Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan, _9797a_lg.jpeg
1057
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Cittra i låda, Baranoli, _9799a_lg.jpeg
1058
Cittra i låda, Baranoli,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _9800a_lg.jpeg
1059
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier, _9803a_lg.jpeg
1060
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända, _9801a_lg.jpeg
1061
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_9802a_lg.jpeg
1062
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, palisander med intarsia och bronsberslag, _9804a_8d920efd720ebe6_lg.jpeg
1063
Soffbord, palisander med intarsia och bronsberslag,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,_9805a_8d920e3abfb29c8_lg.jpeg
1064
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor, _9806a_8d920f696ca22b9_lg.jpeg
1065
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt, _9807a_8d921015d37eedd_lg.jpeg
1066
Väggspegel, bronserat trä och stuck, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _9808a_8d920f6bd456607_lg.jpeg
1067
Matservis, 35 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, _9809a_8d920f6dacd4cdc_lg.jpeg
1068
Kaffeservis, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Kaffeskedar, 10 st silver, "Carmen", total vikt 105 gram_9810a_8d920efb2daf8d1_lg.jpeg
1069
Kaffeskedar, 10 st silver, "Carmen", total vikt 105 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Hamadan, _9812a_lg.jpeg
1070
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro, _9813a_lg.jpeg
1071
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old persisk,_9814a_lg.jpeg
1072
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt, _9811a_lg.jpeg
1073
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Hamadan (?)_9816a_lg.jpeg
1074
Matta, old Hamadan (?)
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _9815a_lg.jpeg
1075
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bildrulle, gouache på papper uppklistrad på siden, Kina, modern tillverkning,_9817a_lg.jpeg
1076
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old persisk,_9818a_lg.jpeg
1077
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan, _9819a_lg.jpeg
1078
Matta, old Hamadan,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Handspegel, skuret och bronserat trä, 1900-tal,_9820a_lg.jpeg
1079
Handspegel, skuret och bronserat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),_9821a_8d920fbb1d584cf_lg.jpeg
1080
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Soffa, mahogny, högklassigt arbete i empire, Sverige 1920-30-tal,_9822a_8d9212b630e2e0c_lg.jpeg
1081
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, _9823a_8d9210cf58f2f74_lg.jpeg
1082
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Relikgömma, trä, koppartråd och mässing, Mahongwe, Gabon, 1900-talets 2 hälft, _9824a_8d9210169f4ea0a_lg.jpeg
1083
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut, _9825a_8d921017a83a771_lg.jpeg
1084
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa), _9826a_8d9210190dbc90f_lg.jpeg
1085
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Solmask, Bwaba (Bobo-Bwa),
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturer, 3 st, skuret trä, Indien respektive Afrika, 1900-talets 2 hälft, 1 med beninläggningar,_9827a_8d9211bf199bf13_lg.jpeg
1086
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,_9831a_lg.jpeg
1087
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _9833a_lg.jpeg
1088
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Matta, old Hamadan,_9828a_lg.jpeg
1089
Matta, old Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft, _9834a_lg.jpeg
1090
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, 1900-talets början, dekor av bladhölstring mm, _9829a_lg.jpeg
1091
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, nysilver, gustaviansk stil, 1900-talets början, dekor av bladhölstring mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi, _9832a_lg.jpeg
1092
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk, _9830a_lg.jpeg
1093
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,_9835a_lg.jpeg
1094
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor, _9836a_8d920f89bfa6e19_lg.jpeg
1095
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,_9837a_8d920f8aa0eba72_lg.jpeg
1096
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, _9838a_8d920f8b5af5c49_lg.jpeg
1097
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,_9839b_8d920f8d2ae88dd_lg.jpeg
1098
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar, _9840a_8d9212193e64ef1_lg.jpeg
1099
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak, _9841a_8d920f8bfdc517d_lg.jpeg
1100
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt, _9842a_lg.jpeg
1101
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning, _9843a_lg.jpeg
1102
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja, _9844a_lg.jpeg
1103
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja, _9845a_lg.jpeg
1104
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK