Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,_7456a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _7457a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas, _7458a_lg.jpeg
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen, _7459a_lg.jpeg
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brauge, Anne Marie, färglitografier, 3 st, kompositioner,_7460a_8d8eae7e169e374_lg.jpeg
Brauge, Anne Marie, färglitografier, 3 st, kompositioner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tröja med inbyggd vätskebehållare, Camelbak Velobak,_7461a_8d8eaf09673ae57_lg.jpeg
Tröja med inbyggd vätskebehållare, Camelbak Velobak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",_7462a_8d8eae8034556b8_lg.jpeg
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, akvareller 2 st, samramade, stående akter,_7463a_8d8eae815c93e89_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvareller 2 st, samramade, stående akter,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,_7464a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, _7465a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _7466a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början, _7467a_lg.jpeg
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900, _7468a_lg.jpeg
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _7469a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _7470a_lg.jpeg
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _7471a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal, _7472a_lg.jpeg
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gordon, Jon, färgserigrafi, "The look of guilt" (Darryn Lyons),_7473a_8d8eaf0b61ce9ca_lg.jpeg
Gordon, Jon, färgserigrafi, "The look of guilt" (Darryn Lyons),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,_7474a_8d8eaf0c848e436_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,_7475a_8d8eaf0dda52b43_lg.jpeg
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bojesen, Claus, färglito, komposition, _7476a_8d8eaf0f1ebc3ef_lg.jpeg
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larsen, Leif & Lizzi, egen verkstad, skål, stengods,_7477a_8d8eaf29b3916b1_lg.jpeg
Larsen, Leif & Lizzi, egen verkstad, skål, stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,_7478a_8d8eaf2ac7fb0d0_lg.jpeg
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Togelius, Lilian, gouache, komposition,_7479a_8d8eaf2c05b485c_lg.jpeg
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bläckhorn, patinerad brons, jugend, möjligen Österrike omkring 1910,_7480a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _7481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Blunddocka, bisquithuvud med kompositkropp, Armand Marseill 390n, 3/0, 1910-20-tal,_7482a_8d8ed19f382565f_lg.jpeg
Blunddocka, bisquithuvud med kompositkropp, Armand Marseill 390n, 3/0, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak/figurin, bemålad mjukplast, "Fred Flintstone", Ultra Produkter 1962,_7483a_8d8ed1a0f9a7c48_lg.jpeg
Leksak/figurin, bemålad mjukplast, "Fred Flintstone", Ultra Produkter 1962,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonklänning, siden med glaspärlor, så kallad Charlestonklänning, 1920-tal_7484a_8d8ed1a1e02233e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall, _7485a_8d8ed1a322d876a_lg.jpeg
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stop, tenn, cylindriskt, med banddekor, _7486a_lg.jpeg
Stop, tenn, cylindriskt, med banddekor,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantk Senneh,_7487a_lg.jpeg
Matta, semiantk Senneh,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare, _7488a_lg.jpeg
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,_7489a_lg.jpeg
Soffbord, valnöt med björkunderrede, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink, _7490a_lg.jpeg
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,_7492a_lg.jpeg
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Byster, 4 st, brons, gips respektive konstmassa, Vladimir Lenin, Mao Zedong samt Enver Hoxha,_7491a_lg.jpeg
Byster, 4 st, brons, gips respektive konstmassa, Vladimir Lenin, Mao Zedong samt Enver Hoxha,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,_7493a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, matgrupp, 9 delar, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, fåtölj, massiv teak med stoppad, grå ylleklädsel,_7494a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti assietter mm, glas, bl a "Eden" design Lars Hellsten, _7495a_lg.jpeg
Parti assietter mm, glas, bl a "Eden" design Lars Hellsten,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, tenn, slätt, _7496a_lg.jpeg
Fat, tenn, slätt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,_7497b_8d8ed1a54782bfa_lg.jpeg
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, insjölandskap, _7498a_8d8ed1a648a5923_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, insjölandskap,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",_7499a_8d8ed1a77d1ceb5_lg.jpeg
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design, kaffeservis, svartglaserat stengods, "Flamestone",_7500a_8d8ed2ad518a5fb_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design, kaffeservis, svartglaserat stengods, "Flamestone",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bang, Jacob E för Holmegaard Glasværk, glasservis, cirka 40 delar, Ejby,_7501a_8d8ed2aeccd94ac_lg.jpeg
Bang, Jacob E för Holmegaard Glasværk, glasservis, cirka 40 delar, Ejby,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _7502a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _7504a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK