Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas, _7408a_8d8ea29ecb45200_lg.jpeg
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,_7409a_8d8ea2a050a57ce_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas, _7410a_8d8ea2a303f1d98_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg, _7411a_8d8ea2a4143be2e_lg.jpeg
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,_7412a_8d8ea2b50d9ffcd_lg.jpeg
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,_7413a_8d8ea2b7ece99fe_lg.jpeg
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft, _7414b_8d8ea2b90e2119d_lg.jpeg
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin, _7415a_8d8ea2dcf518d81_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft, _7416a_8d8ea2de237fecd_lg.jpeg
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,_7417a_8d8ea2df89b740d_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,_7418a_8d8ea2e076973e3_lg.jpeg
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,_7419a_8d8ea2e1e4879af_lg.jpeg
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,_7420a_8d8ea2e2e0a95b0_lg.jpeg
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla, _7421a_8d8ea2e93c64d9c_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy", _7423a_lg.jpeg
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._7422a_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _7424a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _7425a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,_7426a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal, _7427a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal, _7428a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,_7429a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder, _7430a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _7431a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,_7432a_8d8eacfb11d0194_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,_7433a_8d8eacfe0c4c5ee_lg.jpeg
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,
Slutpris100 000 SEK
Värdering100 000 - 120 000 SEK
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,_7434a_8d8eacfff6bcc3f_lg.jpeg
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,  värdshusinteriör,_7435a_8d8ead2fea4c087_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshusinteriör,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,_7436a_8d8ead318990c67_lg.jpeg
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",_7437a_8d8ead3609c2515_lg.jpeg
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,_7438a_8d8ead37d81f61b_lg.jpeg
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft, _7439c_lg.jpeg
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,_7440a_lg.jpeg
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud", _7441a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_7443a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_7442a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,_7444a_lg.jpeg
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine, _7445a_lg.jpeg
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_7446a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _7447a_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,_7448a_8d8eadae9c01574_lg.jpeg
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods, _7449a_8d8eadb13b64d75_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage, _7450a_8d8eadb288c4aff_lg.jpeg
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk", _7451a_8d8eadb9901010d_lg.jpeg
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap, _7452a_8d8eadbbb91484c_lg.jpeg
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,_7453a_8d8eadc01a248e1_lg.jpeg
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",_7454a_lg.jpeg
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_7455a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK