Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _9654a_lg.jpeg
913
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_9656a_lg.jpeg
914
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,_9655a_lg.jpeg
915
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _9657a_lg.jpeg
916
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok Sirén, Osvald. Kinas konst under tre årtusenden tom I-II,_9658a_8d9205c8029543e_lg.jpeg
917
Bok Sirén, Osvald. Kinas konst under tre årtusenden tom I-II,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sybord med uppfällbar klaff, _9659a_8d92056607963c4_lg.jpeg
918
Okänd designer, 1950-60-tal, sybord med uppfällbar klaff,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,_9660a_8d9206019c6aa11_lg.jpeg
919
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, semiantik/antik Turkmen (?), _9661a_8d9205ced0c7df9_lg.jpeg
920
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik/antik Turkmen (?), _9662a_8d9205d0bf88cc2_lg.jpeg
921
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik/antik Turkmen (?), _9663a_8d9205d2a661ee3_lg.jpeg
922
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan (?),_9664a_8d9205d6ad356f5_lg.jpeg
923
Matta, semiantik/antik Shirvan (?),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,_9665a_lg.jpeg
924
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _9666a_lg.jpeg
925
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _9667a_lg.jpeg
926
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_9668a_lg.jpeg
927
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _9669a_lg.jpeg
928
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_9670a_lg.jpeg
929
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,_9671a_lg.jpeg
930
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",_9673a_lg.jpeg
931
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _9672a_lg.jpeg
932
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, _9674a_8d92062d0c33406_lg.jpeg
933
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Taklampa, koppar med 5 alabasterskärmar,_9675a_8d92062f00d9da4_lg.jpeg
934
Taklampa, koppar med 5 alabasterskärmar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, mässing med vit glaskupa, _9676a_8d9206313a21ad4_lg.jpeg
935
Taklampa, mässing med vit glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, krom med vit glaskupa, _9677a_8d9206332867a6b_lg.jpeg
936
Taklampa, krom med vit glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag, _9678a_8d92063529e4cc8_lg.jpeg
937
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,_9679a_8d92067c68b6e34_lg.jpeg
938
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Matta, old Pakistan, _9680a_8d9206376d32252_lg.jpeg
939
Matta, old Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck,_9681a_8d9206a11495c2b_lg.jpeg
940
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft, _9682a_8d9206aa8e7b480_lg.jpeg
941
Väggspegel förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrcykel, Monark årsmodell 2001, _9683a_8d920699496dd6b_lg.jpeg
942
Herrcykel, Monark årsmodell 2001,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, rökande man i pyjamas, förklarande text_9684a_lg.jpeg
943
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal, _9686a_lg.jpeg
944
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,_9685a_lg.jpeg
945
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig, _9687a_lg.jpeg
946
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser, _9688a_lg.jpeg
947
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),_9689a_lg.jpeg
948
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal, _9690a_lg.jpeg
949
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd (polsk) designer, broch, koppar, _9691a_lg.jpeg
950
Okänd (polsk) designer, broch, koppar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,_9692a_lg.jpeg
951
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_9693a_lg.jpeg
952
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck, _9694a_8d9206a301f5b32_lg.jpeg
953
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservisdelar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916 _9695a_8d92069eb0258aa_lg.jpeg
954
Matservisdelar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,_9696a_8d92069c9c8cb6d_lg.jpeg
955
Mat- och kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Matta, semiantik Persisk, _9697a_8d920701a012a7a_lg.jpeg
956
Matta, semiantik Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, old Hamadan (?), _9698a_8d92070454ff852_lg.jpeg
957
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel,_9699a_8d920fda3dc463f_lg.jpeg
958
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, bonat trä med grön plyschklädsel, _9700a_8d9212b5782f0c5_lg.jpeg
959
Armstolar, 1 par, bonat trä med grön plyschklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil, _9701a_8d9206a7ce83161_lg.jpeg
960
Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK