Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _7704a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut, _7706a_lg.jpeg
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _7705a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _7708a_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _7707a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _7709a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_7710a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_7711a_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _7712a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft_7682a_8d8eebcb5a393ac_lg.jpeg
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,_7684a_8d8eebc3cfaa5bc_lg.jpeg
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,_7685a_8d8eebc2d99944f_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_7686a_8d8eec1489062cc_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _7688a_8d8eec16973af8a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,_7693a_8d8eec125a8dc34_lg.jpeg
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,_7692a_8d8eee2720670f7_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wikström, Sture, olja, "Objekt",_4697a_8d8eedf997c2f84_lg.jpeg
Wikström, Sture, olja, "Objekt",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Fiskebodar (Torekov)",_6015a_8d8eedfb08abfa8_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, "Fiskebodar (Torekov)",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd spansk (?) konstnär, olja, stenbro,_6016a_8d8eedfeae43ea6_lg.jpeg
Okänd spansk (?) konstnär, olja, stenbro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, emaljmålning, "Trojanska hästen", _6017a_8d8eee032dc2972_lg.jpeg
Grovens, Harald, emaljmålning, "Trojanska hästen",
Slutpris2 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Knudsen, Aksel P, olja, fjällandskap,_7683b_8d8eee18296f011_lg.jpeg
Knudsen, Aksel P, olja, fjällandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,_7713a_lg.jpeg
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt, _7714a_lg.jpeg
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods, _7715a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _7716a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy, _7718a_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,_7717a_lg.jpeg
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,, _7719a_lg.jpeg
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal, _7720a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _7721a_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_7722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Ahlberg, Ole, färglito, surrealistisk komposition,_7723a_8d8eee2f30fdbc3_lg.jpeg
Ahlberg, Ole, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wachtmeister, Rosina, färgoffset med guldtryck, katter,_7724a_8d8eee30c159e34_lg.jpeg
Wachtmeister, Rosina, färgoffset med guldtryck, katter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pierce, Roy, olja, komposition, _7725a_8d8eee3604485f0_lg.jpeg
Pierce, Roy, olja, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,_7726a_8d8eee3a4015485_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",  _7727a_8d8eee448042c36_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,_7728a_8d8eee76055590e_lg.jpeg
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons, _7730a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris, _7729a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,_7731a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _7732a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,_7734a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_7733a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_7735a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "_7736a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand, _7737a_lg.jpeg
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,_7738a_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",_7739a_lg.jpeg
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK