Laddar...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,_7740a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7740-itemimages/7740a_med.jpeg)
533
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_7741a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7741-itemimages/7741a_med.jpeg)
534
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_7742a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7742-itemimages/7742a_med.jpeg)
535
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I, _7743a_8d8eee776311048_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7743-itemimages/7743a_8d8eee776311048_med.jpeg)
536
Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981, _7744a_8d8eee919cb4a74_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7744-itemimages/7744a_8d8eee919cb4a74_med.jpeg)
537
Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,_7745a_8d8eee8edb353e8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7745-itemimages/7745a_8d8eee8edb353e8_med.jpeg)
538
Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_7746a_8d8eee79b98344b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7746-itemimages/7746a_8d8eee79b98344b_med.jpeg)
539
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,_7747a_8d8eee942fcae8c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7747-itemimages/7747a_8d8eee942fcae8c_med.jpeg)
540
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _7748a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7748-itemimages/7748a_med.jpeg)
541
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_7749a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7749-itemimages/7749a_med.jpeg)
542
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, _7752a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7752-itemimages/7752a_med.jpeg)
543
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar, _7751a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7751-itemimages/7751a_med.jpeg)
544
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,_7753a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7753-itemimages/7753a_med.jpeg)
545
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_7754a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7754-itemimages/7754a_med.jpeg)
546
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _7750a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7750-itemimages/7750a_med.jpeg)
547
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_7755a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7755-itemimages/7755a_med.jpeg)
548
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,_7757a_8d8eeef1ffd95c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7757-itemimages/7757a_8d8eeef1ffd95c4_med.jpeg)
549
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,_7758a_8d8eeef0b5319c6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7758-itemimages/7758a_8d8eeef0b5319c6_med.jpeg)
550
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,_7761a_8d8eeef35b1dc0e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7761-itemimages/7761a_8d8eeef35b1dc0e_med.jpeg)
551
Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,_7762a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7762-itemimages/7762a_med.jpeg)
552
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal, _7763a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7763-itemimages/7763a_med.jpeg)
553
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907._7764a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7764-itemimages/7764a_med.jpeg)
554
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,_7765a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7765-itemimages/7765a_med.jpeg)
555
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _7766a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7766-itemimages/7766a_med.jpeg)
556
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_7767a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7767-itemimages/7767a_med.jpeg)
557
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _7768a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7768-itemimages/7768a_med.jpeg)
558
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, _7769a_8d8eeef54491a20_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7769-itemimages/7769a_8d8eeef54491a20_med.jpeg)
559
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bänkgavlar, 1 par, gullackerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,_7770a_8d8eeef6635da87_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7770-itemimages/7770a_8d8eeef6635da87_med.jpeg)
560
Bänkgavlar, 1 par, gullackerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,_7772c_8d8ef6720fc28f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7772-itemimages/7772c_8d8ef6720fc28f1_med.jpeg)
561
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,
Slutpris16 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,_7773a_8d8ef720ea0d52b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7773-itemimages/7773a_8d8ef720ea0d52b_med.jpeg)
562
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _7774a_8d8ef740f33981c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7774-itemimages/7774a_8d8ef740f33981c_med.jpeg)
563
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,_7775a_8d8ef722bcaed92_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7775-itemimages/7775a_8d8ef722bcaed92_med.jpeg)
564
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _7776a_8d8ef723ffa20f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7776-itemimages/7776a_8d8ef723ffa20f1_med.jpeg)
565
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,_7777a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7777-itemimages/7777a_med.jpeg)
566
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt, _7778a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7778-itemimages/7778a_med.jpeg)
567
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,_7779a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7779-itemimages/7779a_med.jpeg)
568
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _7780a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7780-itemimages/7780a_med.jpeg)
569
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _7781a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7781-itemimages/7781a_med.jpeg)
570
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _7783a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7783-itemimages/7783a_med.jpeg)
571
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _7782a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7782-itemimages/7782a_med.jpeg)
572
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_7784a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7784-itemimages/7784a_med.jpeg)
573
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap, _7785a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7785-itemimages/7785a_med.jpeg)
574
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _7786a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7786-itemimages/7786a_med.jpeg)
575
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer, fåtöljer, 1 par, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7787b_8d8ef72bdb38bd4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7787-itemimages/7787b_8d8ef72bdb38bd4_med.jpeg)
576
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris4 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7788a_8d8ef725890d158_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7788-itemimages/7788a_8d8ef725890d158_med.jpeg)
577
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7789a_8d8ef726cabec5f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7789-itemimages/7789a_8d8ef726cabec5f_med.jpeg)
578
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak och bonad bok,_7790a_8d8ef700537fc40_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7790-itemimages/7790a_8d8ef700537fc40_med.jpeg)
579
Okänd designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak och bonad bok,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Fåtöljer, 1 par, ljus alm med röd ylleklädsel, _7791a_8d8ef6fdb2409ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7791-itemimages/7791a_8d8ef6fdb2409ff_med.jpeg)
580
Fåtöljer, 1 par, ljus alm med röd ylleklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.