Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Kampmann, Jack, färglitografier, 2 st, _7552a_8d8ed44eb80755f_lg.jpeg
Kampmann, Jack, färglitografier, 2 st,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_7553a_8d8ed4501a2f448_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,_7554a_8d8ed4d4e0c8eee_lg.jpeg
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_7555a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_7556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, _7557a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _7558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt, _7559a_lg.jpeg
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,_7560a_lg.jpeg
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _7561a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_7562a_8d8ed4d69f91477_lg.jpeg
Stolar, 5 st, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_7563a_8d8ed4d7e42ec72_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas i träram, _7564a_8d8ed4d947c1847_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas i träram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nachtmann, kandelaber till 5 ljus, kristall, Classic,_7565a_8d8ed4da8b8bf2f_lg.jpeg
Okänd designer för Nachtmann, kandelaber till 5 ljus, kristall, Classic,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_7566a_lg.jpeg
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _7567a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955, _7568a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_7569a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _7570a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _7571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _7572a_lg.jpeg
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,_7573a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Klarinett i låda, konstharts med metallbeslag, Amati Kraslice Special,_7574a_8d8ed4fb8eaa895_lg.jpeg
Klarinett i låda, konstharts med metallbeslag, Amati Kraslice Special,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods, _7575a_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver, _7576a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _7577a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_7578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, skål, glas, _7579a_8d8ed52da9f04ea_lg.jpeg
Okänd konstnär, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,_7580a_8d8ed57deffdc6a_lg.jpeg
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
4 delar, keramik; skål stengods Carl Halier, 2 skålar stengods Söholm samt skål terrakotta signerad PM, _7581a_8d8ed5809eb40d3_lg.jpeg
4 delar, keramik; skål stengods Carl Halier, 2 skålar stengods Söholm samt skål terrakotta signerad PM,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, skuret och bemålat trä, antagligen Indien, 1900-talets 2 hälft,_7582a_8d8ed583df8d011_lg.jpeg
Väggspegel, skuret och bemålat trä, antagligen Indien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,_7583a_8d8ed5850310f74_lg.jpeg
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,_7584a_8d8ed5867689644_lg.jpeg
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,_7585a_8d8ed587ffaf05f_lg.jpeg
Volther, Poul M för Kvist (tidigare FDB), pinnstolar 3 st, vitlackerat trä, Modell J46,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest, _7586a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_7587a_lg.jpeg
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_7588a_lg.jpeg
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt, _7589a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,_7590a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,_7591a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_7592a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark, _7593a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_7595a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,_7594a_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _7596a_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_7597a_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_7598a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _7599a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK