Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram, _19513a_8da4953744d4c22_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834, _18793a_8da340df0b4ff65_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jensen, Georg, saltkar med skedar, 2 st, silver, modellnummer 110, _18794a_8da340e099a371e_lg.jpeg
Jensen, Georg, saltkar med skedar, 2 st, silver, modellnummer 110,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor och uppsvängd hänkel, vikt 110 gram, _18795a_8da340e1dc1a3df_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor och uppsvängd hänkel, vikt 110 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch/hårspänne samt 2 örhängen, 18 karat rödguld med briljantslipade diamanter, total vikt 35,8 gram, _18798a_8da3413253e44ce_lg.jpeg
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch/hårspänne samt 2 örhängen, 18 karat rödguld med briljantslipade diamanter, total vikt 35,8 gram,
Slutpris13 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Nielsen, Harald för Georg Jensen, saltkar, 2 st, sterlingsilver, "Pyramide", design 1927, _18797a_8da340e448422af_lg.jpeg
Nielsen, Harald för Georg Jensen, saltkar, 2 st, sterlingsilver, "Pyramide", design 1927,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch, 18 karat vitguld med åttkantslipade diamanter, medföljer 2 öronclips och 1 hänge dito, total vikt 19,4 gram, _18799a_8da341341d4dc59_lg.jpeg
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch, 18 karat vitguld med åttkantslipade diamanter, medföljer 2 öronclips och 1 hänge dito, total vikt 19,4 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur, _18800a_8da38caf336e3cd_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld och silver (?) med 1 större och 6 mindre rosenslipade diamanter, 17-1800-tal, _18801b_8da341396377efd_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld och silver (?) med 1 större och 6 mindre rosenslipade diamanter, 17-1800-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, slät modell, total vikt 4,1 gram, _19499a_8da4948274a0bc7_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, slät modell, total vikt 4,1 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, total vikt 3,4 gram, _19500a_8da49483bfc05ab_lg.jpeg
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, total vikt 3,4 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 14 gram, _19501a_8da4948553e1a31_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 14 gram,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram, _19502a_8da49486ec1dddc_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal, _19503a_8da4948938f5fb4_lg.jpeg
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, _19504a_8da4948c39adc12_lg.jpeg
Öhman, Martin, egen verkstad, hänge, sterlingsilver,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moccaservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 700 gram, _19512a_8da4953386595e4_lg.jpeg
Moccaservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 700 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 2,9 gram, _19511a_8da494e6f53ad73_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 2,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 1,5 gram_19510a_8da494e82d51b16_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 1,5 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,4 gram_19505a_8da494f2240f183_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,4 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 3,8 gram, _19506a_8da494ef8cb78a8_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 3,8 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 5,5 gram_19507a_8da494eccdc50db_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 5,5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 14 karat rödguld med akvamarin, _19508a_8da494ebe2b9f6c_lg.jpeg
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 14 karat rödguld med akvamarin,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, vikt 4,3 gram, _19509a_8da494e94264900_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, vikt 4,3 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram, _19535a_8da4971c17d1648_lg.jpeg
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram, _19536a_8da4971d2afa468_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matknivar, 12 st, silver, gustavianska, räfflad modell, _19514a_8da497204cd6b0a_lg.jpeg
Matknivar, 12 st, silver, gustavianska, räfflad modell,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matknivar, 6 + 6 st, silver, gustavianska, _19515a_8da4971f4ee8a24_lg.jpeg
Matknivar, 6 + 6 st, silver, gustavianska,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matgafflar, 6 st, silver, svensk rund modell, total vikt 400 gram, _19517a_8da4971e14d4456_lg.jpeg
Matgafflar, 6 st, silver, svensk rund modell, total vikt 400 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dessertsked, silver, gammafransk modell, stämplat alliansvapen för Erik von Stockenström och hh Christina von Ehrenheim, _19537a_8da4a1f9ffbee06_lg.jpeg
Dessertsked, silver, gammafransk modell, stämplat alliansvapen för Erik von Stockenström och hh Christina von Ehrenheim,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Hallencreutz, _19538a_8da4a2b01c53b66_lg.jpeg
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Hallencreutz,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram, _19539a_8da4a06b734dc33_lg.jpeg
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram, _19540a_8da4a06ca4d5a7c_lg.jpeg
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia, _19541a_8da4a06e0b61a7c_lg.jpeg
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram, _19545a_lg.jpeg
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram, _19548a_8da4a08efe8a193_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram, _19549a_8da4a0909823454_lg.jpeg
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver, _19550a_8da4a09240a4da4_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram_19551a_8da4a0f7856ccea_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram, _19559a_8da4a0f9f4a898f_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram, _19561a_8da4a0fea9c92b5_lg.jpeg
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram_19562a_8da4a0ffdd856ab_lg.jpeg
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram, _19560a_8da4a1025253af7_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?), _19572a_8da4a1fe13d1005_lg.jpeg
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram, _19575a_8da4a2aea438a63_lg.jpeg
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _19580a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram, _19581a_8da4a2b3aaa277d_lg.jpeg
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram, _19582a_8da4a2b8d75bb01_lg.jpeg
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram_19588a_8da4e0eb4ee645a_lg.jpeg
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK