Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer, _9750a_lg.jpeg
1009
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_9751a_lg.jpeg
1010
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm, _9752a_lg.jpeg
1011
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_9753a_lg.jpeg
1012
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar, _9755a_lg.jpeg
1013
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,_9754a_lg.jpeg
1014
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,_9756a_lg.jpeg
1015
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,_9757a_lg.jpeg
1016
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jensen, Lauritz för Royal Copnhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummerr 2015, _9758a_8d9207683b2de40_lg.jpeg
1017
Jensen, Lauritz för Royal Copnhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummerr 2015,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242, _9759a_8d92076a9120f36_lg.jpeg
1018
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor, _9760a_8d92076c62a492f_lg.jpeg
1019
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods, _9761a_8d92076e33192a2_lg.jpeg
1020
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000', _9762a_8d92078069e622b_lg.jpeg
1021
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal, _9763a_8d9207bba788faf_lg.jpeg
1022
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),_9764a_lg.jpeg
1023
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst, _9766a_lg.jpeg
1024
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor, _9765a_lg.jpeg
1025
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _9770a_lg.jpeg
1026
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"_9768a_lg.jpeg
1027
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, _9769a_lg.jpeg
1028
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, _9767a_lg.jpeg
1029
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par, _9771a_lg.jpeg
1030
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa, _9772a_lg.jpeg
1031
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_9773a_lg.jpeg
1032
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader", _9774a_lg.jpeg
1033
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,_9775a_8d9207c8a3f558f_lg.jpeg
1034
Flavet, Claude, akvarell på pannå, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition, _9776a_8d9207ca4a1150e_lg.jpeg
1035
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,_9777a_8d92078c27e04bd_lg.jpeg
1036
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,_9778a_8d92078b7595ebf_lg.jpeg
1037
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st, _9779a_8d92078a7b9f5fd_lg.jpeg
1038
Ramsey, Christopher för Johansfors, vinglas, 8 st,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge, _9780a_8d9207c0fa68d44_lg.jpeg
1039
Engström, Ulla, textil, tovad ull med applikation, bagge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _9783a_lg.jpeg
1040
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal, _9781a_lg.jpeg
1041
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _9788a_lg.jpeg
1042
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _9784a_lg.jpeg
1043
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _9782a_lg.jpeg
1044
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_9787a_lg.jpeg
1045
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,_9785a_lg.jpeg
1046
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS", _9786a_lg.jpeg
1047
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa, _9789a_8d920787628eb4c_lg.jpeg
1048
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby, _9790a_8d9207889e95aba_lg.jpeg
1049
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,_9791a_8d9207897690ce8_lg.jpeg
1050
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer, _9792a_8d920786981b556_lg.jpeg
1051
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par, _9793a_8d920f15474ce76_lg.jpeg
1052
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _9794a_8d920f1db1ca6ab_lg.jpeg
1053
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt, _9795a_8d920f0062a4ec6_lg.jpeg
1054
Remmare, 5 st, grön glasmassa, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,_9796a_lg.jpeg
1055
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,_9798a_lg.jpeg
1056
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK