Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,_7792a_lg.jpeg
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok, _7793a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,_7794a_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _7795a_lg.jpeg
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000, _7796a_lg.jpeg
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_7797a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001, _7798a_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _7799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet, _7800a_lg.jpeg
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato, _7801a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods, _7802a_8d8ef783b46c823_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut, _7803a_8d8ef784d3ae5e7_lg.jpeg
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, _7804a_8d8ef8734ed2e44_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,_7805a_8d8ef871c143d3e_lg.jpeg
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål,  blågrön glasmassa, Malakit, _7806a_8d8ef7883b016f6_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Eva för Målerås, vas,  blågrön glasmassa, Malakit, _7807a_8d8ef78aa42b35a_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, vas, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, _7808a_8d8ef78be2d1d74_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,_7810a_lg.jpeg
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_7809a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte, _7811a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal, _7813a_lg.jpeg
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, _7812a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods, _7815a_lg.jpeg
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal, _7814a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _7816a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,_7817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_7818a_lg.jpeg
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", _7819a_8d8ef78cbc3a6ee_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,_7820a_8d8ef78e72586b2_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _7821a_8d8ef7928616e39_lg.jpeg
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal, _7822a_8d8ef793a3b6195_lg.jpeg
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft, _7823a_8d8ef7946962cd1_lg.jpeg
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal, _7824a_8d8ef79565f1883_lg.jpeg
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål, _7825a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _7826a_lg.jpeg
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa, _7828a_lg.jpeg
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco, _7829a_lg.jpeg
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile", _7827a_lg.jpeg
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_7830a_lg.jpeg
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _7831a_lg.jpeg
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _7832a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,_7833a_lg.jpeg
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_7834a_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _7835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _7836a_8d8ef86e4b57878_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,_7837a_8d8ef87930406f9_lg.jpeg
Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,_7838a_8d8ef86b1ed2907_lg.jpeg
Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st, _7841a_8d8ef8c8ef100bd_lg.jpeg
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK