Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900, _9702a_lg.jpeg
961
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk, _9703a_lg.jpeg
962
Patronkök/kartuschväska, mässing, Indo-persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _9704a_lg.jpeg
963
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aftonklänning, siden med glaspärlor, så kallad Charlestonklänning, 1920-tal_9705a_lg.jpeg
964
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti linne, servietter och dukar_9706a_lg.jpeg
965
Parti linne, servietter och dukar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Klingenstierna, Stig, etsning, "Skeppsgossefartyg" (antagligen systerskeppen Najaden och Jarramas), signerad, numrerad 15/200 och daterad 1937, _9707a_lg.jpeg
966
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur med slag, ek med förgyllda mässingsbeslag, Wilcocks patent, _9708a_lg.jpeg
967
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,_9709a_lg.jpeg
968
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stereo, Bang & Olufsen, Beosound Century,_9710a_8d9206f15bd095c_lg.jpeg
969
Stereo, Bang & Olufsen, Beosound Century,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _9711a_8d92070bb6ee204_lg.jpeg
970
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soffbord med klaffar, idegran med blå (?), läderklädda skivor, _9712a_8d92072dc44f1e4_lg.jpeg
971
Soffbord med klaffar, idegran med blå (?), läderklädda skivor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Konsol/halvbord, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft, _9713a_8d92072fa81838a_lg.jpeg
972
Konsol/halvbord, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skåp, valnöt med svärtade detaljer, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,_9714a_8d92070e139575b_lg.jpeg
973
Skåp, valnöt med svärtade detaljer, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, bonad ek med läderklädsel, 1900-talets 1 hälft,_9715a_8d920733d51a2b7_lg.jpeg
974
Armstol, bonad ek med läderklädsel, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV, _9716a_8d9207366dff309_lg.jpeg
975
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof", _9717a_lg.jpeg
976
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,_9719a_lg.jpeg
977
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä, _9718a_lg.jpeg
978
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,_9721a_lg.jpeg
979
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv, _9720a_lg.jpeg
980
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal, _9722a_lg.jpeg
981
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,_9723a_lg.jpeg
982
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,_9724a_lg.jpeg
983
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal, _9725a_lg.jpeg
984
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 10 gram,_9726a_8d920738345ad28_lg.jpeg
985
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 10 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Skedar, 1 par, sterlingsilver, total vikt 125 gram, _9727a_8d92073a1798b16_lg.jpeg
986
Skedar, 1 par, sterlingsilver, total vikt 125 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti medaljer mm, silver, total silvervikt 100 gram, _9728a_8d92073bd1085de_lg.jpeg
987
Parti medaljer mm, silver, total silvervikt 100 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,_9729a_8d92073d98bfca5_lg.jpeg
988
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, runda,_9730a_8d92073f3b00e35_lg.jpeg
989
Ljusstakar, 1 par, silver, runda,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar silver; bland annat saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen, total vikt 135 gram,_9731a_8d920740df1eaa6_lg.jpeg
990
4 delar silver; bland annat saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen, total vikt 135 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,_9732a_8d92074285eab65_lg.jpeg
991
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _9733a_lg.jpeg
992
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _9734a_lg.jpeg
993
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,_9735a_lg.jpeg
994
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik, _9736a_lg.jpeg
995
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, 1800-talets 1 hälft, _9737a_lg.jpeg
996
Snedklaffsekretär, mahogny, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bokskåp med sekretärunderdel, mahogny, Louis XVI-empire, sekelskiftet 1800, underdel med 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken små lådor och rum,_9739a_lg.jpeg
997
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstol, skuret, lackerad och förgyllt trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, _9738a_lg.jpeg
998
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _9740a_lg.jpeg
999
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stephensen, Magnus för Fritz hansen, stolar, 6 st, betsat böjträ med svart tagelklädsel, "DAN-stolen",_9741a_lg.jpeg
1000
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel, _9742a_8d920792f049217_lg.jpeg
1001
Clubfåtöljer, 1 par, bonad ek med grön, mönstrad sammetsklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, mahogny, modern tillverkning,_9743a_8d92077c0588483_lg.jpeg
1002
Spegel, mahogny, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900, _9744a_8d92077dad8553e_lg.jpeg
1003
Kaminuppsats, 3 delar, svart och röd marmor och mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, ljus bok och teak/böjträ, 'Fanett', 1955_9745a_8d9207c32cf2416_lg.jpeg
1004
SlutprisInga bud
Värdering400 - 5 000 SEK
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal, _9746a_8d9207c4e4b9d83_lg.jpeg
1005
Okänd designer, pall, teak/böjträ på 3 stålben, 1950-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak, _9747a_8d9207c6cf6e3c8_lg.jpeg
1006
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,_9748a_8d9206fd7df87c8_lg.jpeg
1007
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockskåp, bemålat trä, sekelskiftet 1900, 2 våningar samt löstagbart tak,  fasad med 5 fönsterpar och risaliter,_9749a_lg.jpeg
1008
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK