Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,_7740a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_7741a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_7742a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I, _7743a_8d8eee776311048_lg.jpeg
Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981, _7744a_8d8eee919cb4a74_lg.jpeg
Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,_7745a_8d8eee8edb353e8_lg.jpeg
Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_7746a_8d8eee79b98344b_lg.jpeg
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,_7747a_8d8eee942fcae8c_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _7748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_7749a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, _7752a_lg.jpeg
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar, _7751a_lg.jpeg
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,_7753a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_7754a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _7750a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_7755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,_7757a_8d8eeef1ffd95c4_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,_7758a_8d8eeef0b5319c6_lg.jpeg
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,_7761a_8d8eeef35b1dc0e_lg.jpeg
Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,_7762a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal, _7763a_lg.jpeg
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907._7764a_lg.jpeg
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,_7765a_lg.jpeg
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _7766a_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_7767a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _7768a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, _7769a_8d8eeef54491a20_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bänkgavlar, 1 par, gullackerat  gjutjärn, sekelskiftet 1900,_7770a_8d8eeef6635da87_lg.jpeg
Bänkgavlar, 1 par, gullackerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,_7772c_8d8ef6720fc28f1_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,_7773a_8d8ef720ea0d52b_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _7774a_8d8ef740f33981c_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,_7775a_8d8ef722bcaed92_lg.jpeg
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _7776a_8d8ef723ffa20f1_lg.jpeg
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,_7777a_lg.jpeg
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt, _7778a_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,_7779a_lg.jpeg
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _7780a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _7781a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _7783a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _7782a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_7784a_lg.jpeg
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap, _7785a_lg.jpeg
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _7786a_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7787b_8d8ef72bdb38bd4_lg.jpeg
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris4 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7788a_8d8ef725890d158_lg.jpeg
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7789a_8d8ef726cabec5f_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak och bonad bok,_7790a_8d8ef700537fc40_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soff/matbord, teak och bonad bok,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtöljer, 1 par, ljus alm med röd ylleklädsel, _7791a_8d8ef6fdb2409ff_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, ljus alm med röd ylleklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK