Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,_7792a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7792-itemimages/7792a_med.jpeg)
581
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok, _7793a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7793-itemimages/7793a_med.jpeg)
582
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,_7794a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7794-itemimages/7794a_med.jpeg)
583
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _7795a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7795-itemimages/7795a_med.jpeg)
584
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000, _7796a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7796-itemimages/7796a_med.jpeg)
585
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_7797a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7797-itemimages/7797a_med.jpeg)
586
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001, _7798a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7798-itemimages/7798a_med.jpeg)
587
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _7799a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7799-itemimages/7799a_med.jpeg)
588
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet, _7800a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7800-itemimages/7800a_med.jpeg)
589
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato, _7801a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7801-itemimages/7801a_med.jpeg)
590
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods, _7802a_8d8ef783b46c823_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7802-itemimages/7802a_8d8ef783b46c823_med.jpeg)
591
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut, _7803a_8d8ef784d3ae5e7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7803-itemimages/7803a_8d8ef784d3ae5e7_med.jpeg)
592
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, _7804a_8d8ef8734ed2e44_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7804-itemimages/7804a_8d8ef8734ed2e44_med.jpeg)
593
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,_7805a_8d8ef871c143d3e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7805-itemimages/7805a_8d8ef871c143d3e_med.jpeg)
594
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit, _7806a_8d8ef7883b016f6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7806-itemimages/7806a_8d8ef7883b016f6_med.jpeg)
595
Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Englund, Eva för Målerås, vas, blågrön glasmassa, Malakit, _7807a_8d8ef78aa42b35a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7807-itemimages/7807a_8d8ef78aa42b35a_med.jpeg)
596
Englund, Eva för Målerås, vas, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, _7808a_8d8ef78be2d1d74_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7808-itemimages/7808a_8d8ef78be2d1d74_med.jpeg)
597
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,_7810a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7810-itemimages/7810a_med.jpeg)
598
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![TV, Samsung, 32 tum, LCD_7809a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7809-itemimages/7809a_med.jpeg)
599
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte, _7811a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7811-itemimages/7811a_med.jpeg)
600
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal, _7813a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7813-itemimages/7813a_med.jpeg)
601
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, _7812a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7812-itemimages/7812a_med.jpeg)
602
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods, _7815a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7815-itemimages/7815a_med.jpeg)
603
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal, _7814a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7814-itemimages/7814a_med.jpeg)
604
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _7816a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7816-itemimages/7816a_med.jpeg)
605
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,_7817a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7817-itemimages/7817a_med.jpeg)
606
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_7818a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7818-itemimages/7818a_med.jpeg)
607
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", _7819a_8d8ef78cbc3a6ee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7819-itemimages/7819a_8d8ef78cbc3a6ee_med.jpeg)
608
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,_7820a_8d8ef78e72586b2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7820-itemimages/7820a_8d8ef78e72586b2_med.jpeg)
609
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _7821a_8d8ef7928616e39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7821-itemimages/7821a_8d8ef7928616e39_med.jpeg)
610
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal, _7822a_8d8ef793a3b6195_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7822-itemimages/7822a_8d8ef793a3b6195_med.jpeg)
611
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft, _7823a_8d8ef7946962cd1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7823-itemimages/7823a_8d8ef7946962cd1_med.jpeg)
612
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal, _7824a_8d8ef79565f1883_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7824-itemimages/7824a_8d8ef79565f1883_med.jpeg)
613
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål, _7825a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7825-itemimages/7825a_med.jpeg)
614
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _7826a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7826-itemimages/7826a_med.jpeg)
615
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa, _7828a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7828-itemimages/7828a_med.jpeg)
616
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Modellbilar, 10 st, metall, Schuco, _7829a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7829-itemimages/7829a_med.jpeg)
617
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile", _7827a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7827-itemimages/7827a_med.jpeg)
618
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Stort parti Blue-Ray-filmer,_7830a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7830-itemimages/7830a_med.jpeg)
619
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _7831a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7831-itemimages/7831a_med.jpeg)
620
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _7832a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7832-itemimages/7832a_med.jpeg)
621
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,_7833a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7833-itemimages/7833a_med.jpeg)
622
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_7834a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7834-itemimages/7834a_med.jpeg)
623
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _7835a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7835-itemimages/7835a_med.jpeg)
624
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _7836a_8d8ef86e4b57878_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7836-itemimages/7836a_8d8ef86e4b57878_med.jpeg)
625
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,_7837a_8d8ef87930406f9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7837-itemimages/7837a_8d8ef87930406f9_med.jpeg)
626
Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,_7838a_8d8ef86b1ed2907_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7838-itemimages/7838a_8d8ef86b1ed2907_med.jpeg)
627
Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st, _7841a_8d8ef8c8ef100bd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7841-itemimages/7841a_8d8ef8c8ef100bd_med.jpeg)
628
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.