_7856a_8d8ef8d25da3da9_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, ek,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,_7857a_8d8ef8d5cbe14be_lg.jpeg
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _7858a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_7859a_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,_7860a_lg.jpeg
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok; Litchfield, Frederick, Pottery and Porcelian,_7863a_lg.jpeg
Bok; Litchfield, Frederick, Pottery and Porcelian,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal, _7861a_lg.jpeg
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa, röd läderklädsel, så kallad Chesterfieldmodell, Olof Persson (OPE) Jönköping,_7862a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_7864a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_7865a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_7866a_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,_7867a_lg.jpeg
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona med prismor, 1900-talets början,_7868a_8d8ef8d6895c3ff_lg.jpeg
Takkrona med prismor, 1900-talets början,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hängsmycke med kedja, sterlingsilver, 1900-tal,_7869a_8d8ef94812804d8_lg.jpeg
Hängsmycke med kedja, sterlingsilver, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,_7870a_8d8ef9457ea43bc_lg.jpeg
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja, sterlingsilver, _7871a_8d8ef946ab838e4_lg.jpeg
Halskedja, sterlingsilver,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver, _7872a_8d8ef93ddea2de6_lg.jpeg
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hals- respektive armlänk, sterlingsilver, _7873a_8d8ef93ca6c4e19_lg.jpeg
Hals- respektive armlänk, sterlingsilver,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rahlens Guldsmeds Ab, armring, silver,_7874a_8d8ef93b56080d9_lg.jpeg
Okänd designer för Rahlens Guldsmeds Ab, armring, silver,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,_7875a_8d8ef939efe70e0_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Förstoringsglas, sterlingsilver med markasiter, 1900-talets mitt, _7876a_8d8ef937b45eb53_lg.jpeg
Förstoringsglas, sterlingsilver med markasiter, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti smycken, silver med bärnsten, 1900-talets 2 hälft,_7877a_8d8ef938af4383b_lg.jpeg
Parti smycken, silver med bärnsten, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _7878a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,_7879a_lg.jpeg
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _7880a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Spatserkäppar, 4 st, trä, 1800-tal, _7881a_8d8ef98bfc25b0b_lg.jpeg
Spatserkäppar, 4 st, trä, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg, _7882a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7883a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,_7884a_lg.jpeg
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg, _7885a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd, _7886a_lg.jpeg
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, _7888a_8d8ef989a3cfa68_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK