Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _7503a_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _7505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _7506a_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _7507a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike, _7509a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_7511a_lg.jpeg
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _7510a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _7512a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _7508a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,_7513a_8d8ed2b00a4ad7c_lg.jpeg
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, skulptur, glaserat stengods, Den Lilla Sjöjungfrun,_7514b_8d8ed29f627a655_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, skulptur, glaserat stengods, Den Lilla Sjöjungfrun,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, relief, gips, "Kærlighedens aldre", 18-1900-tal,_7515a_8d8ed2ab95883e5_lg.jpeg
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, relief, gips, "Kærlighedens aldre", 18-1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Minnesurnor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen 1900, 100-årsjubileet för Kristians den 9 fördelse, _7516a_8d8ed2aa40004f1_lg.jpeg
Minnesurnor, 1 par, porslin, Royal Copenhagen 1900, 100-årsjubileet för Kristians den 9 fördelse,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, vas, glas,_7517a_8d8ed2a8c041872_lg.jpeg
Okänd konstnär, vas, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,_7518a_lg.jpeg
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, _7519a_lg.jpeg
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_7520a_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _7521a_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_7522a_lg.jpeg
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette, _7524a_lg.jpeg
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_7523a_lg.jpeg
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_7525a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _7526a_lg.jpeg
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _7527a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,_7528a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _7529a_lg.jpeg
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kallioinen, Pertti för Muurla, vas, glas, "Eva", design 1976,_7530a_8d8ed2a77ae0720_lg.jpeg
Kallioinen, Pertti för Muurla, vas, glas, "Eva", design 1976,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin, Royal Copehagen Musselmalet, delvis halvblond,_7531a_8d8ed2a6630b1f2_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copehagen Musselmalet, delvis halvblond,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fotografica; stort parti kameror, utrustning mm,_7532a_8d8ed2a4d0f6fb0_lg.jpeg
Fotografica; stort parti kameror, utrustning mm,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,_7533a_8d8ed2a32e2d313_lg.jpeg
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,_7534a_8d8ed2a1a8c7d9a_lg.jpeg
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Siameskatt, _7535a_8d8ed401b631037_lg.jpeg
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Siameskatt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jespersen, Svend för B&G, fat, porslin, dekor av näckrosor, _7536a_8d8ed404749d07a_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, fat, porslin, dekor av näckrosor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, balgisk marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, _7537a_8d8ed3f71a185cf_lg.jpeg
Bordsur, balgisk marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_7538a_8d8ed3f890b0da9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_7539a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_7540a_lg.jpeg
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska, _7541a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _7542a_lg.jpeg
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,_7543a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,_7544a_lg.jpeg
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _7545a_lg.jpeg
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _7546a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _7547a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel, _7548a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_7549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fat, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av landskap,_7550a_8d8ed3fa23b49ae_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _7551a_8d8ed3f31b687da_lg.jpeg
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK